CZK/€ 24.745 +0,14%

CZK/$ 22.792 +0,00%

CZK/£ 28.930 +0,33%

CZK/CHF 25.049 -0,10%

Text: redakce

11. 01. 2022

1 komentář

Zkontrolujte si staré smlouvy! Můžete výrazně ušetřit

 

Foto: Shutterstock

Peníze patří u novoročních předsevzetí mezi nejčastěji skloňované slovo. Téměř polovina Čechů chce více ušetřit nebo vydělat. Doporučením, jak toho dosáhnout, a to nejenom pro ty s novoročním předsevzetím, je konzultace s ověřeným finančním poradcem, ale také prohlídka domácího šuplíku, kde leží i několik let staré smlouvy s pojišťovnami, dodavateli energií i mobilními operátory. Ty bývají velmi často nevýhodné a jejich revizí se dají ušetřit nemalé finance z rodinného rozpočtu.

Loading 

Stáří pojistných smluv se většinou pohybuje kolem šesti až osmi let. Za tu dobu se ovšem ceny výrazně změnily a s nimi i životní situace lidí, která mnohdy neodpovídá realitě.

„Řešili jsme například pojištění chalupy, ze které se během let stalo bydlení i s trvalou adresou. Díky přenastavení smlouvy a změně z rekreačního bydlení na rodinný dům, byla i konečná částka nižší. Také jsme upravovali starší pojištění a až při této komunikaci se zákaznicí jsme přišli na to, že má na střeše fotovoltaické panely, které ale v pojištění zahrnuté původně nebyly,” přibližuje některé příklady neaktuálních pojištění Martin Daneš, ředitel divize pojištění www.Srovnejto.cz .

Aktuální situace na energetickém trhu přiměla nebo bohužel dokonce donutila řadu domácností upravit smlouvy s dodavateli energií, pravidelně lidé také aktualizují své mobilní tarify nebo dodavatele internetu. Na zrevidování pojištění majetku, životního pojištění nebo povinného ručení už ale nemyslí. V řadě rodin se uzavíraly právě tyto smlouvy při kupování nemovitostí, při první hypotéce nebo v době nákupu vozu. Nejen, že dnes už mají lidé třeba rodiny a pojistku uzavírali ještě za svobodna a bezdětní, ale také mohou ve většině případů platit za něco, co již nepotřebují. Právě nyní je ideální čas na kontrolu těchto smluv a porovnání aktuálních nabídek.

U smluv na majetek je důležité zkontrolovat, jestli stále odpovídá hodnotě nemovitosti. V posledních letech ceny domů, bytů, chat i třeba garáží výrazně stouply, staré smlouvy obsahují ale stále částku v době pořízení, tedy několik let starou. Po zrevidování smlouvy by nové pojištění mělo obsahovat i informace o rekonstrukci, opravě střechy nebo pořízení nového vybavení včetně spotřebičů, to vše nemovitost zhodnocuje. I přistavené patro nebo terasa by mělo být součástí nového pojištění. Za uplynulé roky se také nabídky pojišťoven i seznamy rizik značně rozšířily a zákazníci mohou mít za stejné nebo nižší finance lepší služby, ale hlavně plné krytí v případě pojistné události. Jedna z pojišťoven dokonce nabízí pojištění nemovitosti, kde cenu již nemusíte hlídat a budete vždy pojištěni na 100 %.

REKLAMA

„U energií je důležité se podívat na to, zda je smlouva uzavřena na dobu určitou či neurčitou a zda je cena po tu dobu zafixována nebo jen určena aktuálním ceníkem, který se může v průběhu trvání smlouvy měnit. Doporučujeme zákazníkům hlídat si výpovědní lhůty, někde totiž nelze smlouvu vypovědět okamžitě nebo lze, ale se sankcemi,“ vyjmenovává jednotlivá úskalí ředitel divize energií Srovnejto.cz Aleš Fojtík.Pokud vám dodavatel oznámí změnu ceníku a vás čeká zdražení, jako je tomu aktuálně u většiny zákazníků, je možné podat výpověď ve zkrácené lhůtě a bez sankcí.“

Základem je vědět, kdy a jak nevýhodné smlouvy změnit. Bez pokut je lze vypovědět při jejich takzvaném výročí a sjednat nové výhodnější. Zbytečné výdaje také může stát takzvaná prolongace smlouvy neboli automatické prodloužení, při kterém vám může dodavatel sám změnit produkt vašeho pojištění nebo nastavit méně výhodný ceník energií.

Od 1. ledna 2022 vstoupilo navíc v platnost několik ustanovení, které zlepšují postavení zákazníků a  mohou pomoci řešit právě staré smlouvy. „Jedná se například o rozšíření možností výpovědi smluv na dobu určitou, které mají zakotveno automatické prodlužování nebo to, že smlouvy na dobu určitou delší než 36 měsíců se po uplynutí této doby stávají smlouvou na dobu neurčitou,“ dodává Aleš Fojtík.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024

Penzijní spoření od července 2024 – více peněz od státu, žádný příspěvek pro důchodce

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost další změny v oblasti doplňkového penzijního spoření (DPS). Mezi nejdůležitější novinky patří zvýšení maximálního státního příspěvku na 340 Kč měsíčně a ukončení jeho poskytování klientům, kteří již pobírají starobní důchod. Změny se dotknou všech účastníků DPS bez ohledu na datum uzavření […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ondřej

    2 března, 2022

    Dneska je super, že se spousta věcí dá překontrolovat s pomocí internetu, udělat právě různý porovnání a tak, a ušetří to neskutečný množství času. Asi kdybych neměl spojení na svýho partners poradce, tak to tak taky udělám, ale zatím si furt vážím toho, že si k tomu mám s kým sednout a pobavit se o možnostech a řešení.

    Odpovědět