CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Veronika Hejná

26. 11. 2020

2 komentáře

Evropská komise vyzvala k vrácení peněz klientům cestovek

 

Na počátku listopadu Evropská komise opětovně vyzvala Českou republiku k vrácení peněz za zrušené zájezdy zákazníkům cestovních kanceláří. Žaloba na Česko kvůli Lex Voucher se ale nechystá.  

Loading 

Kontroverzní Lex Voucher

Zákon, kterým bylo cestovním kancelářím umožněno nevracet klientům finanční prostředky až do konce srpna 2021 (tzv. Lex Voucher) byl kontroverzní od samého počátku. I Česká obchodní inspekce k tomu avizovala, že počet návrhů na mimosoudní řešení sporů „na jedno téma“ je v porovnání s obvyklým celkovým ročním počtem žádosti poměrně vysoký.

Podle evropských právních předpisů mají spotřebitelé právo v těchto situacích na bezodkladné vrácení peněz. „Evropští spotřebitelé mají právo nechat si vyplatit hotovost, pokud ji chtějí, a tečka,“ uvedla již na jaře místopředsedkyně Evropské komise Margarethe Vestagerová.

Lex Voucher se za stanovených podmínek vztahoval na zájezdy zahájené mezi 20. únorem a 31. srpnem letošního roku. Na pozdější zájezdy se již neuplatní.

Podle zjištění Radiožurnálu zaslal eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders dopis na Ministerstvo pro místní rozvoj. Požaduje zajištění nápravy i u těch zákazníků, kteří dostali poukázku místo hotovosti už v minulosti.

REKLAMA

„Česká republika reagovala na naprosto bezprecedentní situaci, která v cestovním ruchu nastala. A reagovala tak, aby byly zohledněny oprávněné zájmy zákazníků i cestovních kanceláří. Obdobně postupovala i řada jiných států EU,“ uvedl na dotaz Radiožurnálu tiskový mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Vouchery rozdílných režimů

Za účinnosti Lex Voucher se také často stávalo, že cestovní kanceláře vystavovaly své vlastní vouchery, které byly vystaveny podle pravidel cestovky, aniž by byl spotřebitel dostatečně jasně informován o tom, že se Lex Voucher (a tedy ani povinnost vrátit zákazníkovi peníze do konce srpna 2021) na takový voucher nevztahuje.

„S ohledem na to, že dostáváme řadu žádostí o mimosoudní řešení spotřebitelských sporů a ještě více dotazů spotřebitelů, proč nemohou využít voucher tak, jak se ‚říká v médiích‘, zjišťujeme, že cestovní kanceláře nabízejí své varianty ‚výhodnějších voucherů‘,“ upozornil v létě mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Kvůli Lex Voucher udělila Evropská komise České republice nejprve výtku a následně zahájila řízení. Komisi se nelíbilo, že není spotřebitelům zachována možnost voucher odmítnout a požadovat vrácení peněz. Řízení bylo zahájeno také se sousedním Slovenskem, Francií, Itálií, Portugalskem, Polskem, Litvou, Chorvatskem, Řeckem a Kyprem.

REKLAMA

Žaloba ze strany Komise už České republice nehrozí

Protože již skončila účinnost Lex Voucheru, žaloba ze strany Evropské komise už České republice nehrozí.

„V současnosti již Lex Voucher není účinný, což odstranilo nesoulad vnitrostátního práva s evropským právem. Podle dostupných informací bylo příslušné řízení proti České republice ukončeno, tudíž je věc uzavřena,“ potvrzuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Kromě České republiky zastavila Komise právní kroky také vůči Francii, Itálii, Kypru, Portugalsku a Řecku. V těchto zemích obdobně jako u nás sporné předpisy pozbyly účinků, anebo členské země legislativní nesoulad s právem EU napravily.

„Naopak nově právní kroky Evropská komise zahájila proti Bulharsku a k možné žalobě se přiblížily spory se Slovenskem, Litvou a Chorvatskem. Unijní exekutiva kritizuje vydávání voucherů nejen cestovními kancelářemi, ale také leteckými společnostmi,“ napsal Radiožurnál.

Podle Eduardy Hekšové mohou spotřebitelé zvážit podání vlastní žaloby. „Poškození spotřebitelé mohou zvážit uplatnění svého nároku na náhradu škody vůči České republice z důvodu nesprávné transpozice evropské směrnice,“ uzavírá Hekšová.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

 


Související články

lex voucher

Ochrana pro cestovky končí. Za nevybrané vouchery musí vrátit peníze

Foto: Shutterstock Pouze do konce srpna budou cestovní kanceláře pod ochranou podle kontroverzního zákona nazývaného Lex Voucher, který byl loni přijat ke zmírnění dopadů koronaviru na odvětví cestovního ruchu. Posledním srpnovým dnem končí ochranná doba a nevyužije-li zákazník možnosti náhradního zájezdu do 31. srpna, cestovka musí vrátit […]

Text: Veronika Hejná

16. 08. 2021

V ekonomice je hodně peněz

V ekonomice je hodně peněz a co dál

foto: Shutterstock V ekonomice je hodně peněz. To se může zdát jako výhoda, alespoň tak to naše vláda před rokem povídala. Z této krize se proinvestujeme, dáme miliónek sem, další tam, pětitisícovku důchodcům, a to by bylo, aby ten ekonomický růst zase nebyl. A on ani tak […]

Text: Hana Bartušková

31. 05. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Ruhland Hana

  19 srpna, 2021

  Zaplacený zájezd 20.1.2020.cestovní kancelář BlueStyle si dělá vše podle sebe a vouchery stále mění,bez našeho souhlasu.Jsme s manželem důchodci mě je 70 manžel 72.Proč nás takto tlačí ke zdi a manipulují s našim zájezem.
  Máme bydliště v Německu a nevíme jak se už bránit je to největší zlodějna tato CK.Dluží nám částku 37 400 Kč děkuji případně za Vaši odpověď Ruhland

  Odpovědět

 • John

  27 října, 2021

  Obraťte se na stránku penizezazajezdy.cz, ti by vám mohli pomoct.

  Odpovědět