Neděle 25. června. Svátek má Ivan.

Šetříme vařením doma z čerstvých surovin

Tipy „jak na osobní finance“, které můžeme nalézt v médiích, jsou většinou ovlivněny reklamou či trhem. Jednou ze základních věcí, na které se dá už odpradávna ušetřit a která je přesto často opomíjená, je položka jídla. Jídlo a jeho příprava je výdajová položka domácnosti, kterou může ovlivnit každá rodina – tedy i ta méně majetná.

Nezabývám se zde rozdílem nákladů mezi stravováním se v restauracích a doma, ale rozdílem mezi konzumací polotovarů, především těch mražených, a hlavních jídel vařených z čerstvých surovin. Proto jsem provedla průzkum cen polotovarů a srovnala je s výrobními náklady na přípravu stejného typu jídla, o velmi podobném obsahovém a poměrném zastoupení, doma.

ŠETŘÍME: Vaříme doma z čerstvých surovin

Vybrala jsem 18 polotovarů, jejichž hlavní ingredience, tedy kvantitativní zastoupení jednotlivých základních surovin, se dají reálně použít i při přípravě hlavního teplého jídla. I přesto, že „čas jsou peníze“, tak v tomto případě faktor času strávený nad vařením není brán v úvahu, vyhodnocena byla pouze absolutní finanční úspora. Mimo jiné, čas strávený nad domácí přípravou jídla, je vykompenzován jeho lepší nutriční hodnotou.  

Do cen jídel nejsou zahrnuty ceny příloh, budeme předpokládat, že i u polotovaru bychom použili stejnou přílohu jako k jídlu uvařenému doma, ale u doma připravených jídel jsem také připočetla náklady na energii a vodu.[1]

Tabulka č. 1 vyjadřuje porovnání cen polotovarů hlavních jídel oproti nákladům na přípravu jídel z čerstvých surovin. Ceny čerstvých surovin i ceny polotovarů jsou standardní, mimo akční nabídku a zjištěné v supermarketu Kaufland Louny[2]. Kalkulace jsou vypočteny na čtyřčlennou rodinu, tedy čtyři porce jídla.  Uvedené produkty jsou střední kvality. Váha a použité množství surovin je kalkulováno na kvantitativní zastoupení hlavních ingrediencí polotovarů.

Tabulka č. 1: Porovnání cen polotovarů s cenou doma vařených jídel

POLOTOVARY

POKRMY Z ČERSTVÝCH SUROVIN

POLOTOVARY

Cena (balení)1)

Váha balení (g)

Cena – 4 porce

Cena jídla uvařeného doma1) – 4 porce 

Ingredience a jejich ceny2)

Bramboráky (mražené)

70 Kč

900

                    70 Kč

19 Kč

1 kg brambor – 8 Kč, mouka – 3 Kč, vejce – 3 Kč; česnek, koření – 5 Kč

Čevapčiči (chlazené)

40 Kč

360

                  120 Kč

40 Kč

400 g vepřového – 30 Kč, cibule, koření, mouka – 10 Kč

Grilovaná kuřecí stehna a křídla

120 Kč

1000

                    96 Kč

160 Kč

2 celá kuřata – 150 Kč – kuřezí prsa použiji na rizoto a kuřecí směs, z kostry mohu udělat polévku; eletrika – 5 Kč, koření + tuk 5 Kč

Guláš vepřový (chlazený)

150 Kč

1000

                  150 Kč

60 Kč

700 g vepřové plece – 50 Kč; cibule, olej, koření – 10 Kč

Knedlíky plněné uzeným masem (mražené)

36 Kč

320

                  108 Kč

34 Kč

1 kg brambor – 8 Kč, mouka – 3 Kč, vajíčko – 3Kč; uzené maso 300 g – 21 Kč

Kuřecí směs se zeleninou (chlazená)

140 Kč

1000

                  112 Kč

28 Kč

kuřecí prsa – použita z celého kuřete (jedno prso cca 150 g) – 0 Kč, asijská zeleninová směs (400 g)- 20 Kč, sojová omáčka, koření – 8 Kč

Lasagne (mražené)

65 Kč

400

                  130 Kč

85 Kč

těstoviny – 40 Kč, maso – 20 Kč; rajčatový protlak, koření, sýr, mléko – 25 Kč

Pizza (mražená)

55 Kč

1ks

                  165 Kč

63 Kč

těsto – 10 Kč, šunka, sýr, rajčatové pyré – 45 Kč, žampiony – 8 Kč

Plněná paprika s rajskou omáčkou (chlazená)

80 Kč

2ks

                  160 Kč

57 Kč

paprika – 16 Kč, mleté maso plecko 300 g – 21 Kč, rýže – 5 Kč, rajský protlak, máslo, vajičko, koření – 15 Kč

Předsmažený obalovaný sýr

34 Kč

100

                  136 Kč

50 Kč

sýr eidam – 40 Kč, obal (mouka, strouhanka, vajíčko) – 10 Kč

Rizoto (mražené)

74 Kč

600

                  148 Kč

30 Kč

kuřecí prsa – použita z celého kuřete – 0 Kč, mražená zelenina (hrášek, mrkev) – 12Kč, cibule, olej, koření – 3 Kč, rýže – 15 kč

Sladké knedlíky s ovocnou náplní (mražené)

74 Kč

680

                  148 Kč

60 Kč

těsto – 20 Kč, ovoce – 40 Kč

Směs gnocchi se zeleninou (mražená)

80 Kč

600

                  190 Kč

68 Kč

bramborové noky – 45 Kč, papriky – 8 Kč, bylinkové pesto – 10 Kč, olej, koření – 5 Kč

Špízy (vepřové se špekem)

149 Kč

1000

                  120 Kč

56 Kč

400 g masa – 30 Kč, špek 15 Kč, cibule 3 Kč, paprika 8 Kč

Těstovinová směs s lososem (mražená)

85 Kč

550

                  170 Kč

85 Kč

Losos – 40 Kč, těstoviny – 20 Kč, špenát – 15 Kč, smetanová omáčka – 10 Kč

Česneková polévka (z pytlíku)

18 Kč

x

                    36 Kč

10 Kč

masox, česnek, brambor, koření, tuk –  10 Kč

Čočková polévka (z pytlíku)

20 Kč

x

                    40 Kč

12 Kč

čočka 10 Kč, mouka, sádlo, koření, česnek – 2 Kč

Kuřecí vývar se zeleninou a nudlemi (z pytlíku)

18 Kč

x

                    36 Kč

8 Kč

zelenina – 4 Kč, nudle – 4 Kč, kuřecí vývar – z koster již koupeného kuřete

CELKOVÝ SOUČET

 

 

2 135 Kč

925 Kč

 

Průměrná cena jídla

   

            118,61 Kč

                   51,39 Kč

Poznámky:

1) Všechny ceny potravin zjištěny v prodejně Kaufland Louny (Václava Majera 2898, 440 01  Louny), standardní ceny, ne akční slevy. 

2) Recepty (poměrné zastoupení surovin) jsou převzaty z kuchařky Vlachová, L. (1987). Praktická kuchařka (1. vydání. vyd.). (L. Hnazlíková, Editor) Praha: Avicentrum. v cenách doma uvařených jídel, jsou započteny náklady na vody a energii. 

 

Výsledkem zkoumání je (viz Tabulka č. 1), že těchto 18 vybraných jídel (polotovarů) je v porovnání s jídly připravenými doma z čerstvých surovin přibližně o 56 % dražší. Výzkum s tímto malých výběrem výrobků samozřejmě nepokrývá celý trh polotovarů, ale můžeme s velkou pravděpodobností říct, že finanční rozdíl je značný a že se vyplatí zamyslet se nad touto nákladovou položkou. Pokud se ví, jak na to, dá se vařit velmi levně a k tomu velmi kvalitně. Navíc polotovary nejsou plnohodnotnou stravou.

Další srovnání je pro představu, kolik bychom ušetřili, kdybychom se vyvarovali nákupu předpřipravených a instantních jídel. V Tabulce č. 2 jsem počítala, že celková suma cen těchto jídel se rozpočítá na každých 15 dní v roce. Výsledkem bylo zjištění, že ročně by rodina mohla ušetřit přes 29 000 Kč za rok a to jenom správným plánováním jídelníčku z přirozených, čerstvých potravin (připomínám, že v mém výzkumu nepočítám s akčními cenami, s cenami od samopěstitelů atd., tento rozdíl by mohl být samozřejmě mnohem větší).  

Tabulka č. 2: Roční úspory vaření z primárních surovin

Polotovary/cena za rok

         51 952 Kč

Vaření doma/cena za rok

         22 508 Kč

Absolutní rozdíl

         29 443 Kč

Relativní rozdíl (o kolik jsou polotovary dražší než domácí jídlo) 

o 56,7 % více

ŠETŘÍME: Pijeme pitnou vodu z vodovodu

Dále jsem se zaměřila na to, jak můžeme ušetřit tím, že upřednostníme vodu z vodovodu před vodou balenou. V České republice je velmi kvalitní pitná voda z vodovodního řádu, a přesto převážná většina lidí nakupuje balenou vodu.

Tabulka č. 3 srovnává náklady na pitný režim dospělého člověka, který vypije denně 1,5 až 2,5 litru vody. Průměrná cena litru balené vody je 6,80 Kč a vody z vodovodního řádu 0,063 Kč[3]. Voda z vodovodního řádu je více jak 108 krát levnější než balená voda.

Tabulka č. 3: Porovnání ceny balené vody a vody z vodovodu

Balená voda vs. voda z kohoutku

Průměrné ceny3)

cena za litr

1 den – osoba (1,5 –2,5l)

 cena za rok (365dní) (Kč)- osoba

Balené vody

        6,80 Kč

               13,60 Kč

            4 964 Kč

Vody z kohoutku

      0,063 Kč

               0,126 Kč

            45,99 Kč

Absolutní rozdíl

      4 918,01 Kč

Kolikrát je balená voda dražší než pitná voda z kohoutku 

108krát

Pro 4-člennou rodinu, náklady na rok

   19 672,04 Kč

Poznámka: Ceny z června 2011 

Zdroj: Hodnoty převzaty z článku „ Litr pitné vody z plastu vás přijde až 200krát dráž než z kohoutku “ na serveru iDNES.cz

Průměrná cena roční spotřeby balené vody je 4 964 Kč, za stejných podmínek je průměrná cena vody z vodovodního řádu 50 Kč. Zde je vidět značný rozdíl až 4 918 Kč za rok na osobu. V případě rodiny by tento rozdíl mohl být v průměru ve výši až 19 856 Kč. I přesto, že se voda z vodovodního řádu bude v tomto a příštím roce zdražovat, stále bude platit, že balená voda je průměrně více jak 100krát dražší.

Závěrem

Jednou z nejjednodušších variant, jak ušetřit finanční prostředky, je přemýšlet o každodenních nákladech na jídlo a pití. Domácnost by mohla ročně ušetřit přes 30 tisíc korun pouhým plánováním týdenních nákupů potravin a pití.

V dnešní době je samozřejmě důležitá i otázka času, ale pokud rodina nemá možnost přivydělat si jinde, nedosahuje vysokých příjmů a pokud si nechce nebo nemůže spořit nebo investovat, tak právě tento způsob zacházení s rodinnými financemi se jeví jako rozumný.  


[1] Náklady na energii a vodu, jsou odhadnuty zkušenou kuchařkou. Cena těchto nákladů není určena samostatně, je započítána přímo do cen použitých surovin.

[2] Supermarket Kaufland Louny; Václava Majera 2898, 440 01 Louny

[3] Minerální: 4,60 až 12 korun za litr; kojenecká: 6,50 až 10 korun za litr; pramenitá: 5,10 až 8 korun litr, pitná voda: 2,50 až 6 korun za litr

Vaříte doma z čerstvých surovin?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Tagy úspory

2 komentáře: “Šetříme vařením doma z čerstvých surovin”

  1. Andula napsal:

    Přesně tak! .. a co zkusit nakupat v akcích? Mě se to zatím jenom vyplácí :) http://www.ku­pi.cz/?u=ggtxh

  2. carlos napsal:

    ale pro jiný web :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.