Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Ceny pohonných hmot klesají a klesat budou i nadále

Investice 22.11.2018 | 16:58 0 Komentářů

Pohonné hmoty v České republice zlevňují. Benzin zlevnil oproti minulému týdnu v průměru o 14 haléřů na 33,41 koruny za litr. Průměrná cena nafty klesla o osm haléřů na 33,67 koruny za litr a zůstává tak dražší než benzin. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Pokles cen bude podle analytiků pokračovat i nadále.

„V příštím týdnu lze očekávat, že cena benzinu a nafty bude dál klesat. Pumpařům se výrazně snižují náklady na nákup pohonných hmot, což je způsobeno hlubokým propadem ceny ropy na světových trzích,“ uvedl dnes hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Ropa Brent se aktuálně obchoduje poblíž hranice 63 dolarů za barel, což umožňuje snížit ceny na čerpacích stanicích o více než korunu za litr pohonných hmot. Navíc v uplynulém týdnu přestal oslabovat kurz koruny vůči dolaru, což umožní levnější dovoz ropy do České republiky,“ dodal Štěpán Křeček.

Rozevírání nůžek mezi cenou nafty a benzinu je podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy způsobeno začátkem topné sezóny, kdy roste poptávka po topné naftě. „Letos do situace vstupují ještě další faktory, kterým je zvláště cena petrolejové frakce, jež se do nafty přidává za účelem dosažení předepsané kvality. Tato frakce je dražší než v uplynulých letech. Nafta bude dražší než benzin nejspíše do března 2019, záleží ovšem také na vydatnosti letošní zimy,“ vysvětluje Lukáš Kovanda.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.