Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Britská vláda předala EU návrh dohody o brexitu. Podle Junckera se jedná o pokrok

Dlouho očekávaný písemný návrh alternativy k tzv. irské pojistce předala britská vláda Evropské komisi ve středu. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncer prý uznal, že se jedná o jistý pokrok, nicméně problémy spojené s irskou hranicí zcela dořešeny nejsou. Evropská komise uvedla, že návrh nyní přezkoumají právní experti. 

Dle informací serveru Sky News plánuje Británie namísto pojistky zavést kontroly v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici. Zároveň Severní Irsko, které patří do Spojeného království, nezůstane v celní unii, ale bude nadále součástí jednotného trhu pro zemědělské a průmyslové zboží. Tato výjimka by platila čtyři roky a následně by regionální parlament mohl hlasovat o tom, zda v režimu nadále pokračovat.

„(Juncker) zdůraznil, že musíme mít právně funkční řešení, které splňuje všechny náležitosti pojistky: zabrání vzniku tvrdé hranice, zachová spolupráci Severního Irska s Irskem a ekonomiku celého ostrova a ochrání jednotný trh EU a pozici Irska v něm,“ stojí v prohlášení Evropské komise. Irský premiér Leo Varadkar se vyjádřil o britském návrhu jako o konstruktivním a užitečném. Přesto tento návrh není plnohodnotnou náhradou irské pojistky, jejímž cílem bylo zajistit hladký režim mezi Irskem a Severním Irskem.

Evropská komise i Irsko nyní návrh pečlivě prostudují a zhodnotí. „Silně doufám, že naši přátelé to chápou a také přistoupí na kompromis,“ uvedl Johnson. „Protože pokud se nedohodneme kvůli něčemu, co je v zásadě technická debata ohledně přesné povahy budoucích celních kontrol…, pak ať není pochyb, že alternativou je odchod bez dohody,“ dodal.

Zdroj: iHNED.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.