Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Boj se suchem stojí miliardy ročně. Ministerstva podle NKÚ nezavedla vhodná opatření do praxe

Státní rozpočet 04.11.2019 | 16:08 0 Komentářů

Jen v loňském roce stál boj proti suchu státní rozpočet 24 miliard. NKÚ vytýká ministerstvům zemědělství a životního prostředí, že současné dotační programy, s výjimkou programu Dešťovka, nejsou na sucho připraveny.

Podle NKÚ již v roce 2015 bylo stanoveno ministerstvům 49 úkolů pro boj se suchem a nedostatkem vody. „Obsahem těchto úkolů bylo v mnoha případech jen například připravit analýzu, vypracovat návrh, zhodnotit potenciál a podobně – zavádění věcí do praxe a skutečné změny, které by mohly reálně pomoci, už na tyto úkoly ale nenavazovaly,“ uvádí NKÚ. Chybí tak realizace plánů výstavby přehradních nádrží a propojování hospodářských soustav. Do života byl uveden pouze dotační program Dešťovka. NKÚ též vytýká, že z dotačních programů bylo vyplaceno 28 miliard korun za předchozí dva roky, přičemž šli peníze na programy, které nejsou na boj se suchem uzpůsobeny. Optimální není podle NKÚ ani spolupráce obou ministerstev.

Ministerstva se závěry nesouhlasí. MŽP uvádí: „Od roku 2014 jsme investovali do více než 14 tisíc projektů zaměřených na sucho téměř 11 miliard korun. Založili jsme také Národní koalici boje proti suchu, kde všechny naše stávající i navrhované programy konzultujeme se špičkovými experty z akademické sféry i z praxe,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Obě ministerstva se také hájí proti závěru, že nebyly vytvořeny nové dotační programy. Ministerstvo zemědělství například uvádí, že v roce 2016 spustilo program Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích, který pomohl k rekonstrukci nebo výstavbě více než 530 obecních rybníků.

Zdroj: iHNED.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.