CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Filip Kučera

30. 11. 2022

1 komentář

Češi neumí zhodnocovat své úspory. Přitom mají jedny z nejvyšších v EU

 

Co stojí za tím, že Češi sice šetří, ale moc nepřemýšlí nad tím, jak své finance zhodnocovat? Zeptali jsme se odborníků.

Ve Zprávě o vývoji finančního trhu v roce 2021 z dílny Ministerstva financí ČR se dočteme, že objem úspor domácností umístěných v rámci produktů či nástrojů finančního trhu pokračoval během roku 2021 v dlouhodobém růstu, když se zvýšil o 371,1 mld. Kč (7,4 %) na téměř 5,4 bil. Kč.

Loading 

Ze sledovaných produktů zaznamenaly nejvyšší absolutní meziroční nárůst, stejně jako během celého sledovaného období, kromě roku 2019 ovlivněného metodickou změnou v případě kótovaných akcií, opět netermínované vklady, a to o 147,8 mld. Kč na cca 2,8 bil. Kč. I když vykázaly v rámci sledovaného období své nejnižší tempo růstu (o 5,5 %), byly netermínované vklady nadále produktem, který oproti konci roku 2016 nejvíce navýšil svůj podíl na celkových úsporách domácností, a to o 5,1 p. b. na 53,0 %.

Objem termínovaných vkladů bez stavebního spoření se meziročně zvýšil o 28,2 mld. Kč (15,2 %), což naopak představovalo jejich nejvyšší absolutní nárůst i tempo růstu ve sledovaném období. Jelikož k tomuto nárůstu došlo v plném rozsahu ve 4. čtvrtletí 2021, zatímco v předchozích čtvrtletích roku 2021 objem termínovaných vkladů bez stavebního spoření klesal, mohl tento vývoj souviset s razantním zvyšováním měnověpolitických sazeb ČNB během posledního čtvrtletí roku 2021.

To se postupně promítlo v nabídce vyšších sazeb u termínovaných vkladů, čímž došlo k jejich zatraktivnění oproti obvykle méně úročeným (nebo s dalšími omezujícími podmínkami spojeným) běžným či spořícím účtům s vklady převoditelnými na požádání. Navzdory růstu v roce 2021 však byly termínované vklady bez stavebního spoření produktem, který v porovnání s koncem roku 2016 vykázal nejvyšší pokles podílu na úsporách domácností, a to o 3,3 p. b. na 4,0 %.

Hořká zkušenost z 90. let i nízká finanční gramotnost

Hlavní ekonom České spořitelny (ČS) Michal Skořepa uvádí, že rezervovaný přístup české populace k odvážnějším investicím je směsí hořkých zkušeností z divokých 90. let, nízké finanční gramotnosti a mizerné předchozí regulace konkrétně u penzijních fondů nebo životního pojištění. „Na druhé straně jsou Češi velmi odvážní v investicích do nemovitostí, které mylně pokládají za investici, na které se ve srovnání s jinými alternativami nedá prodělat. Výnosy investic českých domácností mohly být v jistých obdobích opticky sníženy i posilováním české koruny,“ vysvětluje.

REKLAMA

Ondřej Slezáček z Partners dodává, že zatímco v amerických domácnostech leží pod každým polštářem akcie, která má nějaký výnosový potenciál, tak v české domácnosti to bude typicky bankovka, které nenese nic. „Řekl bych, že kámen úrazu české společnosti v oblasti investování nebo spíše neinvestování je tažen jednak negativní historickou zkušeností a mnohdy malou důvěrou Čechů v kapitálový trh, tak nerozvinutostí českého kapitálového trhu jako takového. Určitě bych zmínil i obecně spíše konzervativní náturu českého národa, která k investicím s určitým rizikem rovněž dvakrát nevybízí. To vše podtrhuje stále nízká finanční gramotnost české populace. A jak z toho ven? Bez větší míry edukace to určitě nepůjde,“ podotýká.

Hlavní ekonom Banky CREDITAS Petr Dufek vysvětluje, že domácnosti v ČR udržují dlouhodobě vysokou míru úspor, která v době pandemie ještě dál vzrostla. „Vzhledem ke konzervativnímu postoji k investování své úspory drží primárně na účtech v bankách. Vysoká averze k riziku je dána generačně, ale i zkušeností z dřívějších otřesů na finančních trzích. S nástupem mladších generací je však pravděpodobné, že ochota investovat poroste,“ míní odborník Banky CREDITAS.

Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus, vysvětluje, že Česko se nadále potýká s odkazem desetiletí komunismu. Investice, kapitálové trhy a finanční gramotnost jsou komunistickému zřízení nejen cizí, ale přímo nepohodlné, a celé generace Čechů tak o těchto tématech měly jen mizivé povědomí. Následné období transformace pak nevyhnutelně přineslo nemalé množství zklamání, když nedostatečně vybudovaný právní rámec a slabé veřejné instituce nedokázaly zabránit excesům a mnoho lidí při pokusech o realizaci investic narazilo na podvodníky.

Výsledkem je situace, kdy velká část Čechů nadále považuje investice za oblast nepochopitelnou, či v horším případě rovnou podezřelou. Není náhodou, že právě Češi mnohdy své úspory ukládají do nemovitostí, které v západním světě hrají nesrovnatelně menší roli,“ podotýká Vít Hradil a pokračuje: „Nemovitostem ovšem není nutné „věřit“, jelikož každý chápe, co je smyslem např. rodinného domu, a je možné si na něj i „sáhnout“. Změna myšlení Čechů bude probíhat pozvolna s tím, jak se do produktivního věku budou dostávat generace nezatížené uvažováním česko-slovenského 20. století.“

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Tomáš

    8 prosince, 2022

    V určitém směru tu budu souhlasit s tvrzením z článku, že jsme spíše konzervativní nátura v investování. I když máme různý možnosti, tak lidi ještě stále spoléhají spíše na spořící účty a ty už dávno nemají tu přidanou hodnotu a peníze tam spíše trpí asi tak jako kdybych je měl někde doma schovaný v kufru. Směřuju k tomu, že jde najít i menší investiční příležitosti, které nepotřebují velké vstupní kapitály a člověk má šanci něco vydělat, mně se takhle točí peníze v zajištěných půjčkách na Bondsteru, kde jde v podstatě o P2P půjčky a něco to nese. Neříkám, že mi to už umí nahradit příjem, ale peníze mi z toho nějaký běží a vím, že inflaci se s tím dá líp projít.

    Odpovědět