CZK/€ 23.665 +0,17%

CZK/$ 21.955 -0,23%

CZK/£ 27.592 +0,55%

CZK/CHF 24.356 +0,50%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

07. 11. 2022

0 komentářů

Bude z Británie kryptoměnová velmoc?

 

Nový předseda vlády Spojeného království Rishi Sunak se v minulosti netajil pozitivními názory na kryptoměny. Bývalý finanční analytik by pro fintechový sektor mohl mít více pochopení. Vstřícný postoj jednoho ze světových lídrů by zase mohl pro virtuální měny znamenat vzpruhu v nelehké době.

Loading 

Bývalý finančník z Goldman Sachs Rishi Sunak se v nedávné minulosti několikrát pustil do obhajoby kryptoměn. Na jaře mluvil o velkých plánech v tomto segmentu i jako ministr financí. Hovořil dokonce o tom, že by se Británie mohla stát kryptoměnovým centrem. Do svých plánů zahrnoval i Královskou mincovnu, jak připomíná server CNBC.com. V červnu pak řekl, že by rád v Britnánii představil „jurisdikci vhodnou pro krypto a blockchain technologie„. Plánoval také podle svých slov „zajistit, aby odvětví finančních služeb ve Spojeném království bylo vždy na špici v oblasti technologií a inovací„.

Nelze moc očekávat, že nějaké revoluční návrhy vzniknou v nejbližší době, přece jen kryptoměny a jejich regulace nejsou tím, co Británii nejvíce pálí a čemu by konzervativní vláda měla věnovat velkou pozornost. Fintechový segment ale i přesto Sunakovo zvolení zaznamenal a hráči na tomto poli budou jeho počínání sledovat. Očekávají, že bývalý úspěšný finančník (podle britských médií patří mezi 30 nejbohatších Britů) by mohl jejich situaci lépe rozumět, rozhodně více než jeho předchůdci.

„Podnikatelé pociťují úlevu,“ řekl zmíněnému serveru spoluzakladatel digitálního úvěrového startupu LendInvest Christian Faes. „Máme pocit, že po aroganci a nekompetentnosti Liz Trussové a Kwasiho Kwartenga, kteří téměř zničili britskou ekonomiku, máme v čísle 10 konečně někoho rozumného,“ potvrzuje Faes. „Rishi vidí příležitost a potenciál, který kryptografie má, a chce, aby se Velká Británie stala lídrem v této oblasti,“ dodal.

Chaotická politika

Změna na postu premiéra přitom přichází ve chvíli, kdy se země nenachází zrovna na vrcholu oblíbenosti podnikatelů a inovátorů finančního světa. Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 300 z nich, si pouze devět procent myslelo, že Británie je vedoucí silou kryptosvěta. „Považuji to bohužel za další příklad toho, že Velká Británie jedná velmi nezvykle neorganizovaně,“ uvedl pro CNBC  prezident mezinárodního oddělení správce fondů Wave Financial zaměřených na kryptoměny Matteo Perruccio. Opačným příkladem by mohlo být třeba Švýcarsko. To na poli kryptoměn aktivně vystupuje a připravuje i vlastní, státem podporované projekty.

Rishi Sunak by tak mohl pomoci sladění regulatorních předpisů, a to i v zahraničí třeba ve spolupráci s protějšky v USA. Minulý rok jeho úřad zkoumal možnosti vytvoření virtuální verze britské libry. Takzvaný „britcoin“ je také jedna s možností, kterou by premiér například ve spolupráci s Bank of England mohl otevřít.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komu patří nejvíce bitcoinů? Digitální zlato vlastní státy, korporace i miliardáři

Největším držitelem bitcoinu je bezpochyby jeho tajemný tvůrce Satoshi Nakamoto, který o své prvenství dost možná nikdy nepřijde. Na blockchainu je mu přisuzováno vlastnictví přibližně 1 milionu BTC, které Nakamoto nashromáždil na více než 22 000 adresách. Mince se od dubna 2011, kdy se Nakamoto v bitcoinové komunitě odmlčel, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 06. 2023

Bitcoin ignoruje dohodu o dluhovém stropu

Cena bitcoinu měla minulý týden klesající tendenci a v porovnání s předchozím týdnem klesla přibližně o 5 %, protože investoři nadále vyčkávají na makroekonomický vývoj. Trh s kryptoměnami na úspěch v otázce dluhového stropu v USA nijak výrazně nereagoval, což naznačuje, že investoři se soustředí spíše na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *