CZK/€ 24.935 -0,02%

CZK/$ 23.131 -0,47%

CZK/£ 28.979 -0,09%

CZK/CHF 25.503 -0,20%

08. 07. 2020

0 komentářů

Ačkoliv se maloobchod vrací postupně do „normálu“ a jeho tržby začínají dokonce růst, situace v ostatních službách až tak růžově nevypadá.

 

„Nákupy přes internet a zásilkové služby umožňují zákazníkům jednoduše srovnávat ceny mezi obchody. Nakupovat lze z pohodlí domova, bez kontaktu s jinými lidmi a bez front. Díky těmto výhodám se online nakupování stávalo stále populárnější již před propuknutím pandemie. V průběhu koronavirové krize byl trend přesunu nákupů do virtuálního světa posílen a pravděpodobně zůstane jedním z nejviditelnějších důsledků pandemie,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

Podle květnových dat očištěných o kalendářní vlivy došlo k meziročnímu růstu maloobchodních tržeb o 2,0 procenta. Nejvíce rostly tržby v segmentu nepotravinářského zboží, kde došlo ke zvýšení o 6,1 procenta. Lidé pravděpodobně realizovali odloženou spotřebu z předchozích měsíců, kdy byly zavřené některé obchody. Naopak u pohonných hmot klesly tržby o 9,4 procenta, což bylo způsobeno meziročním poklesem cen pohonných hmot i omezením přepravy.

Bez očištění dat o kalendářní vlivy dopadly statistiky maloobchodních tržeb výrazně hůře, protože v květnu 2020 bylo o dva pracovní dny méně než v květnu 2019. Neočištěné statistiky hovoří o meziročním snížení maloobchodních tržeb o 0,7 procenta. Tržby za nepotravinářské zboží se zvýšily pouze o 2,6 procenta a tržby za pohonné hmoty se snížily dokonce o 11,8 procenta.

Nejvyšší zájem přetrvával o nákupy zboží přes internet a zásilkové služby, kde byl vykázán růst tržeb o 33,6 procenta. Ve specializovaných prodejnách se zvýšily nákupy sortimentu pro domácnost. Naopak pokles tržeb zaznamenaly prodejny s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím. Výrazný propad tržeb utrpěly i prodejny s oděvy a obuví.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně snížily o 32,6 procenta. Neočištěné tržby klesly dokonce o 36,8 procenta. Jasně se ukazuje, že automobilky nemají problémy pouze ve výrobě, kde kvůli pandemii hlásí obří propady. Lidé odkládají dražší nákupy, což omezuje prodeje vozidel. Klíčovým problémem automobilek se proto stává odbyt jejich nových výrobků.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *