Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Čína přebírá otěže vůdce

Čína v posledních dvou letech půjčila rozvíjejícím se zemím více peněz, než Světová banka, která to má v popisu práce. Zpráva, která je možná k neuvěření, v každém případě ale odráží současnou situaci ve světové ekonomice. Mocenské misky vah se pomalu, ale jistě kloní k asijskému obrovi.

USA a Evropa jsou v krizi, z níž se i přes velkou snahu nedokážou dostat. Krizi nejenom ekonomické, ale také morální a politické, přičemž se stále častěji začíná mluvit o ztrátě dominantního postavení západních ekonomik na úkor Asie. Vypadá to tak, že Asie čekala v úzadí, až nadejde ta pravá chvíle k převzetí moci. A ta chvíle nastala před několika lety, kdy honba za zisky a morální úpadek dovedl světovou ekonomiku do zmiňované krize. Rozvíjející se země na čele s Čínou se s ní dokázaly poprat mnohem lépe, než západní svět. Ten řeší své problémy dalším a dalším zadlužováním, což opět nahrává do karet asijským zemím. Právě Čína dnes drží v rukou nejlepší karty a Západ se musí přizpůsobit.

Čína sedí na velkém balíku peněz, který potřebuje někam investovat a dochází tak k zvláštní situaci. Dříve obávaný a nenáviděný komunista dnes pomáhá Evropě vylízat se ze svých problémů, které si svou nezodpovědností způsobila. Také USA výrazně mění svůj postoj k Číně, která již není nepřítelem ve studené válce, ale stává se nejdůležitějším obchodním partnerem. Čína drží USA nakrátko, protože je největším nákupcem amerického dluhu. Americké dluhopisy se stávají stále méně žádaným artiklem, o jehož bezpečnosti se začíná vážně pochybovat. A pokud se Čína rozhodne do nich neinvestovat, nebo v horším případě se jich zbavit, budou mít Američané velký problém.

Čína navíc investuje své peníze rozvážněji, protože nemusí řešit extrémní dluhy a vybírá si projekty, nebo země, kde vidí potenciál a může z toho vytěžit maximum. Investuje tak do zemí, které disponují nemalým nerostným bohatstvím, které vzhledem ke svému rychlému růstu bude potřebovat.

Další zvláštností v této situaci je fakt, že Čína je ještě stále považována za rozvíjející se ekonomiku a status rozvinuté země jí bude přiřknut až v průběhu následujících let. A přisoudit jí ho má, resp. chce Evropa, která si takovým způsobem patrně dokazuje, že její vliv ještě stále není minulostí. Bude se ale muset Číně přizpůsobit, za což jí asijská země pomůže dostat se z dluhové krize nakupováním dluhopisů předlužených zemí. Evropa tak může Číně v úsilí o oslabení vlivu USA nakonec velmi pomoci. Sice bude pouhým prostředníkem bez rozhodného slova, ale v dnešní situaci jí nic jiného nezbývá.

Skutečnost je taková, že jak vliv Evropy, tak USA pomalu, ale jistě upadá. A Čína popravdě nemá potřebu někomu něco dokazovat a dožadovat se označení, které prosazuje západ. Ten již dokázal, že označení tržní ekonomika s dobrým ratingem je dnes prázdným slovem, které akorát zlevňuje dluh. A těch mají USA i Evropa skutečně požehnaně. Donekonečna to však nepůjde.

Čínu mnozí odborníci kritizují za její příliš velkou okázalost a rozhazovačnost. Jak to ale vypadá, zatím si to může dovolit a nedělá jí to žádný problém. Je na opačném konci spektra zadlužení, kde stojí Evropa a USA topící se v dluzích, jež patrně nebudou nikdy splaceny. V soutěži o to, kdo dříve ztratí soudnost a kontrolu nad tiskem nových bezcenných peněz zatím vyhrává Čína, která evidentně situaci zvládá lépe, než její evropští a američtí soupeři. Pokud se jí podaří ještě zvládnout problémy s hrozící vysokou inflací, bude mít vystaráno.

Jednou z mála pák, kterou dnes může západ vytahovat na asijskou velmoc, je ještě stále „laxní“ přístup čínské vlády k lidským právům a demokracii, jakou prosazuje západ. Na druhé straně ale samotný západní svět je zmítán krizí morálky, a poučování Číny o demokracii tak vyznívá poněkud pokrytecky.

Udrží Čína vysoké tempo hospodářského růstu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

2 komentáře: “Čína přebírá otěže vůdce”

  1. mongol velikánský napsal:

    Jo svět se mění.

  2. optimista napsal:

    Vypada to tak ze kazda velmoc taha pilku kratsi a kratsi cas, takze cina bude vladnout svetu maximalne 20let a pak se to vsechno zhrouti, 90% lidi bude anihilovano a bude zase prostor pro prirodu a ne pro lidskej vir!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.