CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

04. 06. 2021

0 komentářů

České mzdy se drží, inflace je však dohání

 

Česká národní banka dnes dostala další důležitý díl do skládačky před červnovým rozhodováním o sazbách – vývoj mezd za první kvartál letošního roku. Tempo růstu mezd zpomalilo na 3,2% meziročně ale stále zůstává relativně slušné na to, že si české hospodářství prošlo v uplynulém roce historicky nejhorší recesí.  Právě mzdy jsou pro ČNB důležitým lakmusovým papírkem inflačních tlaků v uvnitř ekonomiky – tedy ne těch dovážených (např. z drahých surovin).

Loading



 

Česká ekonomika se v situaci na trhu práce liší od většiny zemí eurozóny (zejména těch strukturálně slabších) – nezaměstnanost i po pandemii zůstává na velice nízkých úrovních a tempo růstu mezd polevilo v průběhu pandemie jen dočasně, a to na jaře 2020. Od té doby jako by se vše vracelo do normálu. Na konci roku 2020 mzdy rostly o 6,5 % a na tempo růstu na začátku roku zpomalilo plus mínus v souladu s poslední prognózou centrální banky. A právě odolný trh práce a rostoucí mzdy  jsou pro centrální banku jedním z důvodů, proč chce po odeznění pandemie zase rychle začít se zvyšováním sazeb…

Situace však není pro zaměstnance tak růžová, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jednak se v uplynulých dvou letech přidávalo rychleji v netržních odvětvích zejména ve školství a v posledních kvartálech také ve zdravotnictví – tedy ze státní “kapsy”. A kvůli tomuto “signálnímu efektu” častokrát rostly mzdy rychleji i v podnikové sféře (tam kde se o byznys se státem o nedostatkové profese přetahoval).  Vzhledem k vysokým deficitům veřejných financí je pravděpodobné, že tempo růstu mezd ve veřejném sektoru bude v dalších letech o poznání pomalejší.

I v soukromém sektoru ovšem vidíme velké rozdíly mezi dynamikou mezd. Schopnost přidávat svým zaměstnancům se výrazně liší obor od oboru v závislosti na tom, jak silně na firmy dolehla pandemie a jak velkému soupeření o “nedostatkové” zaměstnance čelí. V oblasti IT jsou mzdy více než 8 % nad před-pandemickou úrovní, zatímco v kultuře a rekreaci necelých 5 % pod ní.

Navíc se zdá, že velké sektory jako zpracovatelský průmysl a stavebnictví mohou mít problém. Pokud dnešní vlnu zdražujících surovin a vstupů nedokážou plně promítnout do cen zákazníkům, jejich marže budou pod tlakem a schopnost zvyšovat mzdy u řady z nich bude omezená. A to ve chvíli, kdy i spotřebitelé z podstaty věci čelí vyšším inflačním tlakům také. Od druhé poloviny tohoto roku tak pravděpodobně uvidíme jen velmi pomalý růst nebo stagnaci českých reálných mezd…

REKLAMA

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *