CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

06. 06. 2016

0 komentářů

Švýcaři řekli NE garantovanému příjmu

 


 

garantovaným příjmem souhlasila pouze necelá čtvrtina (23,1 %) obyvatel. „Dostali jsme mnohem více hlasů, než jsme čekali. Znamená to, že debata o základním příjmu bude pokračovat. I v mezinárodním měřítku,“ řekl Daniel Häni, mluvčí iniciativy za základní příjem. Příjem se měl vztahovat i na cizince, kteří žijí ve Švýcarsku déle než pět let. Nezletilcům by připadl příjem ve výši 625 franků (asi 15 300 korun).

Příznivci základního příjmu jsou přesvědčeni, že by se se zajištěným příjmem posílila osobní svoboda obyvatel. Pozitivní vliv na trh by mělo i současné zrušení podpor v nezaměstananosti a dalších sociálních dávek a příspěvků. „Je to sen, který existuje již dlouho, ale nyní se stal nepostradatelným vzhledem k rostoucí nezaměstnanosti způsobené robotizací,“ vysvětlil jeden z autorů návrhu Ralph Kundig.

„Je to starý sen, tak trochu marxistický. Je v něm spousta dobrých úmyslů, ale žádné ekonomické myšlení,“ míní ekonom Charles Wyplosz.

„Základní příjem má v teoretické rovině své výhody a nevýhody. V praktické rovině jde ovšem o nerealizovatelný záměr. Ani Švýcarsko není tak bohatá země, aby si mohla dovolit zavést smysluplný nepodmíněný základní příjem,“ říká David Marek, hlavní ekonom Deloitte.
Zdroj : iHNed.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nový program spolupráce mezi Českem a Švýcarskem

České Ministerstvo financí a švýcarská státní tajemnice Státního sekretariátu pro hospodářské záležitosti (SECO) Helene Budliger Artieda podepsali rámcovou dohodu mezi Českem a Švýcarskem k financování nového programu spolupráce v rámci druhého švýcarského příspěvku vybraným zemím Evropské unie. Podpisem rámcové dohody se pro Českou republiku uvolní celkem 76,9 […]

Text: Filip Kučera

03. 08. 2023

Síť korupce ve švýcarské bance?

Mezinárodní novinářské seskupení se zaměřilo na klienty významné švýcarské banky, někteří z nich podle více než rok probíhající analýzy úniku dat na finanční instituci nehází zrovna dobré světlo. Jejich peníze totiž mohly pocházet z nelegální činnosti.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

02. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *