CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

Text: Filip Kučera

05. 01. 2024

0 komentářů

Technologické trendy v roce 2024. Co se vyplatí sledovat?

 

Společnost Capgemini představila studii TechnoVision Top 5 Tech Trends to Watch in 2024, která se věnuje technologickým trendům v roce 2024. Podívejte se na pět klíčových.

Loading 

1. Generativní Umělá Inteligence

Generativní umělá inteligence (AI) se stala hybnou silou technologických debat. V roce 2024 odborníci očekávají vývoj kompaktních, nákladově efektivních modelů AI, což umožní její rychlejší využití a rozšiřování do dalších oblastí. Vytvoření propojených sítí modelů generativních ekosystémů bude podporováno novými platformami. Toto téma úzce souvisí i s proměnou trhu práce, žijeme skutečně v turbulentní době.

„Skutečností je, že obstát na trhu práce bude stále obtížnější. Se znalostmi získanými ve škole si do důchodu nevystačíme. Netroufnu si hádat, jaká povolání budou za takových pět, deset let existovat. Faktem je, že řada těch stávajících zanikne nebo se výrazně promění. Kdo by před pár lety tušil, že bude existovat nějaký vývojář mobilních aplikací. Už to nebude jako u předchozích generací, kdy člověk celý život vykonával jedno zaměstnání. Neztratí se lidé, kteří si budou umět zorganizovat život, pracovat v týmu a celoživotně se vzdělávat,“ říká ředitel technologické společnosti Lifeliqe, Matouš Tlapák.

Důležitost: Inovace v generativní umělé inteligenci povede k rychlejšímu a efektivnějšímu využití této technologie, což přinese dlouhodobou hodnotu pro organizace.

2. Kvantové technologie, výzva kybernetické bezpečnosti

Rychlý pokrok v umělé inteligenci a strojovém učení přináší novou výzvu – kvantovou výpočetní techniku. V roce 2024 můžeme očekávat nastolení pravidel pro postkvantovou kryptografii, což změní globální standardy kybernetické bezpečnosti.

Důležitost: Přechod na postkvantovou kryptografii ovlivní celosvětové standardy kybernetické bezpečnosti, což bude vyžadovat rychlou reakci organizací.

REKLAMA

3. Polovodiče, evoluce Moorova zákona

Průmysl polovodičů stojí před transformační érou. V roce 2024 je očekáván průlom v oblasti 3D výrobě čipů, inovací ve vědě o materiálech a nových formách litografie, což povede ke zrychlené digitální transformaci napříč průmyslovými odvětvími.

Důležitost: Transformace polovodičového ekosystému přinese nové výrobní metody, regulace a obchodní modely, což urychlí digitální transformaci.

4. Baterie

Inovace v oblasti baterií budou klíčové pro podporu elektromobility a udržitelných energetických řešení. V roce 2024 je očekáván průlom v oblasti bezkobaltových a polovodičových baterií, které nabídnou vyšší hustotu energie a nižší závislost na vzácných surovinách.

Důležitost: Nové technologie baterií umožní větší výběr a udržitelnější využívání materiálů v době energetické transformace. „Délka období rozvoje e-mobility je samozřejmě závislá na rozvoji technologií jak výroby baterií, tak i alternativních řešení postavených například na vodíku. Musíme si uvědomit, že rozšíření vodíku jako paliva pro osobní automobily je zároveň jedním z významných rizik celého projektu,“ uvádí odborník na energetiku z UCED Václav Skoblík.

5. Vesmírná technika

Rok 2024 přinese obnovený zájem o vesmírné technologie, které podpoří vědecké objevy a řešení problémů Země. Technologie jako 5G a pokročilé satelitní systémy budou klíčovými hráči v této revoluci.

Důležitost: Vracíme se k vesmírným závodům, což povede k revoluci v oblasti výpočetní techniky, telekomunikací a environmentálního monitoringu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *