Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Americký trhu práce tlačí úroky výše a zamotává ECB hlavu

Investice 05.12.2013 | 09:57 0 Komentářů

Vypadá to, že americké ekonomice se opravdu daří. Alespoň touto řečí hovoří listopadová čísla, která ukazují na to, že ekonomika se rychle oklepala z přechodné nejistoty, kterou způsobilo rozpočtové provizorium a dočasné uzavření některých federálních úřadů v USA. (Komentář ČSOB)

Připomeňme si, že v pondělí to byl velmi důležitý předstihový ukazatel nálady v americkém průmyslu, který se nejenže vyšplhal na více než dvouletá maxima, ale navíc jeho struktura ukazuje na skutečně plnohodnotnou konjunkturu v tomto sektoru. Včera pak další střípek do mozaiky přidal tzv. ADP report z trhu práce, který ukázal, že americká ekonomika vytvořila v listopadu 215 tisíc nových pracovních. Dodejme, že obdobný, avšak z hlediska váhy podstatně významnější report nás přitom čeká v pátek, kdy budou zveřejněny oficiální vládní statistiky z amerického trhu práce.Vzhledem k tomu, že korelace mezi těmito údaji a ADP je v poslední době velmi silná, dá se tedy i v pátek očekávat další dobré číslo.

Velmi dobrá americká data dost zásadně oživila úvahy o tom, zdali americká centrální banka nebude přece jenom agresivnější v otázce možného zpomalení měnové expanze. V tržní praxi se to již projevuje růstem dolarových úrokových sazeb, které sebou táhnou vzhůru i ty evropské. To je samozřejmě velmi nepříjemná situace pro ECB, která právě dnes bude probírat novou makro prognózu, která jí neřekne nic jiného než, že inflace zůstane hluboko pod jejím inflačním cílem (2 %). Jinak řečeno, ekonomika eurozóny by si zasloužila co nejnižší úrokové sazby, avšak eventuální nákaze způsobené růstem těch dolarových se ale neubrání.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.