CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Petr Fejtek

31. 01. 2011

26 komentářů

Životní úroveň musí klesnout

 


 

O tom, že finanční retail zamrzl, svědčí nejen statistiky fondů, ale třeba i bank. Z fondů si za prosinec lidé vyzvedli 800 milionů korun, z bankovních vkladů za listopad 640 milionů korun. Do bank od května přinesli jen necelé dvě miliardy, což dřív stihli za necelý týden. Pojistný trh neskomírá jen díky jednorázovým pojistkám, které Tomáš Prouza  nazval výstižně vítězstvím marketingu nad rozumem. Problém retailových trhů se zřejmě prohloubí obecně: bude méně peněz.

To potvrzuje i ohlédnutí za poslední čtvrtý kvartál, během nějž z fondů odešly celé tři miliardy – tím neutralizovaly nejen tehdejší kladnou miliardu, ale pod vodu o dvě miliardy potopily i celoroční flow. Majetek fondů snad dopadl lépe, protože když jeho zhodnocení za první tři čtvrtletí dosáhlo 9,5 miliardy korun, tak i poslední čtvrtletí nedopadlo zle a možná i odliv „překoná“. Celkový majetek našich fondů by se měl dostat těsně pod čtvrt bilionu korun (na celkovou statistiku AKAT si musíme počkat). Lépe ovšem bylo už v roce 2006 a k vrcholu 315 miliard korun z konce roku 2007 je ještě hodně daleko.

O tom, že letos bude ještě hůř, pochybuje málokdo. Jde jen o to, o kolik. Loňská nejistota zřejmě ještě vzroste, přestože díky masivnímu dopingu Západ snad zažehnal strašidlo W. Ostatně podobný vývoj jako u našich fondů, vidíme i v celé Evropě: za listopad EFAMA hlásí, že fondy celkem přišly o 11 mld. eur. Nejvíc odešlo z fondů peněžního trhu (21 mld. eur), naopak dluhopisové a smíšené zaznamenaly přílivy. Akciové zůstaly v bilanci vyrovnané.

U nás dluhopisové fondy zařadily zpátečku již před několika týdny, kdy začalo být zřejmé, že úrodné časy skončily. A 1,5 až 3% ztráty za poslední tři měsíce jistě nejsou tím pravým lákadlem pro nové peníze. Už je totiž po zlatých časech historických výnosů. Odvážných bylo málo, ale ani opozdilci nepřišli úplně zkrátka. Kdo ještě začátkem roku naskočil do dluhopisového fondu, vyhrál alespoň pěkných pár procent. Jenže po prázdninách měl rychle prodat. Krásně vidět je to na ING obligačním: kdo nastoupil v lednu, měl do srpna 8,5 %, leč od září už 3,5 % zas ztratil. Lépe již zkrátka bylo, v dluhopisech pšenka nepokvete, omíláme už od léta.

Není tedy divu, že podzim přeřadil na únikový východ smíšených fondů – základní diverzifikace je u nich jasná, dluhopisová složka čeká obvykle do splatnosti. Vlastně není co vytknout, jen ty poplatky by měly být nižší. Ale stále je to lepší než u různých kapitálových pojistek, které si dokonce v jedné analýze vysloužily přejmenování na „fenomenální trik, kapitální podfuk plně srovnatelný s vrcholnými čísly Davida Copperfielda“.

REKLAMA

Akciové fondy se jako jedny z mála letos drží sice při zdi, ale bez velkých vln. Po třech miliardách do dluhopisových si miliarda do akciových vysloužila stříbrnou medaili. Přestože akciové trhy rostly celkem vyrovnaným tempem kolem 10 %, najdeme mezi nimi až nečekaně velké rozdíly výnosu (zejména měnové turbulence udělaly své). Vidíme ISČS Sporotrend s výnosem pouhých 2,7 % proti skoro 40% výkonu ISČS Top Stock (vše ale vinou prvního pololetí, protože za to druhé je jejich výkon skoro stejný 25 a 27 %), náš největší ING Český akciový dal za rok 6,7 %.

Problém roku 2011 bude stále týž: dluhy, dluhy, dluhy… a je skoro jedno, kde víc utrácely domácnosti a kde státy, protože nikdo jiný než lidé ty dluhy platit nebudou. Zatím to umě oddalují tiskárny na peníze, skrývající se za fintami nízkých sazeb, kvantitativních uvolňování nebo odkupování rizikových dluhopisů. Jde ovšem jen o „roztahování“ problémů v čase – aby to nebouchlo hned, v naději, že se to snad časem podaří trochu „zjemnit“. Ale splatnost nezmizí, jen ťukání na dveře uslyší i další generace. Uvidíme tedy, jestli je vyslyší, nebo dveře zatluče hřebíky. Anebo inflace oškube všechny.

Euro je jen vrcholek ledovce a zatím málokdo si to odváží říci otevřeně: životní úroveň musí klesnout. To je jediná cesta ze zadlužení, které způsobilo žití „nad poměry“. Kupodivu i 76 % lidí u nás považuje tempo růstu státního dluhu za jeden z největších problémů země. Zatím jen málo z nich ovšem tuší, co to znamená.

Zato z analýzy uznávaného Centra pro výzkum ekonomiky a podnikání (CEBR) vyplývá, že v některých zemích (v Irsku, Řecku, Španělsku, Portugalsku a Itálii) bude nutné snížit výdaje spotřebitelů o nejméně 15 %, tedy o víc, než klesla životní úroveň v Británii za druhé světové války. O kolik to bude u nás?

Loading

Vstoupit do diskuze 26 komentářů


Související články

Patří akcie vojenského průmyslu do ESG portfolia?

Akcie vojenského průmyslu ESG investoři do svého portfolia už tradičně nezahrnují. Důvodem jsou etické obavy plynoucí ze spojení výrobců obranných systémů s válčením. Výdaje na obranu celosvětově rostou, ale zahrnutí těchto akcií do ESG portfolia je navzdory impozantním výsledkům obranných firem dál obklopené kontroverzemi. Investiční etika se totiž […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 06. 2024

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Škodolibka domácí

  3 ledna, 2011

  a šup s tím do J&T a družstevních záložen – pojištěné limity se nám zvedly na dvojnásobek – tralalá !
  Takhle jste to ale pane Fejtku nemysel, že ne? 🙂

  Odpovědět

 • Fejtek

  3 ledna, 2011

  Nemyslel, to víte, že ne 🙂 Lidi to taky nedělají (viz jen 2 mld do bank za posledních 7 měsíců).
  Naopak nakoupit ČEZ, Erste, (KB je drahá, tabák pochybný, kyslík se fláká u Humpolce)

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  5 ledna, 2011

  Když se dívám na bankovní statistiku publikovanou ČNB tak se opravdu celková hodnota vkladů moc nezměnila, ale výrazným způsobem se změnila struktura těchto vkladů. Ještě zajímavější pohled je za celý rok 2010, kdo se nechce detailně prohrabávat bankovní statistikou doporučuji si přečíst měnovou statistiku, tabulku Peněžní agregáty – stavy, který je pro základní pochopení co se děje dostačující.

  Odpovědět

 • alfa

  3 ledna, 2011

  No jsou to omílané fráze“žili jsme si nad poměry a teď musíme šetřit-KECY,povídejte tohle lidem, kteří mají plat 15000-17000 měsíčně a teď jsou možná ještě nezaměstnaní. Kdože ty dluhy státu způsobil- samozřejmě,že politici, co vysedávali a vysedávají v parlamentu, blbě blekotali a blekotají a schvalovali ty deficity. ADNES budou chytračit a šetřit, hlavně na ostatních- sami na sobě ne!!!!! To jsme to vážený pane po 20 letech úspěchů dopracovali!!!!

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  3 ledna, 2011

  No a bohužel bude ještě hůře, se zvýšením DPH od roku 2012 se počítá jako s hotovou věcí, alespoň se tak o tom mluví.

  Odpovědět

 • chk

  3 ledna, 2011

  bozinku, a kam asi sly ty mandatorni vydaje, ktery delaji vetsinu rozpoctu? no prece socialum, duchodcum a nezamestnanym. tyhle reci mam rad.
  dnes neplati tretina lidi vubec zadnou dan z prijmu (pouze tedy jen dph), ale tahle tretina nejvic rve, ze stat utraci jejich penize. pokrytci!

  Odpovědět

 • Radek

  3 ledna, 2011

  Přesně tak. Bohužel.

  Odpovědět

 • Honza

  4 ledna, 2011

  Přece nevěříte tomu, že ty deficity zavinili nezaměstnaní a důchodci(no ty průměrné důchody jsou kolem 10000-11000 Kč a na to makáte celý život; ale hlavně si spočítejte kolik zaplatíte za těch cca 35-40 let práce na sociálním pojištění- to byste se divil). Dále stát vybírá i spotřební daň- no na benzínu a naftě je to s DPH zhruba polovina ceny tč.jde z benzínu za litr asi 16 až 17 Kč z každého litru do chřtánu státu.Poté ještě platíte zdravotní, daně, DPH a další poplatky (dálniční známky….).Při průměrné mzdě (cca 23000 Kč) a to je zase nesmysl, protože už dnes skoro 70% lidí je pod průměrnou mzdou, tak na co si tady hrajeme. Po 20 letech tzv. svobody a tzv demokracie to jsou skutečně úspěchy……

  Odpovědět

 • chk

  4 ledna, 2011

  tak aby bylo jasno. informace o prumerny mzde je mimo realitu, neb spousta zamestnavatelu dava zamestnancum temer minimalni mzdu a zbytek na drevo. jejich problem.
  zdravotni pojisteni neni pojisteni, ale dan. velmi mala dan. staci, aby sis zlomil ruku, a v tu ranu uz cerpas nad ramec tvych odvodu. nedej boze, abys onemocnel komplikovaneji. pak jdou naklady za lecbu do milionu. a ty se platej z ceho asi? takze uz tehdy jsi prijemce penez z rozpoctu, ikdybys prohulil 1.000 cigaret denne a prochlastal litry vodky.
  duchody jsou zalozeny na prubeznym systemu. bohuzel, nuzky se rozeviraji, a az ja pujdu do duchodu, budu mit jen zlomek toho co dnesni duchodci, ale nestezuju si. upozornuju, ze duchodci u nas berou CISTY duchod, to znamena ze ho nedanej. na rozdil napriklad od skandinavie. zjisti si jak jsou na tom duchody na zapad od hranic, zjistis, ze dnesni duchodci se maji jeste docela dobre. to nase generace uz ne…
  dale spotrebni dan. pokud ma tretina nejchudsich stale na chlast a cigara, jeste na tom nejsou zrejme tak spatne.
  jednim z realnych meritek blahobytu je delka doziti obyvatel. a ta se za poslednich 20 let velmi vyrazne zvysila. to znamena, ze i ten delnik v kolbence co dela za 15 hrubyho ma vetsi moznost dozit se vyssiho veku nez v socialistickym blahobytu pred 20 lety. myslis, ze to je tim, ze mame chytrejsi a sikovnejsi doktory nez driv?
  tak bych mohl pokracovat, ale nebavi me to. radeji pujdu neco delat. to je vzdy lepsi nez si stezovat:)

  Odpovědět

 • Honza

  4 ledna, 2011

  OK, informace o průměrné mzdě jsou mimo realitu, zdravotní pojištění není pojištění ale daň (a nastavit nějaké standardy léčby,tomu se politici brání-takhle se lépe krade a vysedává v různých dozorčích radách zdravotních pojišťoven);k důchodům taky není co dodat,nůžky se rozevírají, ale pozor penze se i u nás zdaňují (pokud je důchod ročně vyšší než 288000 tj.24000 měsíčně, tak se taky zdaňuje – to je případ českého emigranta,který se z Německa vrátil domů a nechal si posílat důchod do ČR -měl důchod nějakých 125O Euro)a hnedle ho tady zdanili(neměl se stěhovat), kdo by chtěl zdaňovat ty naše důchodové almužny,že? Já si taky zatím tj. zatím nestěžuji, dokud slouží zdraví tak si člověk vydělá…Ale pokud by přišla závažnější choroba, úraz…radši nepřemýšlet..Důchody budeme mít mizerný, ale platit do toho systému budeme čím dál víc a to mne velice šve.
  Chci pouze říci,že žádný převratný úspěch po těch 20 letech nevidím(nevolám po návratu socialismu). A to prodlužování průměrného věku, k čemu to prosím je,když máme makat do 7O let(toto se v tajnosti připravuje, samozřejmě postupně tj. 67…70). A co ti lidi co nebudou schopni pracovat, každý se nemůže flákat v parlamentu a blábolit blbosti a za nic neodpovídat.

  Odpovědět

 • Zdeněk

  4 ledna, 2011

  Nechápu, proč si nenechá vyplácet důchod na účet v D a prachy si převádí na účet v CZ dle potřeby?

  Odpovědět

 • Honza

  4 ledna, 2011

  No jasně to měl udělat, ale nevěděl to. Prostě v Německu prodal byt, koupil si ho u nás a přstěhoval se. Ale i když mu ten důchod daní tak je pořád na naše poměry bohatý důchodce.

  Odpovědět

 • Zdeněk

  4 ledna, 2011

  Nejen to, má ztráty v převodu na Kč/počítají devizy nikoliv valuta/ Ale má možnost u zdroje změnit účet.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  5 ledna, 2011

  70 let že se připravuje? Ale kdeže, postupně naroste hranice pro odchod do důchodu na 75 let. Akorát se o tom ještě nikde oficiálně nemluví. Mě bude 35 let a já už s touto hranici tak trochu počítám.

  Odpovědět

 • chk

  5 ledna, 2011

  mirku, jinak to nejde. driv se odchazelo do duchodu driv, protoze se driv umiralo. aby byl system ufinancovatelnej, jedno z dilcich reseni je pozdejsi odchod do duchodu. navic by melo dojit k tomu, ze si budes moci vybrat. budto driv, ale za nizsi penzi, nebo dele za vyssi. tak to funguje, velmi dobre, i v jinych statech. mas moznost volby, ktera driv nebyla.
  z hlediska statu je pokrytecky vyhodnejsi, kdyz duchodce zemre co nejdrive. zjednodusene receno: pokud vezmu prumernou hranici doziti dejme tomu 82 let, mel bych dostat na vybranou: mam pridelenej objem duchodu do teoretickych dozitych 82 let a je na mne, zda je zacnu cerpat drive s logicky nizsi mesicni castkou, nebo pozdeji, tim padem vyssi castkou. samozrejme se jaksi pocita, ze obcan bude mit taky nejake penize nasetrene na podzim jeho zivota. ani v tech nejbohatsich statech neni duchodce ziv jen z duchodu.
  slovo reforma znamena takovy zmeny, ktery povedou minimalne k fixaci rozeviranych nuzek. logicky to znamena nepopularni kroky. nebo si snad nekdo myslel, ze reformujeme duchody tak, ze nikoho nezasahnou? zrovna od tebe, mirku, bych tyhle populisticky vykriky necekal. vzdyt ty se na stari prece zajistis z obchodu s opcemi, ne?:))

  Odpovědět

 • Radek

  5 ledna, 2011

  Jen bych doplnil. Píšete: „ani v tech nejbohatsich statech neni duchodce ziv jen z duchodu“
  – naopak, u nás podle některých statistik a průzkumů, které jsem viděl (už nevím kde…) jen 5 % příjmů českých důchodců pochází odjinud než ze státního důchodového systému. To je strašně málo. A penzijní připojištění to nespasí ;-).

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  5 ledna, 2011

  To jsem rozhodně nechtěl, aby to vyznělo populisticky, snažil jsem se pouze upozornit na to, že pokud se dnešní mladá generace děsí toho, že půjde do penze v 70-ti letech, tak to bude ještě horší.
  Já samozřejmě přemýšlím jak se dostatečně finančně zajistit na penzi nezávisle na státním systému, od kterého v budoucnu nic nečekám, jenže já nejsem většina 🙂 Pro mě by bylo samozřejmě optimální, kdybych si žádné „sociální pojištění“ nemusel platit, soukromě bych si platil komerční pojištění invalidity pro případ vážné nemoci/úrazu.

  Odpovědět

 • chk

  5 ledna, 2011

  ano. souhlasim. bohuzel tak dusledny a svedomity skutecne kazdy neni. hlavne ti, kteri rvou nejvice. to je realita

  Odpovědět

 • Zbyněk Svěrkoš

  6 ledna, 2011

  Důsledný a odpovědný jako např. p. Piták je málokdo. Nechci říkat nikdo, ale málokdo. Myšleno z tvrdě retailové klientely. Tam se v drtivé většině žije stylem – co z toho života mám, papaláši kradou, korumpují a já si budu pořád něco odepírat… kázeň připadá do úvahy, až už hoří, až už se opravdu nezvládá (hlavně splácet) – pak natahují ručičky a pomoc pomoc ….. aspoň se snažit hledat trochu líp placenou práci je rovnou předem zbytečné (univerzální odpověď), takže se o to ani nebudou pokoušet.
  A když se jim někdo prozíravější snaží něco v dobrém říct, tak je považován za toho, kdo jim bere radosti, kdo se asi zbláznil.
  Smlouvu zruší – nemají peníze. V témže roce si pořídí domů psa …. Osobní zkušenost z okolí. Co dodat… To není finanční negramotnost a neorientace v produktech – to je prostě blbec …

 • Radek

  6 ledna, 2011

  „To není finanční negramotnost a neorientace v produktech – to je prostě blbec …“
  – to je (bohužel) trefné zhodnocení situace mnohých domácností…

 • alfa

  5 ledna, 2011

  No ono to bude následovně- připravuje se tzv.minimální důchod (něco jako je minimální mzda)tj.kdo odpracuje 40 let a bude po tu dobu platit sociální,tak dostane nějaký velmi velmi mizerný důchod od státu (na normální život málo, na chcípnutí moc).Jinak se podívejte do Maďarska co se tam děje i v oblasti znárodňování penzijních fondů.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  5 ledna, 2011

  On by to z principu nebyl špatný systém, pokud by tomu ale odpovídalo i pojistné. Tzn. na stávající výši průměrné penze, která stačí na přežití z „ruky do huby“ aby strop pojistného nečinil 3-násobek průměrné mzdy při stávající pojistné sazbě. Pokud by tato dávka měla činit 25% průměrné mzdy což tak odhaduji a ne stávajících téměř 50% nebo kolik to aktuálně je, že by mohlo být, aby strop pojistného byl např. 50, max. 75% průměrné mzdy při stávající pojistné sazbě. Jinak ať tomu neříkají sociální pojištění a vraťme se raději do feudalismu, zlatý desátky a každý ať se postará o sebe jak umí. Tohleto neustálý maskování skutečnosti mě rozčiluje čím dál více, člověk platí na daních jak mourovatej a jistota žádná. Asi už mám trochu radikálnější názory, ale k čemu je takovýhle sociální stát? Chudí budou stále chudí, střední vrstva na to tvrdě doplatí a nejlépe se budou mít ti nejvíce bohaté (nic proti nim, to je pouze konstatování skutečnosti, i když i je také určitě štve že platí vysoké měsíční pojistné a za to pak dostanou z jejich pohledu almužnu). Možností jak nastavit systém spravedlivěji je několik, např. několik daňových pásem sociálního pojištění,čím vyšší příjem, tím ve finále nižší zdanění nebo jak jsem již zmínil použít stávající systém se stropy, ale nasatvit je níže nebo kombinace.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  5 ledna, 2011

  A ještě jedna zásadní poznámka. Aby se mohl tento systém minimální dávky zavést a dát možnost lidem rozhodovat o svém zabezpečení na penzi, je nutné začít budovat vyšší úroveň finanční gramotnosti národa už od základní školy. Jedno bez druhého by totiž nedopadlo dobře.

  Odpovědět

 • chk

  5 ledna, 2011

  zasadni problem je, ze spousta lidi je nezodpovednych. budou platit radeji co nejmene s tim, ze duchod aktualne resit nebudou, to prece je az za spoustu let. a az by sli do duchodu, tak by se bourili, ze drou bidu a skoro nic nedostanou.
  zodpovednost, bohuzel, za ne musi prevzit stat. ja jsem sice v techto vecech velkej libretarian, ale uvedomuju si, ze ta spodina musi byt vedena za ruku statem, jinak by to mohlo vest k treba vetsi kriminalite nebo socialnim nepokojum.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  5 ledna, 2011

  Ano, to je bohužel pravda, drtivá většina lidí je finančně negramotných, protože je to nikdo nenaučil. Naučili se sice ve škole číst a psát, ale ekonomicky myslet už je bohužel nikdo nenaučil, protože učitelé ani neexistovali. To je samozřejmě problém, který se nedá rychle vyřešit.
  Za sebe mohu říci, že před několika lety jsem na tom nebyl o moc lépe. O finance se sice zajímám cca od roku 1996, ale svoje osobní hospodaření jsem dal dohromady až někdy v roce 2005, a to za situace kdy moje příjmy za tu dobu rostly. Bohužel i nesmyslné výdaje.

 • Jan Dvořák

  4 ledna, 2011

  Podívejte se, kolik % výdajů rozpočtu tvoří mandatorní výdaje.

  Odpovědět