Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Bulharsko míří do eurozóny

Investice 27.07.2018 | 15:45 0 Komentářů

Po třinácti leté pauze je Bulharsko první zemí, která míří do eurozóny. Nejchudší členská země EU musí ale do roka splnit šest podmínek, na kterých se dohodla s vedením eurozóny. Poté může vstoupit do systému ERM II, který je předvstupní bránou do eurozóny.

Jednou z podmínek, na kterých se Bulharsko na začátku července dohodlo s vedením eurozóny, jsou nové stress testy bank a zkoumání kvality jejich aktiv. V roce 2014 totiž padla čtvrtá největší bulharská banka KTB a v současné době panují pochybnosti i kolem Fibank.

„Když Bulharská centrální banka dělala stress testy v roce 2016, problémy měly dvě banky, čistě bulharské. Panuje tu prostě nedůvěra vůči centrální bance a bankovní sektor se spíš těší, že jej bude regulovat Evropská centrální banka,“ říká Nikolaj Stojanov, bankovní analytik bulharského listu Kapital.

Euro vítají politici, většina obyvatel, bankéři, ale i podnikatelé. „Firmy to uvítají, protože to sníží jejich náklady. Šedesát procent vývozu jde do EU, většinou do zemí eurozóny,“ tvrdí Jasen Georgijev, ekonom a ředitel sofijského ekonomického think-tanku EPI.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.