CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.453 -1,09%

CZK/£ 29.283 +0,78%

CZK/CHF 23.634 +0,23%

03. 09. 2013

0 komentářů

Britská libra posiluje na euru i dolaru díky dobrým makrodatům

 


 

Měnový pár eurolibra klesl dnes dopoledne až na 0,8444 EUR/GBP. Příčinou posílení libry bylo zveřejnění PMI ve stavebnictví, které vystoupalo až na 59,1 bodů – nejvýše od října 2007.

Statistiky ze stavebního sektoru doplňují řadu pozitivních fundamentů, které přicházejí v posledních dvou měsících z britské ekonomiky.

Graf: Vývoj měnového páru EUR/GBP od dubna 2013 (denní graf)

xtb-gbp-posilovani

Britské libře se v zatím v tomto týdnu daří také na páru s americkým dolarem. Ten profituje ze stále vysokého napětí okolo syrské krize a ze sázek na utahování americké měnové politiky, jehož detaily by americká centrální banka mohla prozradit už ve středu 18. září.

REKLAMA

Dlouhodobá pozitivní korelace mezi librou a eurem zatím porušena nebyla. Obě měny jsou vnímány jako méně bezpečné ve srovnání s americkým dolarem či japonským jenem.

Pozitivní data přicházejí v posledních týdnech také z Evropy, a proto není zásadní důvod, proč by se libra a euro měly vydat opačným směrem. A to ani z pohledu politik centrálních bank.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Měnová reforma v ČR

Vysokou inflaci vyřeší měnová reforma

V Česku teď zažíváme období rekordní inflace a také období rostoucího státního dluhu. Až to začalo vyvolávat polemiky, jestli náhodou vláda nebude řešit problémy státních financí nějakou tou měnovou reformou. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

10. 05. 2022

Analýza ekonomického důsledku rusko-ukrajinského konfliktu – čeká nás stagflace

Rusko-ukrajinský konflikt vyvolal otřesy na finančních trzích a výrazně zvýšil nejistotu ohledně oživení světové ekonomiky. Společnost Coface ve své analýze varuje, že vyšší ceny komodit zesilují hrozbu dlouhodobě vysoké inflace ve světové ekonomice, která zvyšuje riziko stagflace a sociálních nepokojů.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

09. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.