Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Apple jako terč obchodní války

Makro 22.05.2019 | 17:31 0 Komentářů

Spor mezi USA a Čínou se vystupňoval nedávný zastavením spolupráce Googlu se společností Huawei. Pokud Čína přijme odvetná opatření, nejvíce ohroženou americkou firmou bude Apple.

Technologický lídr Huawei se stal předmětem sporu loni v prosinci, kdy byla zadržena finanční ředitelka společnosti Meng Wanzhou. Americká vláda doporučila strategickým partnerům vyhnout se této společnosti z obavy o bezpečnost 5G technologií. Donald Trump minulý týden vyhlásil stav národního ohrožení v oblasti informační bezpečnosti. Americké ministerstvo obchodu následně zařadilo Huawei a jeho 70 poboček na seznam hrozeb pro národní bezpečnost.

Společnost Google v reakci na to zmrazila mobilním telefonům Huawei přístup k některým jeho aplikacím. Současní zákazníci sice ještě získají bezpečnostní aktualizaci softwaru, ale noví uživatelé mobilů této značky budou pravděpodobně od operačního systému Android v průběhu roku zcela odstaveni.

Hardwarovou spolupráci s Huawei zastavily také společnosti Qualcomm, Xilinx a Broadcom, čímž výrazně znemožnily firmě realizovat plán na vybudování 5G sítě v mezinárodním měřítku. Je to jasný signál toho, že studená válka se přesouvá do technologické sféry. Odvetná opatření čínské vlády však na sebe nenechají dlouho čekat.

Apple na mušce

Jsme svědky změny uspořádání mezinárodního obchodu, jak jej známe od konce druhé světové války. Světová obchodní organizace je pod tlakem, když Trump hrozí vystoupením USA. Blížící se zasedání G20 v japonské Ósace se tak téměř jistě bude nést ve znamení eskalace obchodní války mezi USA a Čínou. Obchodní válka se už podepsala pod pokles globálního obchodu od října minulého roku o 3,5 procenta. Jde o největší pokles od roku 2008.

Americké společnosti, které obchodují s Čínou, jsou ohroženy nejvíce. Pokud dojde k odvetným opatřením Číny, první na řadě bude Apple. Až 20 procent tržeb této společnosti totiž pochází z Číny.

Narušení globálního dodavatelského řetězce ohrožuje i další odvětví. Mezi nimi například automobilový, ocelářský, chemický, elektrotechnický, či textilní průmysl. Investoři by si proto měli být vědomi rizik, která mohou mít dopad na jejich portfolia.

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.