CZK/€ 24.430 -0,27%

CZK/$ 23.229 -0,67%

CZK/£ 28.226 -0,04%

CZK/CHF 25.372 +0,06%

Text: Petr Zámečník

06. 05. 2011

7 komentářů

Špatné poradenství vás doběhne!

 


 

AWD bezpochyby patří mezi nejvýznamnější finančně poradenské společnosti. A každá společnost má nějakou historii. Historie AWD nyní dohnala. Alespoň tak lze soudit podle série článků a televizních reportáží, které v německém tisku a televizi proběhly v nedávné době. Jedná se přitom mnohdy o příběhy až k desítce let staré.

Příběhy jsou si ale velmi podobné: Špatné poradenství, prodej nevhodného produktu, ztráta… a nespokojení klienti se obrací na spotřebitelské organizace a na soud. Chtějí odškodnění. Při poskytovaném poradenství byli uváděni v omyl, investice jim byla prezentovaná jako bezriziková nebo dokonce s garantovaným výnosem, ale skutečnost je (zcela pochopitelně) jiná.

Část německé kauzy AWD se točí kolem jejího bývalého generálního ředitele a majitele Carstena Maschmeyera. Ten měl po „odkroucení“ konkurenční doložky vůči OVB do AWD vstoupit velkým stylem. Podpořil budoucího kancléře Gerharda Fritze Kurta Schrödera, se kterým se následně spřátelil a který ho následně nechal profitovat z penzijní reformy. Zároveň měl se svou sítí prodávat produkty se vstupními poplatky ve výši kolem 15 % – navíc velmi rizikové a prodávané jako bezpečné.

To vše se mělo stát ještě před vstupem AWD na burzu. A dnes německá média ukazují naříkající rodiny s odepsanými ztrátami ve výši 90 %, popisují příběhy lidí, kteří kromě ztráty ještě splácí půjčky, z nichž investice financovali. Náhoda? Nebo cílený mediální útok? Kostlivce ve skříni lze najít snad v každém šatníku.

V každém případě Carsten Maschmeyer si již užívá (více či méně zaslouženou, ale v každém případě ne chudou) penzi a s médii se o své minulosti bavit nechce. V čele AWD stojí od počátku letošního března Eric Samuiloff a čelí hromadným žalobám klientů AWD zastřešených německou spotřebitelskou organizací Verein für Konsumenteninformation (VKI). S těmi, kteří žalují AWD individuálně, se chce dohodnout mimosoudně. Na odškodnění klientů vytvořilo AWD již v roce 2009 rezervu ve výši 20 mil. EUR. To ovšem podle VKI stačit nebude – škody se prý pohybují ve dvojnásobné výši.

REKLAMA

Eric Samuiloff sice v AWD pracuje až od roku 2009. Se společností přišel do styku ale již dříve. „Ve své funkci jako jednatel  Constantia-KAG byl Samuiloff mimo jiné odpovědný za prodej akcií Immofinanz – a školil poradce AWD, jak je to patrné z prezentace Samuiloffa ze 3. září 2003,“ uvádí rakouský derStandard.at 14. dubna 2011. Kauza Immofinanz přitom vzedmula klientskou vlnu žalob v Rakousku, která zanechala jemné kruhy i v České republice.

Špatné poradenství se poradci i jeho společnosti vrátí. Dříve či později. Pokud nejsou sledovány v první řadě zájmy klienta, jeho schopnost a ochota přijímat riziko a cíle, s nimiž investuje… vrátí se zpět ozvěna včetně úroků.

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Privátní penzijní připojištění pod palbou kritiky

Lidé v Německu by si měli, dokonce musí privátně spořit na důchod. Je ovšem sporné, zda se jim vyplatí uzavírat Riester-smlouvu. Vláda slibuje větší transparentnost v množství nabídek. Odborníci se dohadují o smyslu soukromého připojištění. Sama transparentnost to ovšem nezachrání.

Text: Redakce

02. 10. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • teacher

  9 května, 2011

  Dobrý poradce tohle dobře ví. Špatný většinou také, ale je mu to upřímně jedno.
  Místo poradce dosaď restauratér, automechanik, nebo tisíc dalších činností a máš obrázek současné CZ podnikatelské kultury.

  Odpovědět

 • slušnej ovbák

  9 května, 2011

  Kdy se postaví OVB čelem ke kauzám Štork a dalším? Jak se vyrovná s poškozenými klienty Štorka? Jak se k tomu postaví AFIZ?

  Odpovědět

 • Compliance

  9 května, 2011

  AFIZ se k tomu postavil. Pana Štorka vyloučil z AFIZ. Už je to několik let. Následně z AFIZ odešlo i OVB. To už je také několik let. Tedy on spíše odešel pan Uzel, tehdejší předseda představenstva českého OVB. A teprve na jeho povel ostatní ovbaci. Dnes je OVB v jiné profesní organizaci. Z čehož plyne ponaučení: nestačí být pouze slušným ovbákem, je třeba také sledovat „tep“ doby!

  Odpovědět

 • ExAWD

  9 května, 2011

  Zajímalo by mě, kdy dožene minulost poradce AWD v ČR…Přijde mi ale dost smutné, když kolikrát ani sami poradci dost dlouhou dobu neprokouknou, že velká část poradenství je jen pozlátko a divadlo vytvořené kolem IŽP a že si do budoucna zadělávají na hodně těžký spánek.
  V AWD v Praze jsem pracoval víc než rok a „prasárny“ se tam sekaly jak na běžícím páse. Nechci se dotknout pár slušných poradců z „Prahy I“, pokud tam ještě jsou, ale velká část poradců fakt jela jen na IŽP…Navíc nám bylo analytickým oddělením doporučováno prodávat Immofinanz i v případech, kdy to absolutně nedávalo smysl. Odejít odtamtud byla ta nejlepší věc, co mě potkala

  Odpovědět

 • TM

  9 května, 2011

  Petře,
  máte v tom hockej,
  Eric Samuiloff není CEO AWD,
  lehce mícháte Německo a Rakousko, ať již jejich manažery a/nebo kauzy.
  Když už píšete články na základě toho, že jste si 2-3 věci někde přečetl a udělal z toho jeden, najměte si alespoň někoho, kdo umí alespoň průměrně německy, ať se neztrapňujete. 🙂
  Takhle to vypadá, že za každou cenu hledáte něco špinavého na AWD, jen aby FC mělo nové ovečky. (A to nemám AWD ambici jakkoli bránit, o „poradenství“ v rámci Německa nebo Rakouska mám také své představy.) 🙂

  Odpovědět

 • T

  10 května, 2011

  Přesně tak, pan Zámečník si s tímto článkem nedal vůbec žádnou práci. Smíchal hrušky a jabka dohromady bez jakékoli snahy si v tom udělat pořádek. Evidentně nic neví o situaci v oblasti poradenství v Německu ani v Rakousku a myslí si, že nikdo v ČR neumí německy…

  Odpovědět

 • Alekulový

  13 května, 2011

  ..špatné poradenství vás moji milí nedoběhne, ale DOJEDE, nejlépe ferárka,meďáci, bentley..
  Štorka a další prasata taky nikdo nedoběh, oni se na klientech vozí a nic víc..Už jen to, že jsou tito poradci schopni investovat do nejhloupjší investice v podobě nového a předraženéh vozu, je pro mne znamení „neznalosti“..

  Odpovědět