Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Na vlastní kůži: Pojišťovací zprostředkovatel NN životní pojišťovny

Záchranný kruh na vodě - voda

Nikdy neodmítám nabídku setkání s finančním poradcem, investičním či pojišťovacím zprostředkovatelem. A tak jsem také uvítal telefonát z NN životní pojišťovny, která mi nabídla setkání s jejím zástupcem. Co nabídl?

Mladý pojišťovací zprostředkovatel, krátce po vysoké škole, začal představení velmi slibně. Jejich pojišťovna nabízí analýzu pojistných potřeb a návrh zajištění rizik, dále i přípravu na penzi a investice. Zkrátka komplexní finanční plán, byť z produktů pouze jedné finanční skupiny.

První schůzka ovšem přinesla i první zklamání. Měl jsem na ni přinést své pojistné smlouvy. To jsem splnil – vzal jsem smlouvy, které jsou poněkud letité. Po jeho představení jsem mu je ukázal a začal si poznamenávat, co mám pojištěno. Od té doby se rozhovor točil pouze o stávajících smlouvách a možnosti jejich nahrazení produkty NN. Proč zklamání? Mohl bych přeci ušetřit…

Kliente, kdo jsi?

Předložené smlouvy životního pojištění byly poněkud letité. Už z toho je patrné, že se mohla změnit má životní situace. Na ni se ale bohužel, navzdory příslibu v představení, nezeptal. Neví, jestli jsem svobodný, nebo ženatý, jestli mám děti, případně kolik, jaký je můj příjem… o investičním a jiném majetku, který také rozhoduje o potřebě pojištění, ani nemluvě.

Stejně tak se pojišťovací zprostředkovatel neptal ani na budoucnost. Jaká jsou má přání? Jaké jsou mé plány? Nic. Ostatně, pokud nezná současnou situaci, nemá budoucnost z čeho vyrůst. Trochu jsem doufal, že se to změní na druhé schůzce, ale nikoli.

Ochota a schopnost zjistit informace

Jednu osobní informaci jsem mu přeci jen sdělil. Rád se potápím a potřebuji, aby pojištění krylo i tento rekreační sport, který je pojišťovnami vnímán jako rizikový. Většina pojišťoven má limit určité hloubky, do které pojištění případné škody či invaliditu kryje. Ovšem problém nastává, když potápěčská nehoda, např. v důsledku silného proudu, stáhne potápěče hluboko – pod limit pojištění. Jak by pojišťovna postupovala?

Pojišťovací zprostředkovatel nevěděl. Ostatně takový detail by věděl málokdo, zejména pokud se s podobným dotazem nesetkal. Poměrně pružně ale zjistil odpověď: Pojišťovna by postupovala podle zprávy o nehodě. Pokud by v ní bylo uvedeno, že hloubka byla překročena v důsledku nehody, pojišťovna by plnila. Pokud by bylo naopak uvedeno, že nehoda vznikla v důsledku překročení hloubky, pojištěný by měl smůlu.

Navrhnuté řešení aneb Stejné pojištění s jinou cenou

Navrhnuté řešení obsahovalo dvě varianty. První opisovala pojistné limity mého stávajícího (zastaralého) pojištění. Druhé toto doplňovalo o pojištění, o která jsem projevil výslovný nezájem – drobné či marginální pojistky jako výpadek příjmu či pojištění vybraných závažných onemocnění. Pokud by se pojišťovací zprostředkovatel zajímal o celkovou finanční situaci, musel by vědět, že toto bez potíží pokryjí finanční rezervy. A levněji.

Neznalost situace klienta se v tomto případě projevila ještě v jedné věci. V kalkulaci modelového pojistného. Pojišťovací zprostředkovatel neznal ani můj věk, a tak ho pouze odhadoval. Při prezentaci se ještě omlouval, že věk možná nadhodnotil… netrefil se ani v jednom.

Výsledkem byla nabídka pojištění v zásadě stejného, jako v případě mnoho let starého. Žádné překvapení ani nový náhled na finanční zajištění nepřinesla. Jen celková cena se lišila – ale i ta nijak výrazně. Nezbývalo než nabízené s díky odmítnout.

11 komentářů: “Na vlastní kůži: Pojišťovací zprostředkovatel NN životní pojišťovny”

 1. Lukáš napsal:

  Další takový, který si ráno udělal kafe a řekl si: „Stanu se finančním poradcem!“. A jak to dopadlo? Stal se finančním poradcem. Jeden z klíčových problémů této branže. Bohudík, že to tak nemají lékaři, nebo třeba chlapi, kteří řídí reaktory v Dukovanech.

  • Tom napsal:

   Už aby tady byla připravovaná novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, kde to nebude jen o tom zaplatit ČNB poplatek 10.000 Kč a udělat on-line test, který je vyloženě směšný a zvládne jej i cvičená opice. Chceš sjednávat životní pojištění ? Ok, tady máš otázky, zaplať si vstup na zkoušku, dostav se k ní a pokud ji uděláš, můžeš tento segment pojištění sjednávat. Chceš sjednávat pojištění aut ? Ok, tady máš otázky, zaplať si vstup na zkoušku, dostav se k ní a pokud ji uděláš, můžeš tento segment pojištění sjednávat. Chceš sjednávat občanské pojištění ? Ok, tady máš otázky, zaplať si vstup na zkoušku, dostav se k ní a pokud ji uděláš, můžeš tento segment pojištění sjednávat. Chceš sjednávat odpovědnostní pojištění ? Ok, tady máš otázky, zaplať si vstup na zkoušku, dostav se k ní a pokud ji uděláš, můžeš tento segment pojištění sjednávat. Chceš sjednávat podnikatelské pojištění ? Ok, tady máš otázky, zaplať si vstup na zkoušku, dostav se k ní a pokud ji uděláš, můžeš tento segment pojištění sjednávat. Jak u řidičského průkazu, co segment pojištění, to skupina a buď na ni máte zkoušku a můžete ho sjednávat a nabízet klientům, nebo ho nemáte a nesmíte. A klidně ať každá zkouška ke každému segmentu stojí od 5.000 do 10.000 Kč, aspoň se nám ty řady pěkně profesně a odborně protřídí. Moc se na tuto novelu těším, už aby tady byla (včera bylo pozdě).

   • Pavel Hanzl napsal:

    A vy si myslíte, že nutnost složit test znamená, že se někdo musel našrotit odpovědi a proto je bezpečné pro klienty, že to je dobrý finanční poradce? Myslím, že trvá aspoň 5 let, než někdo začne být dobrým finančním poradcem a je spousta disciplín, které se nemůže naučit teoreticky, aby složil nějaký test. bez jejich ovládání ale nikdy v této práci nebude úspěšný. Váš návrh povede jen k tomu, že se nažerou majitelé přezkušovacích komisí. Hovoříte až o zátěži pro začátečníka ve výši 50 000 Kč předtím, než vůbec dojde k prvním obchodům a tedy výdělkům ?????

    „Chceš sjednávat životní pojištění ? … Chceš sjednávat pojištění aut ? … Chceš sjednávat občanské pojištění ? … Chceš sjednávat odpovědnostní pojištění ? … Chceš sjednávat podnikatelské pojištění ? ……… A klidně ať každá zkouška ke každému segmentu stojí od 5.000 do 10.000 Kč…. “

    Třeba byste mohl prozradit, jak jste začínal?

    • insider napsal:

     Vážený pane Hanzle, dnes může být (bohužel) finančním či pojišťovacím poradcem v podstatě každý člověk, který se pro to rozhodne (pomiňme nyní motivy, které jsou v drtivé většině finanční, tj. rychlý a snadný výdělek)). Ve velkých MLM firmách se neznalost odborné problematiky může schovat. S tím bude naštěstí konec. Po této novele, kterou taktéž velmi vítám a kvituji, zmizí slovo „komplexní“ a bude nahrazeno slovem „specializovaný“. Je zcela evidentní, že nelze rozumět všemu, tj. být profesně zběhlý v pojištění osob, majetku, odpovědnosti, aut, hypotékách, investicích, stavebním spoření apod. A například svět majetkového pojištění je od světa investičních instrumentů tak vzdálen, že je naprosto vyloučeno, aby jeden člověk byl profesionálním odborníkem na obojí. Dokonce se ukazuje, že ani jeden člověk věnující se výhradně investicím není schopen být odborníkem na tuto oblast komplexně. Připomínáte mi pane Hanzle člověka, který si v autoškole udělá papíry na auto, ale v řidičáku má oprávnění řídit všechno ostatní, tj. motorku, náklaďák, traktor, kamion. Přijde Vám to logické ?

     Dále pane Hanzle píšete, cituji, že „Váš návrh povede jen k tomu, že se nažerou majitelé přezkušovacích komisí.“ A já tvrdím ano, klidně ať se nažerou, pokud to povede k nárůstu odbornosti mezi poradci a selekci, která oddělí zrno od plev. Nemám s tím sebemenší problém. A že to bude stát peníze ? I ten řidičák a jeho jednotlivé skupiny Vás stal jistý čas učení se, zkoušek, jízd s instruktorem a peněz (poplatků). Nechápu tedy, s čím máte problém ? Nikdo zde nehovoří, že si musíte hned na začátku udělat zkoušky z úplně všeho a zaplatit Vámi zmíněných 50.000 Kč. Znáte snad lékaře, který je dokonalým odborníkem v oblasti chirurgie, anesteziologie, gynekologie, kardiologie, neurologie, onkologie, ortopedie, patologie, pediatrie, revmatologie, stomatologie, toxikologie, urologie ? Já ne, ale Vy možná ano, já znám pouze specialisty, kteří jsou špičkovými odborníky v jedné, max. ve dvou oblastech. Už chápete můj příměr a kam tím mířím ? Z trhu díky této novele zmizí zprostředkovatelé, kteří „dělají a rozumějí všemu“, ale ve finále neumějí pořádně nic.

     • napsal:

      Rychlý a snadný výdělek? Lidi lezou do prodeje financí hlavně ze zoufalství. Dejte těm drobným pojišťováčkům jinou práci, která je tak nějak uživí (jako je tak nějak živí to jejich jakožeporadenství), hned se vám na celé finance vykváknou.

      Ve velkých MLM firmách se neznalost odborné problematiky může schovat? Je třeba zakázat finanční multilevely, ty jsou počátkem všeho zla.

      Třeba byste mohl prozradit, jak jste začínal? Není vůbec nutné, aby někdo nový vstupoval na dávno nasycený trh. Zvlášť když je jeho schopnost prodávat (protože o tom právě je celé to vaše pseudoporadenství) nulová.

      • Pavel Hanzl napsal:

       Milý pane, prosím uklidněte své myšlenky! Zdá se, že vás to zahřálo, ale oslovujete pana Insidera a ne mne. Proto ode mne jen glosa, trh s touto službou je zoufale nenasycen kvalitou a proto je žádoucí, aby na něj vstupovaly osoby, které to chtějí dělat dobře. Mohl byste upřesnit, která varianta z pánů jménem Já, jste právě vy? Pokud jste ten, co nenávidí VŠECHNY finanční poradce, protože to jsou „jen prodejci vybraných finančních produktů“, budu na své noční službě u PC zklamán….

       • insider napsal:

        Ještě jednou dobrý den pane Hanzle, píšete, že „trh s touto službou je zoufale nenasycen kvalitou a proto je žádoucí, aby na něj vstupovaly osoby, které to chtějí dělat dobře“. Jsem rád, že jinými slovy potvrzujete to, co jsem ve svém předchozím příspěvku napsal. Právě ony odborné a placené zkoušky na každý jednotlivý segment pojištění napomohou k tomu, o čem sám píšete, tj. k nasycení trhu kvalitou. A že to bude poradce stát peníze ? Proboha ať !!! Snad byste to nechtěl zadarmo ? Takže ve finále jsme se pane Hanzle vlastně shodli, což je přínosné.

    • Jana napsal:

     naprosto souhlasím s Pavel Hanzl.. !!! (y)

     • Petra napsal:

      Naprosto souhlasím s Tomem & Insiderem !!! (ano profesionalitě, ano placeným zkouškám, ano výrazné selekci v našich řadách).

 2. Petr napsal:

  Klasika, přiznám se, že jsem ani nic jiného nečekal. Marná sláva, nalézt dnes někoho, kdo ještě není políben pojistnou smlouvou (či několika smlouvami) životního pojištění je nadlidský úkol. Proto je logické, že drtivá část nové produkce pochází z přepojišťování, tedy rušení stávajících pojistných smluv. Stejně jako pan Zámečník jsem měl zkušenost s poradkyní z Partners, kdy jsem chtěl provést revizi majetkových smluv (dům, domácnost, povinné ručení, havarijní pojištění, odpovědnost). Když jsem mladičké slečně již asi počtvrté slušně vysvětlil, že o její exkluzivní životní pojištění ani o investice nemám zájem, tak jsme se rozloučili. Nakonec mi analýzu provedl doporučený pojišťovací makléř se specializací na občanský majetek a tady musím napsat, že to byl stran odbornosti a erudice člověk na svém místě. A co kvituji nejvíc, u něj o životkách nepadlo ani slovo, čemuž jsem byl po předchozí zkušenosti velmi rád.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.