CZK/€ 24.530 -0,08%

CZK/$ 25.120 -0,24%

CZK/£ 28.179 +1,29%

CZK/CHF 25.393 -1,11%

12. 08. 2022

0 komentářů

Česká ekonomika: Nic není jako dřív, nic není jak bejvávalo

 

Česká republika byla dlouhou dobu učebnicovým příkladem ekonomiky s minimálními makroekonomickými nerovnováhami. Inflace oscilovala okolo dvouprocentního cíle a pokud vůbec, centrální bankéře trápily spíše příliš slabé cenové tlaky. Rovněž vnější bilance byla stabilizovaná díky solidnímu přebytku obchodní bilance, přičemž mírný deficit běžného účtu byl primárně způsoben odlivem dividend do zahraničí. Konečně i veřejný sektor jako celek hospodařil vyrovnaně nebo dokonce v lehkém přebytku, což umožnilo snižovat už tak relativně nízký dluh v poměru k HDP. 

Slovy oblíbené písně však platí: „Nic není jako dřív, nic není jak bejvávalo“. Vedle nebývale silné inflační bouře se totiž česká ekonomika dostala i do pasti tzv. dvojího deficitu. Na jedné straně se do významného schodku propadla obchodní bilance z důvodů zdražení dovážených energií a problémů v dodavatelských řetězcích brzdících vývoz. Na straně druhé se od propuknutí pandemie dostaly pod tlak veřejné finance a současná vláda plánuje jen málo ambiciózní fiskální konsolidaci s rozpočtovými deficity okolo 300 mld. korun i v dalších letech.

Současný kvazi-fixní režim směnného kurzu brání tomu, aby se výsledky fiskálního hospodaření a běžného účtu platební bilance odrazily v kurzu koruny. Tomu by – podobně jako ostatním regionálním měnám – fundamentálně odpovídala slabší úroveň, které však brání aktivita ČNB na devizovém trhu. Od začátku dubna již centrální banka „propálila“ více než 10 % devizových rezerv, ty však stále zůstávají s přehledem nejvyšší ve středoevropském regionu (téměř 150 mld. euro).

Měnová politika ČNB je i tak oproti minulým letům důvodem k obavám. Obměněná bankovní rada se totiž evidentně rozhodla s vysokou inflací bojovat méně agresivně a pro trhy je i po prvním měnově-politickém zasedání relativně málo čitelná. To je zvláště riskantní přístup v situaci neukotvených inflačních očekávání, kdy hrozí, že silné cenové tlaky budou českou ekonomiku sužovat minimálně i v příštím roce. Jak totiž ukazuje pohled do historie, měnově-politické chyby mohou být při podobné konstelaci zvláště nákladné…

Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.