Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Česko míří k “rozvolňování”

Vývoj ekonomiky 12.02.2021 | 17:02 0 Komentářů

Denní počty nově nakažených se sice dál drží nedaleko hranice deseti tisíc, avšak ČR směřuje k rozvolnění. S nedělním koncem nouzového stavu zřejmě nebude možné udržet všechna stávající restriktivní opatření, a proto lze očekávat faktický konec lockdownu v některých zasažených oborech.

Kdo všechno a za jakých podmínek bude od pondělí moci znovu fungovat není v tuto chvíli vlastně vůbec jasné, protože o tom rozhodne teprve jednání vlády, krajů a hygieniků v těchto třech dnech. Podstatné z hlediska dalšího vývoje pandemie však nakonec bude, jak se k nově nabyté volnosti postaví obyvatelstvo. Zda si zopakuje loňskou letní zkušenost, která rozhodně nebyla zadarmo, nebo zůstane s ohledem na expandující britskou mutaci (a její další mutace) dál raději obezřetné.

K určitému zvýšení mobility v důsledku poklesu míry restrikcí však nejspíše tak jako tak dojde. Uvolnění se projeví i v tzv. Oxford Stringency Indexu, který poměřuje míru restrikcí mezi jednotlivými zeměmi, takže se třeba z hlediska aplikovaných omezení posuneme dál od přísnějšího Německa nebo Rakouska. Jaký to bude mít dopad na další vývoj pandemie nebo výkon ekonomiky nemá smysl v tuto chvíli planě spekulovat. Minimálně do té doby, než budou o víkendu jasná nová pravidla. Ještě podstatnější však nakonec bude, zda a jak se nové podmínky odrazí v dalším vývoji pandemie.

Tak jako tak „držákem“ ekonomiky by měl i v těchto dynamických časech zůstat průmysl. Alespoň podle různých průzkumů nálad nebo i starších tvrdých dat. Ta mimochodem potvrdila nejenom solidní kondici celého odvětví, ale především i vysokou míru nových zakázek směřovaných nejenom do automobilového průmyslu, ale i dalších silných oborů jako je výroba elektrických strojů a zařízení nebo strojírenství. A tak hlavním problémem průmyslu už nemusí být ani tak poptávka jako dostatek dovážených komponent. K průmyslu se ještě v prvním čtvrtletí nejspíše přidají po hladovém čtvrtém kvartálu i rozvolněné služby. Jak moc mohou vyhlížet návrat zákazníků, uvidíme už v pondělí. To už snad bude zřejmé i to, zda bude třeba přehodnocovat výhledy pro první kvartál roku.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.