CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

09. 11. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Historie Živnostenské banky až po rozvoj UniCredit Bank

 

Letos slavíme sto let od založení samostatné Československé republiky, historie českého finančního sektoru však sahá mnohem dále. V polovině 19. století začaly po zrušení cechovního zřízení a vydání živnostenského řádu v českých zemích vznikat živnostenské záložny. V roce 1867 jich bylo již 247. O rok později se jejich zástupci sešli a na zasedání valné hromady se začala psát historie Živnostenské banky pro Čechy a Moravu, první banky s výhradně českým kapitálem. Živnobanka působila nejen jako ústředí záložen, ale také jako obchodní banka.

Loading



 

 Důležitá pozice v české ekonomice, rychlý rozvoj i velké stěhování

Nedlouho po svém vzniku se banka odklonila od své původní funkce a stala se významnou hybnou silou české ekonomiky a podnikatelů. Podpora a financování podnikání je dodnes důležitým pilířem, na kterém stojí korporátní a privátní bankovnictví UniCredit Bank.

Začátek 20. století znamená pro Živnostenskou banku rychlý rozvoj, po monarchii i celé Evropě měla v té době 21 filiálek a 15 expozitur. Po vzniku první republiky odkoupila Živnostenská banka od německých a rakouských vlastníků několik průmyslových firem. Obchodní tradice a obezřetné vedení Jaroslavem Preissem, tehdejším ředitelem a významnou osobností tehdejšího společenského života přezdívanou „žralok od Prašné brány“ přispěly k překonání ekonomicky složitých dvacátých a třicátých let.

V mezičase se banka také přestěhovala do nové budovy v Praze Na Příkopě, ve které dnes sídlí Česká národní banka. V říjnu 1945 měla Živnostenská banka akciový kapitál 396 milionů korun, což představovalo téměř 42 % akciového kapitálu všech obchodních bank na našem území. Dnes bilanční suma UniCredit Bank přesahuje 650 miliard korun. Za totality zůstala Živnostenská banka jednou z mála finančních institucí, které tehdejší politická moc zachovala. Pro spojení Československa s finančním světem si stát ponechal i její londýnskou filiálku, banka také získala do správy tuzexové účty. V roce 1988 vydává vůbec první platební kartu v zemi.

První privatizovaná banka i přeshraniční fúze v regionu: vzniká UniCredit Bank

Po pádu komunismu se bez jakékoli státní pomoci stala první privatizovanou bankou ve střední a východní Evropě v roce 1992 právě Živnostenská banka. Německá BHF Bank získala 40 % jejích akcií, Mezinárodní finanční korporace (IFC) nabyla 12 % a zbylých 48 % připadlo fyzickým osobám a českým investičním fondům. Později ji získala německá Bankgesellschaft Berlin a v roce 2002 již italská banka UniCredit Italiano. Spojením s HVB Bank vzniká v roce 2007 v Česku UniCredit Bank Czech Republic, na Slovensku se obdobně spojují HVB a UniBanka. Začíná se tak psát novodobá historie banky. V roce 2012 se bankovní úředníci stěhují do zcela nové centrály, sedmnáctipatrové budovy Filadelfie v Praze 4.

 

O několik let později přichází další historický milník. První přeshraniční bankovní fúzí ve střední a východní Evropě se spojují česká a slovenská UniCredit Bank v roce 2013 do jedné silné banky. Čtvrtá největší banka v ČR a Top 5 na Slovensku jsou součástí strategicky důležité evropské bankovní skupiny UniCredit. Na 32 trzích světa včetně České republiky a Slovenska obsluhuje díky 95 tisícům zaměstnanců 25 milionů klientů. Skupina UniCredit navíc patří mezi několik systémově důležitých finančních institucí v Evropě. Pro své klienty je UniCredit partnerem, který jim nabízí jednoduché efektivní produkty a služby, a pomáhá tak plnit jejich skutečné potřeby a sny.

 Historické milníky: 150 let od založení Živnostenské banky až po rozvoj UniCredit Bank

1868 4. listopadu založena Živnostenská banka pro Čechy a Moravu jako akciová společnost se zaměřením na financování malých a středních českých podniků.
1872 Banka obdržela oprávnění zřizovat filiálky, svou první otevírá ve Vídni.
1892 Nová peněžní reforma – peněžní jednotkou se stala koruna (K).
1905 Banka má již 21 filiálek a 15 expozitur, především v monarchii Rakousko-Uhersko a na jihu Evropy.
1917-38 Vrchním ředitelem Živnostenské banky se stává Jaroslav Preiss, nejznámější a nejvlivnější český finančník první republiky.
1918 Živnostenská banka zaujímá důležité postavení v ekonomice nově vzniklého československého státu.
1919 Schválen nostrifikační zákon. Živnostenská banka odkoupila větší množství průmyslových firem, které původně vlastnily německé a rakouské společnosti.
1922-24 I během probíhající bankovní krize stoupají vklady klientů, kteří důvěřují pevným základům banky.
1939 Živnostenská banka byla jedinou českou bankou, která za okupace uhájila svou relativní samostatnost.
1945 Živnostenská banka se stává národním podnikem.
1948 Sloučení všech bank působících v ČSSR. Zůstává zachována jediná banka pro krátkodobé úvěry: Živnostenská banka.
1950 Formování bankovního systému v komunistickém zřízení, který tvoří Státní banka československá sloučením Národní banky československé, Živnostenské banky, Slovenské Tatrabanky a Poštovní spořitelny.
1957 Živnostenská banka převzala vedení tuzexových účtů československých občanů.
1988 Ředitelem Živnostenské banky se stává Jiří Kunert, dnes je předsedou představenstva a generálním ředitelem nástupnické UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.
Živnostenská banka představila první platební kartu v Československu. První VISA kartu vydala banka v roce 1991.
1992 Živnostenská banka se stala první privatizovanou bankou ve střední a východní Evropě. Německá BHF Bank získala 40 % akcií, Mezinárodní finanční korporace (IFC) nabyla 12 % a zbylých 48 % připadlo fyzickým osobám a českým investičním fondům.
1998 Podíl v bance získává německá Bankgesellschaft Berlin AG.
2002 Bankgesellschaft Berlin AG prodává svůj podíl italské bance UniCredito Italiano SpA. Prodej byl oficiálně dokončen po odsouhlasení centrálními bankami v ČR a Itálii v únoru 2003.
2007 V České republice se do UniCredit Bank Czech Republic spojily Živnostenská banka a HVB Bank. Na Slovensku vzniká UniCredit Bank Slovakia spojením UniBanky a HVB Bank.
2010 Startuje projekt franšízových poboček. UniCredit Bank otevírá historicky první franšízu v Otrokovicích a zahajuje spolupráci
s Partners.
2011 UniCredit Bank míří díky moderní aplikaci Smart Banking do mobilních telefonů.
V pražských Nových Butovicích otevírá pobočku s pořadovým číslem 100.
2012 Klienti si mohou sjednat běžný či spořicí účet i sloučit úvěry s PRESTO Půjčkou online na UniCreditShop.cz.
2013 Česká a slovenská UniCredit Bank se díky historicky první přeshraniční bankovní fúzi ve střední a východní Evropě spojují do jedné silné banky.
2014 Na trh přichází vlajková loď retailového bankovnictví – unikátní bezpoplatkové U konto s množstvím výhod.
Do finanční skupiny se připojuje český a slovenský UniCredit Leasing.
2015

2016

Díky akvizici společnosti Transfinance vzniká UniCredit Factoring.

Stejně jako v ostatních letech je naše firemní a investiční bankovnictví zastoupeno u největších tuzemských i mezinárodních dealů v České republice a na Slovensku. U konto je vyhlášeno účtem roku na českém a slovenském trhu.

2018 UniCredit Bank si připomíná 150leté výročí založení Živnostenské banky a 100 let českého bankovnictví.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Učit se a žádná pětka, to je naše pětiletka!

Příjmy obyvatelstva. Trh výrobků, trh peněz, trh pracovních sil a jejich soulad. Tak právě tyto otázky vrtaly hlavou dvojici slovenských ekonomů v době porevolučního kvasu. Obyvatelstvo začalo nahlížet na ekonomickou budoucnost současně s nadějemi, tak s velkým obavami. Většina spatřovala nevyhnutelnost zásadních, revolučních ekonomických změn. Nevědělo se […]

Text: Radovan Novotný

19. 11. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *