CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

Text: Daniel Kuchta

08. 08. 2011

0 komentářů

Uhlí je stále v kurzu

 


 

Poté, co se do módy nejenom ekoteroristů, ale také vlád mnoha zemí dostalo přesvědčení, že využití jádra v energetice je špatné, neekologické a nebezpečné, stává se favoritem jiné špinavé, neekologické a mnohými již zatracované palivo.

Důvodů, proč je uhlí v poslední době opět v záři reflektorů, je několik. Tím hlavním je již zmiňovaná rostoucí spotřeba energie po celém světě, která se podle očekávání bude neustále zvyšovat. Lidé si tak nebudou moci dovolit vytěsnit některý ze zdrojů energie kvůli takovým „malichernostem“, jako je škodlivý vliv na životní prostředí.

Uhlí je dnes i přes úsilí v hledání čistých zdrojů energie stále jedním z nejdůležitějších zdrojů, který pokrývá až 40 % všech dodávek energie a přes veškerou snahu ekologů tak tomu ještě nějakou dobu bude. Poté, co svět bude muset čelit výpadku jednoho z nejčistších a současně nejvíce nenáviděných zdrojů, kterým byl atom, se potřeba uhlí ještě znásobuje. Ekologové si tak za to prakticky mohou sami, protože právě tlak z jejich strany (podpořený katastrofou v Japonsku) vedl k tomu, že jádro je dnes tak trochu mimo hru a do popředí se dostávají tradiční fosilní paliva.

Co dále hraje do karet uhlí, je jeho cena. Je považováno za jeden z nejlevnějších zdrojů energie, zejména poté, co ceny jiných fosilních paliv v poslední době poměrně výrazně vzrostly. Poptávka po uhlí určitě nebude klesat a platit to bude i při růstu ceny, jehož potenciál je tak poměrně veliký. A do budoucna se určitě počítá s výrazným růstem cen. Rostoucí poptávka a stále větší energetická náročnost bude vytvářet tlak na cenu.

V prospěch růstu cen v budoucnu hraje i jeden z největších hráčů na trhu s uhlím (podobně jako u jiných komodit), kterým je rychle rostoucí Čína, nebo další rychle se rozvíjející se země, jako je Indie. Čína je sice největším producentem, ale také zároveň největším spotřebitelem, přičemž spotřeba uhlí v této zemi stále rychle roste. V nejbližších letech se navíc očekává zprovoznění nových elektráren o výkonu stovek gigawattů, což by nutně vedlo ke zvýšení dovozu uhlí do této ekonomiky. Kromě výroby energie se uhlí v Číně poměrně významně využívá i v jiných oborech, při výrobě oceli, v chemickém průmyslu apod., takže poptávka by i při snížení využití při výrobě energie (což navíc není krátkodobý proces) nemusela výrazně klesnout. Čína, stejně jako Indie navíc bojují s kvalitou a dostupností svých vlastních zásob uhlí, což je opět voda na mlýn rostoucí poptávce.

REKLAMA

Zásoby se ztenčují

Dalším důvodem, který je poněkud znepokojující, je hrozba nedostatku uhlí v budoucnu, související s předpokládanými zásobami tohoto paliva. O možném nedostatku uhlí v budoucnu se dnes mluví poměrně hodně, mnozí odborníci a studie tvrdí, že původní odhady byly příliš optimistické a neodrážejí skutečnost. Namísto množství, které vydrží několik stovek let, se dnes mluví o mnohem kratší době. Společně s rostoucí poptávkou a těžbou to vypadá tak, že zásoby uhlí se ztenčují mnohem rychleji, než se původně čekalo. U ropy a plynu se o ztenčování zásob mluví již hodně dlouho, uhlí bylo v tomto směru zatím trochu pozadu. Vzhledem k tomu, že uhlí se jako palivo využívá velmi dlouhou dobu, je těžké předpokládat, že by se v nejbližších letech objevily nová, nebo kvalitnější ložiska, která by problém se ztenčujícími se zásobami vyřešily. A nepomohou tomu ani nové technologie, které umožní lepši vytěžitelnost objeveného uhlí.

Možnosti investic jsou trochu omezené

Možností, jak investovat do uhlí je několik. Buďto si investor vybere nepřímou cestu akcií těžařských a zpracovatelských společností. Zde si investor může přímo vybrat určité tituly, nebo bude své portfolio diverzifikovat prostřednictvím fondů, ETF, nebo certifikátů zaměřených na tyto společnosti.

Co se týče těžařských společností, těm sice rostoucí spotřeba a související růst ceny nahrává při prodeji uhlí, nebezpečí ale může číhat z druhé strany. Nedostatečné nebo špatně odhadnuté kapacity znamenají neefektivně využité kapacity a zbytečné ztráty. Při investici do akcií těžařských společností je proto nutné dát pozor nejenom na cenu a kvalitu těženého uhlí, ale také na reálnost odhadů v dolech, které vlastní, resp. v nichž těží, čímž budou zabezpečeny dlouhodobé zdroje na těžbu a tím i příjmy na dlouhou dobu. V důsledku růstu poptávky po energii a silné ekologické lobby bude navíc růst význam těch zdrojů, které produkují nejkvalitnější uhlí, jehož spektrum využití je mnohem širší, než u běžného uhlí s vysokým obsahem síry a popela. Důležitá je také diverzifikace činností společnosti, která může ulehčit přežití v případě problémů některého z odvětví.

Jednou z možností je také investice do futures kontraktů, které se obchodují na newyorské burze NYMEX, londýnské ICE Futures Europe a ASX. Zde je však nutné počítat s poměrně vysokou volatilitou danou nižší likviditou a s tím spojeným vyšším rizikem. Tyto produkty určitě nejsou určeny pro širokou investorskou veřejnost, ale spíše pro zkušenější, krátkodobé investory.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *