Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Češi jsou chudší, než ukazují statistiky

Investice 12.06.2018 | 16:25 0 Komentářů

Exekucí a insolvencí je v České republice již kolem milionu. Jenže šetření Eurostatu je vůbec nebere v úvahu. Česká republika by tedy ve srovnání s ostatními zeměmi dopadla mnohem hůře.

Na základě šetření Eurostatu jsou Češi roky zvyklí slýchat, že se jich chudoba téměř netýká. V žebříčcích sociálního vyloučení a příjmové chudoby Eurostatu patříme mezi nejúspěšnější státy.

Například v posledním srovnání za rok 2016 bylo Česko s náskokem v čele. Nízké příjmy a sociální strádání trápily pouze 13,3 procenta populace, přitom v celé Evropské unii byl průměr 23,4 procenta.

Ale odborníci právě upozorňují, že statistiky jsou zavádějící. Do údajů se nezapočítávají exekuce a insolvence, kterých je v České republice kolem milionu.

Příjmová chudoba se vypočítává z čistého příjmu, v jednotné metodice Eurostatu vůbec není otázka, zda člověk má exekuci, případně kolik se mu strhává na exekučních či insolvenčních srážkách. Šetření tak vypovídá o stavu, jako by tu nebyla provedena jediná exekuce,“ řekl Daniel Hůle, který se v organizaci Člověk v tísni zabývá právě problémy lidí s dluhy.

Zdroj: iHned.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.