CZK/€ 23.780 -0,21%

CZK/$ 22.152 -0,54%

CZK/£ 26.780 +0,39%

CZK/CHF 24.068 +0,06%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

07. 12. 2022

0 komentářů

Vývoj na finančních trzích – listopad 2022

 

Ceny akcií druhý měsíc v řadě rostly. Dařilo se také dluhopisovým fondům a zazářily drahé kovy. Výrazně zlevnily pohonné hmoty. A začal oslabovat dolar. 

Dynamika inflace slábne

Vývoj na trzích v listopadu byl ovlivněn zejména mírným poklesem inflace v USA. V meziročním srovnání spotřebitelských cen je sice míra inflace stále vysoká, ale dynamika inflace během podzimu slábne, tempo zdražování se zpomaluje. Samozřejmě další vývoj inflace je stále nejistý a do značné míry bude nadále záviset na vývoji cen energií a pohonných hmot. Ty poslední měsíce zlevňují, a tak se velmi pesimistické výhledy o vývoji inflace a ekonomiky mění v trochu méně pesimistické.

Spolu s tím se pozvolna mění i rétorika centrálních bank. Na základě posledních komentářů Jerome Powella, guvernéra Fedu, nyní panuje přesvědčení, že Fed v prosinci zvedne úrokové sazby jen o 0,5 % do pásma 4,25-4,50 % a celý cyklus zvyšování úrokových sazeb by mohl vrcholit na jaře někde kolem 5 %.

Náznaky mírnější inflace a méně agresivního utahování měnové politiky se odráží i na vývoji na akciových, dluhopisových, komoditních a měnových trzích.

Ceny akcií druhý měsíc v řadě rostly

Hodnota amerického indexu S&P 500 se přehoupla přes 4000 bodů. Od začátku listopadu stoupla o 5 % a z lokálního dna od půlky října už stoupla o 15 %. Dařilo se i akciím v Evropě, hodnota indexu MSCI Europe v listopadu stoupla téměř o 7 %. Ještě větší růst pak zaznamenaly akcie na rozvíjejících se trzích. Hodnota indexu MSCI Emerging Markets v listopadu stoupla o 10 %. Hlavní zásluhu na tom má Čína.

REKLAMA

Přibývá optimistických názorů, že akciové trhy si již po devíti měsících poklesu sáhly v půlce října na dno a nyní je dobrá doba k nákupům akcií. Ale taky to může být předčasná radost. Podle hospodářských výsledků za třetí kvartál nakonec poklesly meziročně čisté zisky firmám v indexu S&P 500 o 10 %. Odhady pro čtvrtý kvartál počítají rovněž s meziročním poklesem čistých zisků o 10 %. Podle statistik o vývoji HDP stojíme na počátku ekonomické recese.

Ale k tomu ani nepotřebujeme žádné přesné statistiky, to vidíme všichni kolem sebe, jak vysoké ceny energií dopadají na všechny domácnosti i firmy. Nemusíte být nositelem Nobelovy ceny za ekonomii, aby vám bylo jasné, že se to musí promítnout do omezování spotřeby a do horších hospodářských výsledků. Otázkou pouze je, kdy se situace začne měnit k lepšímu. Nyní se zmírnily pesimistické výhledy, což přivedlo řadu investorů zpět k nákupům akcií, takže ceny akcií stouply. Ale tahle recese klidně může trvat dva roky.

Akcie patří v zásadě do každého dlouhodobého portfolia, neboť dlouhodobě akcie velkých globálně působících firem dobře chrání před inflací – rostoucí náklady postupně přetaví do vyšších cen zboží a služeb a potažmo i do růstu zisků. Ale tenhle proces není lineární. Nějakou dobu potrvá, než firmám zase začnou růst zisky. Do té doby budeme pravděpodobně svědky větší volatility a při horších výsledcích se ceny akcií mohou klidně znovu propadnout a klesnout ještě níž, než byly v říjnu. Zatím bych se tedy do nějakých velkých nákupů akcií ještě nehrnul, při současném ocenění a výhledech je to na můj vkus příliš spekulativní.

Dluhopisovým fondům se dařilo

Na dluhopisových trzích došlo v listopadu k výraznějšímu poklesu výnosů do splatnosti, což opět souvisí s aktuálním očekáváním méně agresivního utahování měnové politiky. Kupříkladu výnos desetiletých amerických státních dluhopisů klesl v listopadu ze 4,1 % na 3,7 % p. a. Podobně výnos do splatnosti desetiletých českých státních dluhopisů klesl z 6 % na 4,7 % p. a.

REKLAMA

S klesajícími tržními úroky nyní stoupá tržní cena dluhopisů. V listopadu se tedy dařilo vedle akciových fondů také vesměs i všem dluhopisovým fondům.

Dolar oslabuje

Na měnových trzích byl klíčový hlavně vývoj kurzu amerického dolaru, který rovněž reagoval na menší dynamiku inflace a náznaky změn v rétorice Fedu. Americká měna během listopadu oslabila k euru o 4,5 %. Česká koruna naopak v listopadu zpevnila k euru zhruba o půl procenta a k dolaru potažmo cca o 5 %.

Zazářily drahé kovy

Na komoditních trzích se po delší době dočkalo větší pozornosti zlato a stříbro. Když výrazněji oslabuje dolar, zpravidla rostou ceny drahých kovů (v dolarech), a tak tomu bylo i v listopadu. Cena zlata stoupla o 9 % a stříbro se vyšvihlo dokonce o 17 %.

Zlevňují pohonné hmoty

Pozitivní zpráva určitě je, že nadále mírně zlevnila ropa a zemní plyn. V listopadu ale hlavně po dlouhé době výrazněji klesla na burze také cena benzínu a nafty, což jsme všichni pocítili i na českých čerpacích stanicích.

 

Autor: Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zásadní témata pro tržní výhled 2023

Poslední roky byly na trzích jako na horské dráze, po bleskovém propadu na počátku pandemie jsme zažili euforický růst jenom proto, abychom se v druhé polovině roku 2022 začali znovu propadat směrem dolů. Čeho bychom se tedy mohli dočkat v roce 2023? Přijde recese nebo obrat? Nikdo […]

Text: Filip Kučera

08. 02. 2023

Loď se potápí, na palubě Premiot se ještě snaží zpívat a tancovat

„Velký vydavatel dluhopisů Premiot je v prodlení se splátkou dluhů,“ zaznívá v médiích. Firmy ze skupiny Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka emitovaly dluhopisy, ale cosi se zadrhlo. Situace na trhu je prý komplikovaná. Některým projektům Spodniakových firem hapruje cash flow. Cosi je v prodlení. Jak asi slib […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

07. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *