Čtvrtek 16. července. Svátek má Luboš.

Dividendové tituly: Je čas na výběr zisků

21.03.2011 | 16:27 0 Komentářů

Co je to dividenda? Jednoduše řečeno je to podíl na zisku, který společnost vyplácí svým akcionářům. Ne všechny firmy vyplácejí dividendy. Aby společnost mohla založit stabilní a atraktivní dividendovou politiku, musí být schopná generovat vysoké a relativně stabilní zisky a nemít potřebu masivních investicí, které tento vytvořený zisk spotřebují. I proto jsou často dividendové tituly z odvětví jako telekomunikace, farmacie, energetika nebo například tabákový průmysl.

Blíží se doba výplaty dividend

Vedle výnosu formou růstu ceny akcie je tak dividenda další možností jak zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Dividendové akcie bývají obvykle stabilnější a jsou vyhledávány konzervativnějšími nebo dlouhodobými  investory.

Ačkoliv společnosti obchodované na veřejných trzích mají různou dividendovou politiku a vyplácejí dividendy v různých termínech, za hlavní sezónu můžeme označit období dubna a května. Výši dividendy zpravidla navrhuje management společnosti po celoročních výsledcích a tento návrh je následně s časovým odstupem schvalován valnou hromadou,  proto jsou právě jarní měsíce typicky dividendovým obdobím. Především společnosti, které vyplácejí dividendu 1x ročně (což je většina společností v Evropě), často právě k tomuto období stanoví rozhodný den pro výplatu dividendy. Aby investor získal právo na výplatu dividendy, musí v rozhodný den vlastnit akcie dané společnosti. Rozhodný den je v materiálu uveden vždy u konkrétního titulu. Den splatnosti dividendy obvykle následuje s mírným časovým odstupem po rozhodném dni, u některých firem je však dividenda splatná i hned druhý den po rozhodném dni. 

Zdroj: Cyrrus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.