CZK/€ 24.580 -0,33%

CZK/$ 24.025 -0,84%

CZK/£ 29.165 -0,39%

CZK/CHF 25.145 -0,43%

04. 06. 2015

0 komentářů

Subjekty:

Karetní desatero, aneb co nezapomenout, než odjedete na dovolenou.

 


 

Před odjezdem

1. Platební kartu určitě vezměte s sebou, je to praktický pomocník téměř ve všech koutech světa, jen si před odjezdem zkontrolujte platnost karty. Zvolte si takovou banku, která vám umožní výběry kdykoliv a kdekoliv na světě zdarma bez omezení.

2. Na cesty je lepší si vzít dvě platební karty, minimálně pro případ, že by došlo k poškození jedné z nich. V řadě případů se vyplatí nakupovat kreditní kartou místo debetní, a to nejen na cestách. Kreditní kartou si například můžete rezervovat ubytování nebo zaplatit přes internet. Váš bankéř vám rád poradí, jak na to.

3. Čísla telefonních linek pro blokaci platební karty si uložte do mobilního telefonu. V případě krádeže nebo ztráty platební karty okamžitě banku kontaktujte a požádejte o blokaci vaší karty. Klientskou linku UniCredit Bank můžete ze zahraničí kontaktovat na telefonním čísle: +420 221 210 031 (v ČR na 800 14 00 14).

4. Nezapomeňte také na nastavení denního limitu na kartu. V případě jejího zneužití vás tak útočníci nepřipraví o veškeré peníze na účtu. A pokud navíc rádi nakupujete, předejdete také impulzivním a zbytečně drahým nákupům, kterých byste třeba později litovali. Limit si můžete nastavit zvlášť pro hotovostní transakce (například platby kartou v obchodě a výběry z bankomatu) a transakce na internetu.

5. Zvažte pojištění proti ztrátě či zneužití karty. Stojí řadově desítky korun, ale dodá vám na cestách klid. V případě, že by taková nepříjemná situace nastala, nebudete muset řešit ukradené peníze.

REKLAMA

6. Ke své kartě si můžete navíc sjednat klasické cestovní pojištění na celý rok.  Umožňuje to dnes většina bank, a vy tak na pojištění nemusíte myslet před každou cestou a pojišťovat se vždy zvlášť. Váš bankéř Vám poradí nejvýhodnější variantu podle toho, jak často a kam cestujete.

Během cesty

7. Při platbách v restauracích, na recepci v hotelu nebo při jiné manipulaci kartou obchodníkem nenechávejte platební kartu bez dozoru. Během platby v obchodě ideálně kartu do platebního terminálu vkládejte sami. I když je to již u nás standardem, v zahraniční to tak vždy být nemusí.

8. Nikdy nikomu nesdělujte svůj PIN kód! Není to nutné pro žádný typ platebních transakcí. PIN kód do platebního terminálu či při výběru z bankomatu vždy zadávejte sami. PIN kód si také nepište ani na kartu samotnou, ani na lístek papíru uložený v peněžence společně s kartou. Abyste si jej lépe zapamatovali, umožnují některé banky jeho změnu za vámi zvolené čtyřčíslí v bankomatu, což můžete učinit ještě před odjezdem. Vyhněte se ale jednoduchým kombinacím jako 1111, nebo 1234.

9. Při výběrech z bankomatů buďte ostražití a kontrolujte i samotný bankomat, zda má obvyklou podobu. Výběry z bankomatů jsou obvykle velmi bezpečné, přesto je vhodnější používat bankomaty uvnitř anebo v těsné blízkosti bankovních poboček. Při jakémkoliv podezření raději zvolte jiný bankomat.

10. Pokud by nastala situace, kdy vám bankomat platební kartu nebo hotovost nevydá bez jakéhokoliv uvedeného vysvětlení, neodcházejte a kontaktujte banku nebo policii.

Box: Slovníček pro využití bankomatu v zahraniční

Doma jsme zvyklí, že na nás bankomat „mluví“ česky a nemáme problém porozumět jeho instrukcím při výběru hotovosti. V okolních zemích dnes již běžně bankomaty umožnují volbu Češtiny. Jinde pak bankomaty standardně umožňuji volbu Angličtiny, Němčiny nebo Francouzštiny. Pokud se vydáváte na cesty a nemluvíte ani jednou z těchto řečí, nezoufejte. Připravili jsme pro vás jednoduchý anglicko-český slovníček základních pojmů a instrukcí, se kterými se můžete setkat při výběru peněz z bankomatu v zahraničí.

English (Anglicky)

Česky

ATM / Cash machine

REKLAMA

Bankomat

Insert your card

Vložte kartu

Choose your language

Zvolte jazyk

Insert your PIN code / Type your PIN Code

Zadejte PIN kód

Withdraw cash / Cash withdrawal

Výběr hotovosti

Balance

Zůstatek

Account

Bankovní účet

REKLAMA

Other services

Ostatní služby

Select / Choose the amount (of cash)

Zvolte výši (hotovosti k výběru)

Confirm…

Potvrďte…

Do you want a receipt?

Požadujete stvrzenku?

Yes / No

Ano / Ne

Wait please, your requirement is being processed

Počkejte prosím, váš požadavek se zpracovává

Please, take your card

Prosím, vezměte si kartu

Please, take your cash

Prosím, odeberte hotovost

Please, take your receipt

Prosím, odeberte stvrzenku

Thank you for using this ATM

Děkujeme za využití tohoto bankomatu

Error

Chyba

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Cestovní pojištění nepodceňujte. Modrá kartička nemusí stačit

Teploty stoupají a léto se nezadržitelně blíží. Vzhledem k situaci ve světě lidí hodně řeší, kde si odpočinou od všedních povinností a starostí. Jenže i na dovolené se může lecos stát. Proto v cizině raději nespoléhejte na modrou kartičku pojištěnce a raději si sjednejte cestovní pojištění navíc. Rozdíl je hlavně v limitech pojištění a ve spoluúčasti.

Text: Monika Lukešová

05. 06. 2016

ČNB varuje. Nenaleťte na nekalé praktiky směnáren

Podle České národní banky některé směnárny používají nezákonné praktiky a poskytují klamavé informace. ČNB se snaží nekalé praktiky postihovat. Nejvyšší pokuty byly uloženy hlavně zá nedostatky v oblasti informování klientů o směnných kurzech a výši poplatku. Poradíme vám, na co byste si při výměně peněz měli dát největší pozor.

Text: Monika Lukešová

18. 08. 2014


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.