CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

10. 09. 2021

0 komentářů

Bitcoin se stal oficiální měnou

 

První země na světě se rozhodla dát šanci nejpopulárnější kryptoměně a zlegalizovala používání Bitcoinu jako druhého oficiálního platidla. Mluvíme o Salvadoru, zemi Střední Ameriky. Odvážný krok vyvolává častou kritiku a obavu z negativního vlivu na ekonomiku země. Zatímco jiné státy přijímají regulace a nová opatření pro kontroverzní kryptoměny, Salvador se rozhodl jít opačnou cestou a je možná jen otázka času, jestli ho budou následovat další státy.

Loading



 

Prezident Salvadoru, Nayib Bukulele nejnověji oznámil držení až 400 Bitcoinů, po tom jak se nejstarší kryptoměna stala platebním prostředkem. Pozitivní zpráva vyšvihla cenu kryptoměny výše a předpokládá se, že by mohla vystoupat až na 56300 amerických dolarů podle agentury Reuters.

Cesta testování bude hrbolatá. Bukulele uvedl: „Tak jako všechny inovace si projde i Bitcoin v Salvadoru cestou učení. Každá cesta do budoucnosti je taková, a ne všeho se dosáhne za den nebo za měsíc.“ Nákup Bitcoinu vyšel zemi na 20,9 miliónu dolarů a jeho zavedení snížilo hodnocení úvěrové spolehlivosti státu, kterou snížila ratingová agentura Moodys.

Co čeká zemi a její občany?

Podniky budou povinné všude tam, kde bude možné přijímat kontroverzní digitální mince jako platbu. Vláda země vyvinula novou aplikaci digitální peněženky s názvem Chivo, kterou by si mohli stáhnout miliony lidí. Přes tuto aplikaci dostane každý občan 30 dolarů v Bitcoinu. Cílem je podpořit nestabilní kryptoměnu.

REKLAMA

Prezident země tvrdí, že občané země budou brzy moci nakoupit za kryptoměnu i půdu, budou si také moci zaplatit například i daně. Co se však stane, pokud půjde hodnota kryptoměny rapidně dolů? Ztratí pozemek na ceně? Na tyto zásadní otázky zatím neexistuje odpověď.

Dobrou zprávou pro lidi je, že by se mohly snížit náklady na posílání peněz Salvadorcům z USA. Toto byl také jeden z důvodů zavedení Bitcoinu jako oficiálního platidla. Celková výše takových peněz je kolem šesti miliard dolarů, což představuje téměř čtvrtinu hrubého domácího produktu (HDP) státu. V praxi to bude znamenat, že občané Salvadoru budou domů z USA posílat peníze bez bankovních poplatků, což momentálně není možné.

Kontroverzní kryptoměna

Hodnota Bitcoinu ale i jiných kryptoměn jednou rapidně stoupá, jindy klesá. Její nestabilitu kritizují mnozí. I toto je jeden z důvodů, které stále odrazují některé investory. Muskova kritika na sociálních sítích poslala kryptoměnu již vícekrát směrem dolů, ale i nahoru. Volatilita je opravdu vysoká.

REKLAMA

Autorem je analytik společnosti ProfitLevel Lucía Žárská

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024

bitcon 2024

Má bitcoin svůj rok, nebo ho čeká další korekce?

Jaký je bitcoin 2024? V první polovině dubna se bitcoin prodával asi za 70 tisíc USD. Přičemž na tuto rekordní cenu se dostal během půlročního růstu. Ještě v dubnu 2023 se prodával za méně než 30 tisíc USD. Na začátku letošního roku jste už mohli bitcoin koupit […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *