Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Tři scénáře brexitu

Vývoj ekonomiky 10.09.2019 | 14:31 0 Komentářů

Premiérovi Johnsonovi se opět nepodařilo vyvolat předčasné volby. Mezitím prošel v britském parlamentu legislativním procesem zákon proti brexitu bez dohody. Nyní by mělo následovat přerušení jednání parlamentu, a to až do 14. října. Světové agentury identifikovaly tři možné scénáře brexitu: odklad, zrušení brexitu nebo brexit s dohodou.

Prvním scénářem je schválení brexitu bez dohody parlamentem nebo pro případ neschválení další odklad brexitu. Královna Alžběta II v tomto týdnu potvrdila zákon, který má zaručit, že Británie neodejde k datu 31. října z EU bez dohody. Pouze parlament by mohl schválit variantu neřízeného odchodu. Nedosáhne-li premiér dohody s EU do 19. října, musí požádat o tříměsíční odklad.

Druhou variantou je setrvání v EU. Pokud by vůdce opozice Jeremy Corbyn zvítězil v předčasných volbách, o něž Johnson usiluje, požadoval by schválení brexitové dohody referendem. Je možné, že by bylo v tomto referendu Britům umožněno znovu se vyjádřit k otázce odchodu z unie. Výzkumy veřejného mínění ale nenaznačují, že by zvítězili odpůrci brexitu.

Poslední variantou je brexit s dohodou. Boris Johnson prohlašuje, že dohody bude dosaženo na unijním summitu 17. října. Stále však trvají rozpory ohledně tzv. irské pojistky, která je součástí rozvodové dohody předjednané Johnsonovou předchůdkyní Theresou Mayovou.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.