Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Akciové trhy vstupují do nového týdne v červeném

Investice 20.05.2019 | 17:43 0 Komentářů

Akciové trhy zahájily nový týden v červeném. Důvodem je zařazení společnosti Huawei Technologies na černou listinu amerického ministerstva obchodu. Firma nebude kvůli tomuto zákazu využívat americké komponenty ani software. Negativní dopad však nepocítí jen samotná firma, ale také její američtí dodavatelé jako Intel, AMD, Broadcom, Seagate, Microsoft, Nvidia a další.

Není tak divu, že technologický Nasdaq tak na počátku obchodování ztrácí další procento. V rámci širšího indexu S&P 500 se jedná o nejhorší sektor. Ve ztrátách otevřeli i výrobci a zpracovatelé komodit nebo realitní společnosti, jejichž akcie odepisují 0,8 %. Naopak utility rostou o 0,6 %. Celý index pak přichází o třetinu procenta.

I v Evropě jsou nejhorším sektorem technologie (-2,5 %). Na starém kontinentě se nedaří většině sektorů. V kladné nule se drží pouze komunikace a energetické společnosti. Index Stoxx 600 ztrácí jedno procento.

Pražský parket uzavřel se ztrátou 0,1 %. Důvodem byly akcie Erste, které dnes klesly o 3,5 %, protože byly obchodovány poprvé bez nároku na dividendu ve výši 1,40 EUR na akcii. Nedařilo se ani druhému rakouskému finančnímu domu, pojišťovně VIG, který přišel o 0,7 %. Trojici propadlíků pak doplnil operátor O2 Czech Republic (-0,2 %). Naopak nejvýše uzavřely akcie Komerční banky a Monety (obě +1,8 %). Zdá se, že sektorovou daň v podobě odvodů do nově vznikajícího Národního rozvojového fondu přivítaly trhy s povděkem.

Důležitou zprávou pro ČEZ bylo rozhodnutí odvolacího soudu ohledně toho, že jeho dceřiná společnost ČEZ Prodej nemá nárok na náhradu za objednanou, ale neodebranou elektřinu firmou SŽDC. Reálně tak hrozí, že ČEZ bude muset vrátit 1,1 mld. CZK, které již v minulosti obdržel, což se negativně promítne do výsledků hospodaření. Akcie firmy dnes uzavřely s 0,1% ziskem.

Miroslav Frayer
Komerční bankaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.