CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Text: Petr Zámečník

19. 12. 2016

0 komentářů

Šokující předpovědi aneb Co nás minulo a co nás čeká

 


 

Nabízet předpovědi ze „středního proudu“ a většinou správné ničím významným nezaujme. Analytik s tímto konzervativním přístupem zapadne v moři šedi a nikdy nevynikne. Zato nabízet možnosti, které možná nejsou tak pravděpodobné, ale dokáží překvapit – to může analytika přinést až na vrchol slávy. Musí mu ale občas něco vyjít.

Jedním z analytiků nabízejících kontroversní pohled na svět je Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank. Již tradičně vydává „Šokující předpovědi Saxo Bank“, tentokrát pro rok 2017. Jejich hlavním záměrem je nepochybně zaujmout. Mohou ale přinést i kus reality?

Šokující předpovědi 2016: Trefy a minely

Pro letošní rok Steen Jakobsen se svým týmem předpovídaly deset ekonomických událostí a závěrů, které se vymykaly střednímu proudu. Co z nich se naplnilo?

Směřování kurzu EUR/USD? Je to 1,23…

Za posilováním eura vůči dolaru měl stát přebytek běžného účtu platební bilance a slabší inflace. Navíc americká měnová politika úrokových sazeb měla vést ke slabšímu dolaru. Skutečnost je ale jiná. Fed již začal zvyšovat úrokové sazby, zatímco ECB dál tiskne peníze. Navíc překvapivé vítězství Donalda Trumpa ještě překvapivěji vedlo k posílení dolaru. Aktuální kurz EUR/USD se tak pohybuje na 1,0465.

Ruský rubl stoupne do konce roku 2016 o 20 %

Rubl byl (a stále je) postižený sankcemi Evropské unie a Spojených států vůči Rusku za vměšování ruských vojsk na Ukrajině. Po silném oslabení ovšem nastala korekce a pomoci mělo i oživení cen ropy. K tomu v závěru letošního roku došlo a rubl posílil. Aktuální kurz RUB/USD se pohybuje na 0,0162. Před rokem činil přibližně 0,014. Za poslední rok tak rubl posílil přibližně o 15,7 %.

REKLAMA

Jednorožci ze Silicon Valley se vrátí nohama na zem

„Rok 2016 se v Silicon Valley bude podobat roku 2000 tím, že stále více startupů bude odkládat monetizaci a hmotný podnikatelský model kvůli získávání dalších uživatelů a snaze dosáhnout rozhodujícího množství,“ uváděl před rokem Steen Jakobsen. K některým větším transakcím technologických firem došlo, jiné byly odloženy. Největší byl nákup LinkedIn společností Microsoft, která nakonec odložila (zamítla?) nákup sociální sítě Twitter.

Olympiáda výrazně podpoří zotavení rozvíjejících se zemí s Brazílií v čele

Olympiáda Brazílii přinejmenším v oblasti podílových fondů pomohla k výraznému oživení. V rámci Indexu ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů se fondy zaměřené na Brazílii po loňských propadech v důsledku ekonomické recese podívaly zpět do výšin.

Demokraté si udrží prezidentské křeslo; v roce 2016 se mohutným náporem zmocní Kongresu

Prezidentské volby v USA přinesly nejedno překvapení. Prezidentem se stal Donald Trump a Republikáni získali většinu i v obou komorách parlamentu.

Rozpory v OPEC způsobí krátkodobý návrat k ceně 100 USD/ barel ropy

Rozpory v OPEC ovlivňovaly cenu ropy po celý rok 2016. Ovšem nikoli směrem k růstu. OPEC se nebyl dlouho schopen domluvit na omezení těžby, a tak převážnou část roku byla ropa levná. Až na přelomu listopadu a prosince došlo k dohodě, která vynesla cenu ropy vzhůru. Americká lehká ropa (WTI) se aktuálně pohybuje kolem 52,19 USD/barel a ropa typu brent kolem 55,47 USD/barel, tedy hluboko pod předpokládanými 100 USD/barel.

REKLAMA

Stříbro rozbije zlaté okovy a zotaví se o 33 %

Stříbro v uplynulém roce posílilo. Ze 14 USD/oz. vyrostla jeho cena na současných 16,08 USD/oz. (+14,9 %), ovšem v průběhu roku se dostala až na 20,63 USD/oz. (+47,4 %). Od zlata se navíc odpoutalo. Zlato posílilo meziročně o 6,6 % na 1 138,88 USD/oz. s maximálním růstu o 27,9 % na 1 366,54 USD/oz.

Agresivní Fed způsobí kolaps globálních firemních dluhopisů

Fed měl připravené pro letošní rok několikeré zvyšování úrokových sazeb. To bylo ale postupně oddalováno a Fed byl mnohem střídmější v narovnávání nestandardní měnové politiky, než se původně očekávalo. Ke kolapsu firemních dluhopisů nedošlo.

El Niño způsobí růst inflace

Po inflaci v letošním roce prahly snad všechny centrální banky s výjimkou Zimbabwe. Inflace se ale nechce dostavit. Česká národní banka (ČNB) očekává její návrat na polovinu příštího roku a příjemně překvapila meziroční listopadová inflace ve výši 1,5 %.

Nerovnost získá navrch nad luxusem+

„Evropa čelí rostoucí nerovnosti a více než 10% nezaměstnanosti, a proto uvažuje nad zavedením základního minimálního příjmu, který by zajistil, že základní životní potřeby každého občana budou moci být splněny. V rovnostářské společnosti s podporou jiných hodnot rychle poklesne poptávka po luxusním zboží – a odvětví zkolabuje,“ uváděl Steen Jakobsen před rokem.

Nezaměstnanost přes 10 % je problémem jižních států a socialistické Francie. Zavedení garantovaného příjmu bylo např. předmětem referenda ve Švýcarsku, kde bylo odmítnuto. Na druhou stranu v garantovaném příjmu ze státu vidí budoucnost Elon Musk v souvislosti s rostoucí automatizací postupně ve všech oblastech lidské činnosti, která lidskou činnost nahradí. V každém případě je to zatím otázka budoucnosti a ke kolapsu trhu s luxusem nedošlo.

Co nás čeká v roce 2017

Po roce, v němž realita předčila i zdánlivě nepravděpodobné scénáře – ať jde o překvapení ohledně brexitu nebo výsledky amerických voleb – se ústředním tématem našich šokujících předpovědí pro rok 2017 stalo rčení, že zoufalá doba volá po zoufalých činech. V kritické době vždy dochází ke změnám a rok 2017 by mohl být důrazným upozorněním, které poukazuje na skutečné upouštění od „běžného podnikání“, a to jak v expanzionismu centrálních bank, tak ve vládních politikách úsporných opatření, které charakterizovaly období po krizi v roce 2009. U některých našich dřívějších šokujících předpovědí se ukázalo, že byly mnohem méně přemrštěné, než se na první pohled zdálo. Je proto důležité, aby si investoři byli vědomi škály možností, které se nacházejí mimo běžný tržní konsenzus, aby tak mohli činit informovaná rozhodnutí i ve zdánlivě nepravděpodobných tržních situacích,“ uvádí Steen Jakobsen.

Tip: Deset šokujících předpovědí Saxo Bank na rok 2017

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Akcie: Horečka umělé inteligence žene trh do nových extrémů

Zdaleka nejpřekvapivější událostí letošního roku je nástup pokročilých systémů umělé inteligence, jako je GPT-4 od společnosti OpenAI, který vše převrátil naruby. Rally vyvolaná umělou inteligencí vyhnala americký akciový trh do nových extrémů a o přínosech a rizicích této nové technologie se vedou vášnivé diskuse. Umělá inteligence se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *