CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

10. 02. 2016

0 komentářů

Aleš Smutný: Provize nemají být zakazovány

 


 

Upozornil na to, že zodpovědnost nese vždy ten, kdo produkt vyrábí, tedy pojišťovna. Odpovědností pojišťovny je tedy i uzavření zprostředkovatelské smlouvy se zodpovědným zprostředkovatelem. Klient ale vždy zůstává klientem jak pojišťovny, tak zprostředkovatele.

ČNB již dnes řídí a kontroluje kvalitu distribuční sítě pojišťovny, a to kontrolou před uzavřením smlouvy s distributorem či kontrolou v průběhu trvání smluvního vztahu. Kontrola by se ale měla týkat také obchodních modelů (nejen obchodních aspektů jako je řádné vyvěšení marketingových materiálů či profesionální odění), což zahrnuje i nastavení provizí v systému zprostředkovatele a tedy i nastavení algoritmů v případě automatizovaných doporučení.  

Aleš Smutný se vyjádřil k novele, která navrhuje rozložení provizí do pěti let. Poukázal na to, že některé členské státy již zavedly rozložení provizí do více let, v jiných zemích provize dále rozkládají ještě do delšího období a jinde dochází dokonce ke zrušení provizí. ČNB ale rušení provizí nepodporuje.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *