Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

"Vůbec jsme netušili, o co jde," říkají podvedení

Přišli o své úspory. Vložili je do riskantních uzavřených fondů. „Je to superbezpečné,“ říkal poradce. Uvěřili. „Vůbec jsme netušili, o co jde,“ říkají další „podvedení“. Teď to svádí na multimilionáře.

Oblečte si padnoucí oblek, přimíchejte slušné vystupování a špetku výmluvnosti, trochu vědomostí spíše o prodejních dovednostech než o finančních produktech a vyražte mezi lidi. Prodáte jim úplně cokoli. A než poznají, že jste je podvedli? To už budete v teple Kajmanských ostrovů nebo si užívat s přáteli z vyšších kruhů.

Lidé jsou nepoučitelní. Na internetu se objevila nová videa pořadu jedné německé stanice. Reportér se snaží dohnat Carstena Maschmeyera, zakladatele a bývalého majitele AWD. Mezitím nabízí prostřihy na "podvedené" klienty. Písnička je ale stále stejná: "Vůbec jsme netušili, o co jde," říká klient, přesto koupil. A riziko? Vždyť ten pán s kravatou přeci říkal, že je to "superbezpečné". Tak proč mu nevěřit?

Super výhodné zhodnocení, které je naprosto bezpečné, nabízí pomalu kdekdo. A nikomu vůbec nevadí, že nic takového neexistuje. A je-li nějaká výhodná investice s nízkým rizikem, nízké riziko plyne právě a jedině ze znalosti podmínek a trhu, na kterém se investice odehrává. V žádném případě se takové investiční "špeky" neprodávají na běžícím pásu drobným klientům.

"Kdyby hloupost nadnášela, tak vy se tu vznášíte jako holubička," říká Miloš Kopecký v roli doktora Štrosmajera v seriálu Nemocnice na kraji města. Obávám se, a doufám, že se pletu, že by se s Martou Huňkovou vznášela velká část lidstva. Jinak by neměly šanci na obživu nejrůznější multilevely založené na prodej jediného investička, firmy schovávající se před dohledem ČNB, letadla by ani nevzlétla, a lidé by nevěřili na zázračné půjčky, které se nemusí splácet.

Jenže když domácnost opustí jeden podvodník, zaklepe na dveře další. A lidé ho znovu pozvou dál a uvaří mu kafe. Když se zklamou několikrát, nepustí k sobě ani zkušeného finančního poradce. Přitom rozlišit dobrou nabídku od špatné jde velmi snadno. Stačí se ptát, ptát a ptát, dokud všemu nerozumí.

Tip:

A když už rozumí, ověřit: Je nabídka reálná? Když mi banka nabízí 2 % ročně, může mi ta firma dát 20 % měsíčně? Kde na to vezme? A když je to tak výhodné, proč se chce podělit s drobným investorem? V investicích přitom nelze věřit na altruismus.

Při ověřování lze využít internet a na něm dostupné finanční servery. O podvodech a podvedených píší všichni. Lze se podívat do rejstříků. V historii některých osob lze najít zajímavé souvislosti: Jedna společnost skončí a stejný člověk založí jinou, s naprosto identickým zaměřením…

Zapojil/a jste se již do pyramidové hry?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “"Vůbec jsme netušili, o co jde," říkají podvedení”

 1. Kazda? napsal:

  Nevím jestli každá, ale je jich opravdu dost a z těch největších „poradenských“ společností VŠECHNY!

  Jo, je to prostě „OK“.

  Ptám se sám sebe – proč jsou lidé tak naivní, důvěřivý…

 2. Johny napsal:

  Asi bych neházel všechny do jednoho pytle, ale na Českém trhu se toto bohužel nezřídka stává.

 3. ja napsal:

  takhke snad funguje kazda poradenska firma ne, kup si produkt at mam co nejvetsi poplatek a neotravuj zakazniku, zcela normalni i v cechach.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.