Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Česká národní banka udělila pokutu Equa bank

Banky 06.08.2015 | 13:35 0 Komentářů

Čtvrt miliónu korun uděllila Česká národní banka (ČNB) bankéřům z Equa bank za neposkytnutí dostatečných informací policii při vyšetřování udělené půjčky. Dopustila se tak správního přestupku a porušila zákon  o bankách.

Equa bank byla opakovaně vyzvána k poskytnutí požadovaných podkladů v prosinci 2014 a do dubna 2015, kdy bylo prošetřování okolností sjednání zmíněného úvěru orgány činnými v trestním řízení odloženo, Equa bank požadované informace neposkytla. Equa bank se tak dopustila porušení povinnosti stanovené jí zákonem o bankách po dobu cca 5 měsíců,“ uvádí mimo jiné devítistránkový verdikt České národní banky.

Equa bank se nedopustila porušení právních předpisů. Po celou dobu na žádost PČR řádně poskytovala všechny potřebné dokumenty a podklady orgánu činnému v trestním řízení a splnila tak veškeré požadavky Policie ČR. Zároveň je třeba uvést, že Policie ČR případ odložila. Nicméně banka se rozhodla sankci akceptovat, jelikož očekávané interní a externí náklady na další pokračování ve správním řízení mohou převýšit uloženou sankci,“ uvedla Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí Equa bank.

Vedle Policie ČR se banky na zmíněnou půjčku dotazovalo i Okresní státní zastupitelství v Uherském Hradišti. Podle všeho se jednalo o transakci, jejíž parametry byly podstatné v souvislosti s vyšetřováním trestného činu, který však zpráva regulátora blíže nepopisuje.

Vzhledem k závažnosti jednání Equa bank dospěl správní orgán k závěru, že v posuzovaném případě nestačí daný správní delikt pouze projednat a v kontextu zjištěného skutkového stavu od potrestání upustit,“ uvádí mimo jiné zpráva České národní banky.

Zdroj: ČNB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.