Pátek 16. listopadu. Svátek má Otmar.

Špatné poradenství vás doběhne!

Nekvalitní poradenství může nějaký čas procházet. Poradci i jejich firma si mohou užívat vysokých příjmů na úkor klienta. Ale nic netrvá věčně. O tom se přesvědčila AWD v Německu. Bude jí 20 mil. EUR na odškodnění klientů stačit? Jedná se jen o mediální útok?

AWD bezpochyby patří mezi nejvýznamnější finančně poradenské společnosti. A každá společnost má nějakou historii. Historie AWD nyní dohnala. Alespoň tak lze soudit podle série článků a televizních reportáží, které v německém tisku a televizi proběhly v nedávné době. Jedná se přitom mnohdy o příběhy až k desítce let staré.

Příběhy jsou si ale velmi podobné: Špatné poradenství, prodej nevhodného produktu, ztráta… a nespokojení klienti se obrací na spotřebitelské organizace a na soud. Chtějí odškodnění. Při poskytovaném poradenství byli uváděni v omyl, investice jim byla prezentovaná jako bezriziková nebo dokonce s garantovaným výnosem, ale skutečnost je (zcela pochopitelně) jiná.

Část německé kauzy AWD se točí kolem jejího bývalého generálního ředitele a majitele Carstena Maschmeyera. Ten měl po „odkroucení“ konkurenční doložky vůči OVB do AWD vstoupit velkým stylem. Podpořil budoucího kancléře Gerharda Fritze Kurta Schrödera, se kterým se následně spřátelil a který ho následně nechal profitovat z penzijní reformy. Zároveň měl se svou sítí prodávat produkty se vstupními poplatky ve výši kolem 15 % – navíc velmi rizikové a prodávané jako bezpečné.

To vše se mělo stát ještě před vstupem AWD na burzu. A dnes německá média ukazují naříkající rodiny s odepsanými ztrátami ve výši 90 %, popisují příběhy lidí, kteří kromě ztráty ještě splácí půjčky, z nichž investice financovali. Náhoda? Nebo cílený mediální útok? Kostlivce ve skříni lze najít snad v každém šatníku.

V každém případě Carsten Maschmeyer si již užívá (více či méně zaslouženou, ale v každém případě ne chudou) penzi a s médii se o své minulosti bavit nechce. V čele AWD stojí od počátku letošního března Eric Samuiloff a čelí hromadným žalobám klientů AWD zastřešených německou spotřebitelskou organizací Verein für Konsumenteninformation (VKI). S těmi, kteří žalují AWD individuálně, se chce dohodnout mimosoudně. Na odškodnění klientů vytvořilo AWD již v roce 2009 rezervu ve výši 20 mil. EUR. To ovšem podle VKI stačit nebude – škody se prý pohybují ve dvojnásobné výši.

Eric Samuiloff sice v AWD pracuje až od roku 2009. Se společností přišel do styku ale již dříve. „Ve své funkci jako jednatel  Constantia-KAG byl Samuiloff mimo jiné odpovědný za prodej akcií Immofinanz – a školil poradce AWD, jak je to patrné z prezentace Samuiloffa ze 3. září 2003,“ uvádí rakouský derStandard.at 14. dubna 2011. Kauza Immofinanz přitom vzedmula klientskou vlnu žalob v Rakousku, která zanechala jemné kruhy i v České republice.

Špatné poradenství se poradci i jeho společnosti vrátí. Dříve či později. Pokud nejsou sledovány v první řadě zájmy klienta, jeho schopnost a ochota přijímat riziko a cíle, s nimiž investuje… vrátí se zpět ozvěna včetně úroků.

Mají se podle vás řešit staré kauzy?

Nahrávání ... Nahrávání ...

7 komentářů: “Špatné poradenství vás doběhne!”

 1. Alekulový napsal:

  ..špatné poradenství vás moji milí nedoběhne, ale DOJEDE, nejlépe ferárka,meďáci, bentley..
  Štorka a další prasata taky nikdo nedoběh, oni se na klientech vozí a nic víc..Už jen to, že jsou tito poradci schopni investovat do nejhloupjší investice v podobě nového a předraženéh vozu, je pro mne znamení „neznalosti“..

 2. TM napsal:

  Petře,
  máte v tom hockej,
  Eric Samuiloff není CEO AWD,
  lehce mícháte Německo a Rakousko, ať již jejich manažery a/nebo kauzy.
  Když už píšete články na základě toho, že jste si 2-3 věci někde přečetl a udělal z toho jeden, najměte si alespoň někoho, kdo umí alespoň průměrně německy, ať se neztrapňujete. 🙂

  Takhle to vypadá, že za každou cenu hledáte něco špinavého na AWD, jen aby FC mělo nové ovečky. (A to nemám AWD ambici jakkoli bránit, o „poradenství“ v rámci Německa nebo Rakouska mám také své představy.) 🙂

  • T napsal:

   Přesně tak, pan Zámečník si s tímto článkem nedal vůbec žádnou práci. Smíchal hrušky a jabka dohromady bez jakékoli snahy si v tom udělat pořádek. Evidentně nic neví o situaci v oblasti poradenství v Německu ani v Rakousku a myslí si, že nikdo v ČR neumí německy…

 3. ExAWD napsal:

  Zajímalo by mě, kdy dožene minulost poradce AWD v ČR…Přijde mi ale dost smutné, když kolikrát ani sami poradci dost dlouhou dobu neprokouknou, že velká část poradenství je jen pozlátko a divadlo vytvořené kolem IŽP a že si do budoucna zadělávají na hodně těžký spánek.
  V AWD v Praze jsem pracoval víc než rok a „prasárny“ se tam sekaly jak na běžícím páse. Nechci se dotknout pár slušných poradců z „Prahy I“, pokud tam ještě jsou, ale velká část poradců fakt jela jen na IŽP…Navíc nám bylo analytickým oddělením doporučováno prodávat Immofinanz i v případech, kdy to absolutně nedávalo smysl. Odejít odtamtud byla ta nejlepší věc, co mě potkala

 4. teacher napsal:

  Dobrý poradce tohle dobře ví. Špatný většinou také, ale je mu to upřímně jedno.

  Místo poradce dosaď restauratér, automechanik, nebo tisíc dalších činností a máš obrázek současné CZ podnikatelské kultury.

  • slušnej ovbák napsal:

   Kdy se postaví OVB čelem ke kauzám Štork a dalším? Jak se vyrovná s poškozenými klienty Štorka? Jak se k tomu postaví AFIZ?

   • Compliance napsal:

    AFIZ se k tomu postavil. Pana Štorka vyloučil z AFIZ. Už je to několik let. Následně z AFIZ odešlo i OVB. To už je také několik let. Tedy on spíše odešel pan Uzel, tehdejší předseda představenstva českého OVB. A teprve na jeho povel ostatní ovbaci. Dnes je OVB v jiné profesní organizaci. Z čehož plyne ponaučení: nestačí být pouze slušným ovbákem, je třeba také sledovat „tep“ doby!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.