Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Sucho by v budoucnu mohlo podle odborníků ovlivnit pokles českého HDP až o 1,6 procenta

Vývoj ekonomiky 21.08.2019 | 15:30 0 Komentářů

Nedostatek srážek a sucho by v budoucnu mohlo vést k poklesu českého HDP až o 1,6 procenta. Problematikou se zabývali vědci z Centra pro vodu, půdu a krajinu při České zemědělské univerzitě (ČZU) a přetrvávající sucho vyčíslili na 80 miliard korun. 

Vědci z Centra pro vodu, půdu a krajinu odhadli škodu, kterou by mohlo v budoucnu způsobit přetrvávající sucho a nedostatek dešťů způsobit, na 80 miliard korun. Což by vedlo ke snížení českého HDP až o 1,6 procenta. K odhadům vědci využili 150 průmyslových odvětví, které nějakým způsobem nakládají s povrchovou, podzemí a dešťovou vodou. „My pracujeme s několika scénáři. Máme jeden scénář poklesu (dešťové, povrchové a podzemní vody) o 25 procent, druhý scénář poklesu o 50 procent. S tím, že co se týká pouze poklesu produkční schopnosti české ekonomiky, tak se bavíme o číslech 0,9 až 1,6 procenta HDP. V těchto číslech ale nejsou zahrnuty ostatní náklady jako sociální a škody na životním prostředí,“ vysvětlil ekonom z Centra pro vodu, půdu a krajinu Petr Procházka.

Je možné, že pokud bude sucho v ČR nadále přetrvávat, budou muset odvětví, která spotřebovávají hodně vody muset zmírnit svou výrobu. Zejména výroba papíru a textilu vyžaduje hodně vody. Na jeden kilogram papíru je potřeba 300 litrů vody a na jeden kilogram chleba až 1500 litrů. Podle rektora ČZU Petra Skleničky by měl stát do zlepšení udržení vody v krajině minimálně 25 miliard ročně. Zatím podle tiskového oddělení ministerstva životního prostředí stát do boje proti suchu od roku 2014 investoval 40 miliard korun.

Zdroj: Euro.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.