CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 07. 2024

0 komentářů

Trh korporátních dluhopisů v ČR dynamicky roste, k maximu má však ještě daleko

 

Společnosti v České republice vydaly v roce 2023 korporátní korunové dluhopisy o celkovém objemu 37,4 miliardy korun. Oproti roku 2022 to představuje nárůst o více než 75 % a došlo tak k narovnání propadu způsobenému makroekonomickou situací na trhu. Kupónové výnosy podlimitních i nadlimitních emisí loni dosáhly svého historického maxima.

Loading 

Vychází to z analýzy Bond Index poradenské a společnosti Deloitte, která znázorňuje vývoj na trhu s korporátními dluhopisy v českých korunách od roku 2017. Počet nových emisí loni vzrostl o 11 % na 135. Stále se tak drží hluboko pod hodnotou z roku 2021, kdy jich společnosti vydaly 231.

V roce 2023 byly vydány korporátní korunové dluhopisy v objemu 37,4 miliardy korun, z čehož 37,1 miliardy korun tvořily emise nadlimitní a 345 milionů korun emise podlimitní. Průměrná hodnota emisí činila 277 milionů Kč, což znamenalo nárůst o 100 milionů. Došlo také k opětovnému navýšení rozdílu mezi kupónovým výnosem nadlimitních a podlimitních emisí.

Počet nadlimitních emisí v roce 2023 oproti roku 2022 vzrostl o 33 %, zatímco počty podlimitních emisí od roku 2021 postupně klesají. V roce 2023 jich společnosti emitovaly pouze 30, což je historické minimum. Klesla i jejich průměrná výše, a to o 6,8 % na 11,5 milionu korun. Průměrná kuponová sazba naopak u podlimitních i nadlimitních emisí dosáhla nejvyšší hodnoty od začátku sledování.

REKLAMA

„Data v Bond Indexu ukazují, že podlimitní emise v roce 2023 nabízely v průměru o 2,6 procentního bodu vyšší kupónový výnos než emise nadlimitní (10,9 % p. a. vs. 8,3 % p. a.). Po loňském roce tak došlo k opětovnému navýšení spreadu mezi podlimitními a nadlimitními emisemi, kdy je patrné, že trh, i díky řadě nových insolvencí, stále obezřetněji vnímá rizikovost podlimitních emisí,“ uvedl Roman Lux, partner v oddělení finančního poradenství Deloitte.¨

Při srovnání s předchozími lety přinesl rok 2023 oživení českého dluhopisového trhu. Vidět je to i na emisích o hodnotě nad jednu miliardu, kterých firmy v České republice vydaly 8 s celkovým objemem 21 miliard korun. To představuje oproti roku 2022 více než dvojnásobek.

„Rok 2022 byl poznamenán vysokou inflací, což mělo negativní dopad i na dluhopisové trhy. Společnosti v České republice vydaly dluhopisy o celkovém objemu 21 miliard korun, meziročně objem nových emisí poklesl o 60 %. Tento pokles byl tažen zejména nižším objemem nadlimitních emisí, ale prudce poklesl také počet nových emisí – o 47 % na 122 emisí,“ dodává Roman Lux.

Největšími eminenty v roce 2023 byly společnosti Dr. Max Funding CR, s.r.o., a CZECHOSLOVAK GROUP a.s., jejichž emise měly souhrnnou hodnotu 10 miliard Kč.

„Zájem investorů o benchmarkové (referenční) dluhopisové emise reflektuje apetit investorů nakupovat emise na domácím trhu a zároveň demonstruje důvěru v potenciál českého průmyslu i české ekonomiky,“ vysvětluje Jan Brabec, partner v oddělení dluhového poradenství Deloitte.

Průměrná splatnost dluhopisů byla loni s hodnotou 3,6 roku v souladu s historickým průměrem.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

Průzkum: Čeští investoři? Konzervativci, kteří se bojí rizika

Přes polovinu Čechů zhodnocuje své úspory některou z forem investic. Nejrozšířenější je u Čechů investování do podílových fondů, do kterých finance ukládá přes polovinu českých investorů. Oblíbené jsou také přímé nákupy akcií a dluhopisů, ale i moderní investiční nástroje a alternativní investice.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *