CZK/€ 23.810 +0,17%

CZK/$ 21.657 -0,65%

CZK/£ 26.656 -0,89%

CZK/CHF 23.820 +0,08%

03. 10. 2019

0 komentářů

Britská vláda předala EU návrh dohody o brexitu. Podle Junckera se jedná o pokrok

 

Dlouho očekávaný písemný návrh alternativy k tzv. irské pojistce předala britská vláda Evropské komisi ve středu. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncer prý uznal, že se jedná o jistý pokrok, nicméně problémy spojené s irskou hranicí zcela dořešeny nejsou. Evropská komise uvedla, že návrh nyní přezkoumají právní experti.  

Dle informací serveru Sky News plánuje Británie namísto pojistky zavést kontroly v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici. Zároveň Severní Irsko, které patří do Spojeného království, nezůstane v celní unii, ale bude nadále součástí jednotného trhu pro zemědělské a průmyslové zboží. Tato výjimka by platila čtyři roky a následně by regionální parlament mohl hlasovat o tom, zda v režimu nadále pokračovat.

„(Juncker) zdůraznil, že musíme mít právně funkční řešení, které splňuje všechny náležitosti pojistky: zabrání vzniku tvrdé hranice, zachová spolupráci Severního Irska s Irskem a ekonomiku celého ostrova a ochrání jednotný trh EU a pozici Irska v něm,“ stojí v prohlášení Evropské komise. Irský premiér Leo Varadkar se vyjádřil o britském návrhu jako o konstruktivním a užitečném. Přesto tento návrh není plnohodnotnou náhradou irské pojistky, jejímž cílem bylo zajistit hladký režim mezi Irskem a Severním Irskem.

Evropská komise i Irsko nyní návrh pečlivě prostudují a zhodnotí. „Silně doufám, že naši přátelé to chápou a také přistoupí na kompromis,“ uvedl Johnson. „Protože pokud se nedohodneme kvůli něčemu, co je v zásadě technická debata ohledně přesné povahy budoucích celních kontrol…, pak ať není pochyb, že alternativou je odchod bez dohody,“ dodal.

Zdroj: iHNED.cz

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

brexit

Brexit: Never ending story

Zdroj: Pixabay.com Brexit přináší obtíže řadě mezinárodně působících firem, dopady můžeme pocítit i u nás. Smlouva je navíc stále předmětem sporů. Aktuálně jde opět o Severní Irsko.

Text: Karel Pučelík

26. 07. 2021

Hledání pobrexitové Británie

Zdroj: pixabay.com Minulý týden médii proběhla zpráva, že Britové i Francouzi chtějí své rybáře podpořit přítomností vojenských plavidel. Důsledky brexitu se v celém Spojeném království také projevily i při uplynulém „supervolebním čtvrtku“.

Text: Karel Pučelík

12. 05. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *