CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

16. 04. 2010

0 komentářů

Ústavní soud rozhodl, že systém stanovování důchodů odporuje ústavě

 


 

Rozhodnutí ÚS, které ruší s platností od 30. září 2011 způsob výpočtu výše důchodů, zaskočil všechny politické strany. Rozhodnutí soudu, které by mělo začít platit od 30. září 2011, bude jedním z prvních úkolů nově sestavené vlády po parlamentních volbách. Podle stávajících odhadů si změny ve výpočtu důchodů vyžádají v následujícím volebním období dodatečných 25 miliard korun. Názory lídrů politických stran na rozhodnutí ÚS se výrazně liší. Nejvíce kritických hlasů zní z levicového politického spektra.

"Z mého hlediska je to neuvěřitelné rozhodnutí, ČSSD jej rozhodně nevítá. Je to rozhodnutí, jako kdyby byl ÚS třetí komorou parlamentu," reagoval Jiří Paroubek, předseda ČSSD. "Takovéto aktivistické pojetí činnosti ÚS prostě odporuje nejen liteře ústavy, ale také jejímu duchu," dodal Paroubek.

"Rozhodnutí soudu jednoznačně ukazuje, že náš důchodový systém ve stávající podobě je neudržitelný," komentuje rozhodnutí ÚS Petr Nečas současný volební lídr ODS, přičemž vyzval vládu, aby urychlila práce druhé odborné komise vedené Vladimírem Bezděkem, která reformu penzí odborně připravuje.

Zdroj: iHNed.cz, iDnes.cz

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *