Pondělí 13. července. Svátek má Markéta.

Apple se vyhýbá placení daní mimo USA

Investice 09.11.2017 | 15:48 0 Komentářů

Americká společnost Apple odvádí od roku 2010 ze zisku, který vytvořila mimo Spojené státy, daně ve výši jednoho až sedmi procent. Ukazují to uniklé dokumenty Paradise Papers.

Tržní hodnota Applu dosahuje kolem 900 miliard dolarů. Dvě třetiny zisku přitom v letech 2010 až 2017 vytvořila společnost mimo USA. Tvrdí to v otevřeném dopisu šéfovi Applu Timu Cookovi šéfredaktor Süddeutsche Zeitung Wolfgang Krach, který má miliony dokumentů Paradise Paper k dispozici.

Krach v dopise připomíná slova Toma Cooka z roku 2013, že Apple není „závislý na daňových tricích“, že má „morální zodpovědnost“ přispívat k blahu nejen USA, ale i dalších zemí, ve kterých působí.

Apple se navíc snažil v minulosti získat potvrzení od úřadů či vlád některých zemí, že Apple bude zproštěn povinnosti platit daně. „Proč to chcete? Proč vznášíte nárok na to, neplatit v určité zemi žádné daně? Chtěli jste nulové zdanění učinit podmínkou k tomu, abyste tam otevřeli pobočku? Jakým právem?“ táže se Krach šéfa Applu.

„Apple tvrdí, že je transparentní společností. Pokud tomu tak je, není přece žádný důvod dál mlčet, nebo?,“ ukončuje šéfredaktor Süddeutsche Zeitung svůj otevřený dopis.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.