Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Státní dluhopisy pro občany jsou nanic

Stát, resp. Ministerstvo financí se opět ukázalo jako skvělý manipulátor myslí stáda českého. Když to vypadalo, že dluhopisy nepůjdou na dračku, přišlo s fintou, která zrušila jejich zdanění. Tehdy mohla omlouvat mizerné výnosy absencí zdanění.  A dnes by tak mohla výnosy minimálně navýšit, protože je už zdaní. Ale ona je nakonec nezvýší.

Podobně, jako banky balamutí své potenciální klienty různými marketingovými nesmysly, jako jsou bonusy, garance, nebo nejvyšší úroková sazba (jako slepý mezi jednookými), stejně tak stát balamutí investory bezpečností investice a zajímavým výnosem. Říkat dnes o bezpečné investici, kterou „garantuje“ zadlužující se tunelová republika je výsměch všem normálním lidem.

Neříkám, že lidé by si neměli odkládat peníze bokem a investovat je, ale proč opět do tohoto státu? Proč investovat do něčeho, čím vlastně zadlužujeme sebe i své budoucí potomky? Namísto toho, aby se lidé učili investovat do nástrojů, kde nebudou závislí na vládě, budou kromě penzí závislí také na schopnosti České republiky splácet své závazky. Na druhou stranu to ani nepřekvapuje. Lidé si stále myslí, že stát je jejich spásou a touto jejich nesmyslnou vírou jen tak něco neotřese.

Výnosy nanic

Ad výnosy. Z porovnání výnosů se zmiňovanými spořicími účty vyjdou výnosy dluhopisů téměř nastejno, častokrát dokonce bude průměrný výnos lepší než u spořicího účtu. Podle způsobu vyplácení výnosů jsme ale poněkud mimo, protože to dobré dostanou investoři až po déle než třech letech. A na spořicím účtu má člověk alespoň peníze vždy po ruce. Nechci tím chválit spořicí účty, protože u nich si zase nemůže být člověk jist, jestli za ty dva tři roky dostane to, co dnes. Ale to jsme opět u těch slepých a jednookého.

Další zajímavostí na výnosech je jejich klesající tendence. Před půl rokem vláda nabídla investorům diskontovaný dluhopis se splatností jeden a půl roku s výnosem 2,5 % (2,05 % za rok, před rokem to byly 3 %) tříletý prémiový s průměrným ročním výnosem 2,77 %, 5letý kuponový dluhopis měl průměrný roční výnos 3,22 % a 5letý reinvestiční pak 3,41 %. Dnes je u diskontovaného dluhopisu úrok stejný, u prémiového je průměrný roční výnos 2,46 %, u kupónového 2,82 % a u reinvestičního pak 3,07 %. Ano, dá se to omlouvat situací na trzích, kdy si Česká republika může na finančních trzích půjčovat za stále nižší úroky, ale například obchodovatelnost na sekundárním trhu je u dluhopisů pro občany nulová.

Dodatečné náklady

Zajímavou poznámku k „výhodnému“ úroku vůči úroku na finančních trzích pak měl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek na webu České televize, podle něhož „cokoliv ministerstvo nabídne drobným investorům navíc, znamená dodatečné náklady pro daňové poplatníky. Nemluvě o nákladech na distribuci retailových bondů, tedy zprostředkovatelském poplatku, který ministerstvo zaplatí zúčastněným bankám.“

Takže abychom si to shrnuli. Výnosy státních dluhopisů jsou pro investory v lepším případě málo výhodné, likvidita je ubohá a každá nová emise je dalším nákladem i pro ty, kteří do nich neinvestují. Skutečně terno.

13 komentářů: “Státní dluhopisy pro občany jsou nanic”

 1. Lubomír Havíř napsal:

  Jo, státní dluhopisy taky nevnímám úplně super. Ale jinak celkově dluhopisy jsou podle mě dobrou volbou (tady to mají pěkně znázorněné – http://www.in­vestice.cz/dlu­hopisy/t80/ ).

 2. Luboš napsal:

  Proč by si měl Kalousek po tolika letech kazit svoji špatnou pověst? Když dobře ví, že si s lidmi v této zemi může dělat co chce.

 3. SantaKauz napsal:

  Jedna část investorů do Kraďouskových dluhopisů budou neználci a troubové, kteří se v dané věci nevyznají a ta druhá část, to jsou zloději napojeni na zlodějské pravičkové sekty ODS a TOP09, kteří potřebují někam bezpečně ulít narkadené finanční prostředky. Obzvlášť vhodné by bylo dobré označit Kraďouskovy dluhopisy „dárovací“ za korupční.

 4. roca napsal:

  Omlouvam se pisi z mobilu Naprosty souhlas clovek nemusi mit vysokou ekonomickou aby nepoznal ze je to Kalouskovina Oni to tu rozkradaji nebo lepe receno rizene nechaji pres prostrednicke firmy rozkradat a vygenerovane deficity ma platit bezny clovek A opet zafunguje stadni chovani a lidi dluhopisy Kradouskovi sezerou i s hodne velkym navijakem Neni se co divit finacni gramotnost tohoto naroda vcetne zdraveho sebevedomi se nenechat okradat a ze ja si platim formu dost vysokych dani tyhle dacany a nicmochry je na nulove urovni Je to stejne stadni chovani jako u tech novych free tarifu vsech tri oligopolnich stavajicich operatoru Opet lidi jim na to hromadne skocili a hrnou se do prodejen uvazat se na dva roky jako ovce Bida bida bida tohoto naroda

 5. Marpol napsal:

  To jistě. Ale zkuste zadlužování státu zastavit a zaplatit půlku ročního příjmu. Když už půjčovat, tak co nejméně a co nejvýhodněji. To, že se plítvá, prožírá a rozkrádá víme všichni. Většina se chce nažrat dnes a zaplatit snad zítra.

  • stas napsal:

   to uz je jine tema, narodohospodarske! v Cesku zadny narodohospodar neni a stat defacto neexistuje. vladnou nam banksteri zastoupeni Kalouskem… a jim pujci jen blazen!

 6. Stas napsal:

  Jsou podstatně lepší možnosti než Kalouskovi státní dluhopisy a stát by měl utrácet jen tolik kolik mu národní hospodářství umožní!

 7. Marpol napsal:

  Protože na trhu nicmoc lepšího není, tak i tohle je zajímavý. Podle mě je lepší, když si stát půjčuje od vlastních občanů než od cizích. Zkuste vymyslet něco lepšího.

 8. stas napsal:

  Pokud někdo kupuje státní dluhopisy a navíc ještě se zdaněným výnosem, je třeba se ptát zda ten dotyčný je svéprávný!? Proč? Kupuji-li státní dluhopisy státu kde žiji, tak vlastně pujčuji sám sobě. Na výnos se musím nadřít abych je dostal přes státní kasu a daně. Nejenže jsou zdaněné srážkovou daní 15%, ale další daní s názvem inflace !! Není tam žádná přidaná hodnota a riziko vysoké v případě zvýšení úrokových sazeb“

 9. Škodolibka domácí napsal:

  Stejně budou na pobočkách bank fronty a těch 20 mld. vyprodaj zcela spolehlivě.

 10. stas napsal:

  Vyborna analyza

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.