Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

Základ rodinného rozpočtu: Neplýtvat a nerozhazovat

Mince - vítězství - růst

Finanční poradci se setkávají s nejrůznějšími lidmi. Kdo získává bonitní klientelu, ten má štěstí – vždyť statisticky dvě třetiny produktivní populace bere podprůměrnou mzdu! Jak z toho má domácnost vyjít a ještě si uspořit na důchod, který ze státních prostředků nedostane v dostatečné výši?

„Co by si měli uzavírat klienti, kteří jsou schopni na penzijní připojištění a životní pojištění (dohromady) dávat 800 – 1000 Kč měsíčně?“ zní jeden z dotazů v diskusi na Investujeme.cz a dodává: „Polovina mých klientů je na tom takhle, neb působím v ne moc bohatém kraji.“

Je to těžké. Člověk se dostává do tíživých životních situací, kdy skutečně nemá peněz na zbyt. A může žít v regionu, kde je nedostatek práce, a když je, je špatně placená. Podávat v takovém případě knížecí rady typu „přestěhujte se za prací“ jsou sice z teoretického pohledu zcela správné, v praxi ale jen obtížně proveditelné. A po zahrnutí všech nákladů a rizik se navíc může ukázat, že si domácnost přestěhováním ekonomicky stejně nepomůže – a navíc zpřetrhá současné sociální vazby.

Co tedy zbývá? Buď zvýšit příjmy, nebo snížit výdaje. Jenže… zvýšení příjmů nejde ze dne na den. Zvláště žije-li rodina v kraji s vysokou nezaměstnaností, může si její živitel jen s velkou odvahou a malou šancí na úspěch dovolit zajít za zaměstnavatelem a žádat o přidání. Vyhlídku může poskytnout zvyšování kvalifikace a vzdělání. Ani to není ale proces jednoduchý, navíc je dlouhodobý a ne každý při něm setrvá.

S výdaji je to zdánlivě snazší. Snížit výdaje rodinného rozpočtu vyžaduje disciplínu snad ještě tvrdší než sebevzdělávání. Není to jen o nákupu levných potravin a zhasínání zbytečně svítících lamp – je to především o sledování výdajů a zvážení, které jsou zbytné a které nezbytné.

Finanční poradci, kolikrát jste se setkali s domácností, které po zaplacení všech měsíčních výdajů zbývala pětistovka? Nebo si dokonce museli ještě půjčit? A kolik z nich mělo na stěně moderní plazmovou televizi nadstandardních rozměrů? Ano, byl to možná splněný sen… byť při bližším prohlédnutí zjistíte, že na úvěr.

V takových případech jsou finanční produkty zbytečné. Je třeba především změnit myšlení domácnosti. V opačném případě se penzijní připojištění ani životní pojištění nedožije důchodu živitelů domácnosti.

Kolik vaší domácnosti měsíčně zbývá?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

17 komentářů: “Základ rodinného rozpočtu: Neplýtvat a nerozhazovat”

 1. klimuno napsal:

  srovnejte, co ale chcete. pojištěním kryjete rizika a tudíž je to prodělečný podnik, pokud vám u ižp něco zbude (kolik to bude, modely uvádějí 3-5% ročně, skutečnost je jiná), něco na konci dostanete. Otázkou je, jestli by se peníze, které dáváte v rámci ižp nedaly investovat někde jinde a s mnohem větším výnosem. navíc životka jsou na hrozně dlouhou dobu. Myslím, kdo chce mít rizikovku, ať si ji nastaví co nejlevněji s co největším krytím. Zbytek peněz se dá investovat (a tady je třeba dobrý ten placený poradce, který má přehled a ví, kam to píchnout). Ale ať každý zváží podle svého – je to otázka svobodné vůle

 2. Petr Nejedlík napsal:

  I v tak chudé rodině, která má k dispozici jen 1000 kč měsíčně, by řada střelců prodala IŽP s tím, že když klient zvládá splácet plazmu, tak zvládne alespoň po dobu 2 let splácet i IŽP.

  • A co Kdyby napsal:

   A co kdyby místo IŽP dostali finanční bilanci a s chutí si spočítali, kde že to přícházejí o peníze? Následně se dá zjistit, co je pro klienta důležitější a zvlášť ukázat, jak by měl o financích přemýšlet. 90% lidí si myslí, že dnes finančního poradce nepotřebují, ale kolik z nich má dostatečné rezervy…kolik z nich se opravdu připravuje na bydlení, rentu, zabezpečení? Místo toho, aby media zaměřená na finance ukazovala konkrétní smysl vyhledat finančního poradce, tak se jen dočítám samých negativ a špinění našeho oboru.

   • hm hm napsal:

    A kdo mi tu práci na bilanci zaplatí?

    • Radek napsal:

     Zkuste placené poradenství ;-).
     A pokud neseženete klienty, znamená to, že o vaše služby není zájem – běžte se živit něčím jiným.

     Zní to sice ošklivě, ale je to tak. Pokud děláte práci, kterou vám nikdo nezaplatí, máte jedinou možnost – jít dělat jinou. Ale nemyslím si, že by mělo být omluvou to, že práci nikdo nezaplatí, pro to dělat ji špatně.

     • hm hm napsal:

      Tak tomu už se nedá ani zasmát. Sladké sny, chorá mysli.

     • Jan.Veselý napsal:

      Tak proto svoji práci děláte špatně?
      Jaké výhody má placené poradenství se standartními provizními produkty? Myslím, že žádné, pouze klient platí dvakrát místo jednou…..

  • Finanční specialista napsal:

   Co řešíte, dobry IZP za 500kílko, aspon je na splatku.

  • hm hm napsal:

   Dobrý den,

   počítal jsem návrhy na Flexi pojištění, což je ižp, a rizikové pojištění Rubicon od Kooperativy. Parametry jsou stejné, vyjma toho, že u F je denní odškodné 200,-, u R je tělesné poškození 50 000,- a u F jsou navíc pojištěny i 2 děti. Cena F (1 dospělí a dvě děti) je 1 213,-, za R (1 dospělí) se platí 1 231,-. U F je na konci pojistné doby vyplaceno 41 760,-, u R vůbec nic. U F, tedy ižp, se dá realizovat spoření mimořádnými vklady, u R pochopitelně nikoli. F má zproštění od placení, R ne.

   Otázka je, proč by si tedy neměl sjednat klient F (ižp), ale raději R (čistou rizikovku).

   1.pojištěný
   Příjmení a jméno:
   Datum narození/RČ:
   01.01.1976
   Pohlaví:
   muž
   Riziková skupina:
   1 (obchodní zástupce)
   Pojištění pro případ smrti z jakýchkoliv příčin:
   300 000 Kč 31.07.2041
   Pojištění velmi vážných onemocnění:
   100 000 Kč 31.12.2040
   Pojištění zproštění od placení pojistného:
   Ano 31.12.2040
   Pojištění plné invalidity nebo dlouhodobé péče
   s výplatou doživotní renty:
   3 000 Kč/měsíc 31.12.2040
   Pojištění trvalých následků úrazu:
   500 000 Kč 31.07.2041
   Pojištění denního odškodného-úraz:
   200 Kč/den 31.07.2041
   Pojištění hospitalizace-úraz a nemoc:
   300 Kč/den 31.07.2041
   Dětská pojistění
   Konec pojištění
   1.dítě datum narození:
   01.01.2005 31.12.2029
   2.dítě datum narození:
   01.01.2008 31.12.2032
   Doplňková a úrazová složka pojištění
   Pojištění velmi vážných onemocnění:
   100 000 Kč
   Pojištění trvalých následků úrazu:
   200 000 Kč
   Pojištění denního odškodného-úraz:
   50 Kč/den
   Pojištění hospitalizace-úraz a nemoc:
   50 Kč/den
   Poměr rozložení pojistného do fondů
   ESPA Fond H-FIX35 (fond HE46)
   100 % předpokládané zhodnocení: 2,4 % p.a.
   Celkové pojistné:
   1 213 Kč
   Frekvence placení pojistného:
   Měsíční
   Počátek pojištění:
   01.08.2009

   • Mike napsal:

    Prosím Vás zamyslete se nad návrhem, který jste tady kopíroval…od každého trochu není finanční poradenství, ale prodej.

    • hm hm napsal:

     To jsou kecy. Stát se může cokoli, vážený. Třeba onemocnění rakovinou povede do nemocnice a následně do invalidního důchodu. Atd., atd. Ale to je jedno, hlavně chci vidět, proč je tak zatraceně špatné sjednávat ižp a proč je tak strašně správné sjednávat rizikovky.

     • Lamka... napsal:

      Zkuste ještě porovnat s RŽP-D od Uniqy… Vychází ve valné většině o něco lépěji… A to jak na cenu, tak ve kvalitě krytí a ve valné většině i na předpokládaný výstup… Nicméně, nevidím důvod, proč nedělat IŽP, pokud je nastavené pro-klientsky… Sice teď tu bude spousta komentářů, že nelze IŽP nastavit proklientsky, ale to jsou jen z prominutím kecy…

      • Lamka... napsal:

       Teď jsem si to namodeloval, nechá se tam zajistit o něco větší krytí úrazu dítěte, řekněme dvojnásobek toho, co máte v Flexi, nejde však trapné pojištění závažek dětí na nicneřešících 100.000,-, nicméně mnohem větší flexibilita a levnější cena u hlavního pojištění… Na váš případ a dvojnásobek pojistných částek u dětí vychází na 1.012,-… Nicméně bych ho zřejmně nastavoval malinko jinak, ale na to mám moc málo údajů… Možná bych i změnil názor a našel jinou kombinaci, ale tohle pro porovnání bohatě stačí…

       • Petr Nejedlík napsal:

        ano, rizikovka s dividendou je zatím to „nejrozumnější“ IŽP na trhu. Sám o tom uvažuji a zatím si ještě prověřuji data.

   • alen1 napsal:

    Pokud takovou pojistku -tedy takhle rozložená rizika sjednáváte sobě a svým dětem, pak Vám nezbývá nic jiného, než doufat…
    Na co je dětem denní dávka 50 Kč?
    Pokud dětem sjednáváte velmi vážná onemocnění, tak je 100000 nevytrhne,navíc to stojí takový pakatel, že nemá cenu uvažovat s menší částkou.

    A nastavení IŽP do garantovaného fondu???

    To celé vypadá jako univerzální řešení pro všechny a nikoho.

   • Anonym napsal:

    Pojistné částky jsou naprosto směšné, to váš hypotetický klient zapláče až utrpí nějakou pojistnou událost. Taky mi uniká proč při tak dlouhém horizontu tak konzervativní investice.

 3. qes napsal:

  Když já tu televizi chci mít právě teď a pučit si je tak snadny…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.