CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

Základ rodinného rozpočtu: Neplýtvat a nerozhazovat

 


 

„Co by si měli uzavírat klienti, kteří jsou schopni na penzijní připojištění a životní pojištění (dohromady) dávat 800 – 1000 Kč měsíčně?“ zní jeden z dotazů v diskusi na Investujeme.cz a dodává: „Polovina mých klientů je na tom takhle, neb působím v ne moc bohatém kraji.“

Je to těžké. Člověk se dostává do tíživých životních situací, kdy skutečně nemá peněz na zbyt. A může žít v regionu, kde je nedostatek práce, a když je, je špatně placená. Podávat v takovém případě knížecí rady typu „přestěhujte se za prací“ jsou sice z teoretického pohledu zcela správné, v praxi ale jen obtížně proveditelné. A po zahrnutí všech nákladů a rizik se navíc může ukázat, že si domácnost přestěhováním ekonomicky stejně nepomůže – a navíc zpřetrhá současné sociální vazby.

Co tedy zbývá? Buď zvýšit příjmy, nebo snížit výdaje. Jenže… zvýšení příjmů nejde ze dne na den. Zvláště žije-li rodina v kraji s vysokou nezaměstnaností, může si její živitel jen s velkou odvahou a malou šancí na úspěch dovolit zajít za zaměstnavatelem a žádat o přidání. Vyhlídku může poskytnout zvyšování kvalifikace a vzdělání. Ani to není ale proces jednoduchý, navíc je dlouhodobý a ne každý při něm setrvá.

S výdaji je to zdánlivě snazší. Snížit výdaje rodinného rozpočtu vyžaduje disciplínu snad ještě tvrdší než sebevzdělávání. Není to jen o nákupu levných potravin a zhasínání zbytečně svítících lamp – je to především o sledování výdajů a zvážení, které jsou zbytné a které nezbytné.

Finanční poradci, kolikrát jste se setkali s domácností, které po zaplacení všech měsíčních výdajů zbývala pětistovka? Nebo si dokonce museli ještě půjčit? A kolik z nich mělo na stěně moderní plazmovou televizi nadstandardních rozměrů? Ano, byl to možná splněný sen… byť při bližším prohlédnutí zjistíte, že na úvěr.

REKLAMA

V takových případech jsou finanční produkty zbytečné. Je třeba především změnit myšlení domácnosti. V opačném případě se penzijní připojištění ani životní pojištění nedožije důchodu živitelů domácnosti.

Loading

Vstoupit do diskuze 17 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • qes

  20 července, 2009

  Když já tu televizi chci mít právě teď a pučit si je tak snadny…

  Odpovědět

 • Petr Nejedlík

  20 července, 2009

  I v tak chudé rodině, která má k dispozici jen 1000 kč měsíčně, by řada střelců prodala IŽP s tím, že když klient zvládá splácet plazmu, tak zvládne alespoň po dobu 2 let splácet i IŽP.

  Odpovědět

 • A co Kdyby

  20 července, 2009

  A co kdyby místo IŽP dostali finanční bilanci a s chutí si spočítali, kde že to přícházejí o peníze? Následně se dá zjistit, co je pro klienta důležitější a zvlášť ukázat, jak by měl o financích přemýšlet. 90% lidí si myslí, že dnes finančního poradce nepotřebují, ale kolik z nich má dostatečné rezervy…kolik z nich se opravdu připravuje na bydlení, rentu, zabezpečení? Místo toho, aby media zaměřená na finance ukazovala konkrétní smysl vyhledat finančního poradce, tak se jen dočítám samých negativ a špinění našeho oboru.

  Odpovědět

 • hm hm

  20 července, 2009

  A kdo mi tu práci na bilanci zaplatí?

  Odpovědět

 • Radek

  20 července, 2009

  Zkuste placené poradenství ;-).
  A pokud neseženete klienty, znamená to, že o vaše služby není zájem – běžte se živit něčím jiným.
  Zní to sice ošklivě, ale je to tak. Pokud děláte práci, kterou vám nikdo nezaplatí, máte jedinou možnost – jít dělat jinou. Ale nemyslím si, že by mělo být omluvou to, že práci nikdo nezaplatí, pro to dělat ji špatně.

  Odpovědět

 • hm hm

  20 července, 2009

  Tak tomu už se nedá ani zasmát. Sladké sny, chorá mysli.

  Odpovědět

 • Jan.Veselý

  20 července, 2009

  Tak proto svoji práci děláte špatně?
  Jaké výhody má placené poradenství se standartními provizními produkty? Myslím, že žádné, pouze klient platí dvakrát místo jednou…..

  Odpovědět

 • Finanční specialista

  20 července, 2009

  Co řešíte, dobry IZP za 500kílko, aspon je na splatku.

  Odpovědět

 • hm hm

  20 července, 2009

  Dobrý den,
  počítal jsem návrhy na Flexi pojištění, což je ižp, a rizikové pojištění Rubicon od Kooperativy. Parametry jsou stejné, vyjma toho, že u F je denní odškodné 200,-, u R je tělesné poškození 50 000,- a u F jsou navíc pojištěny i 2 děti. Cena F (1 dospělí a dvě děti) je 1 213,-, za R (1 dospělí) se platí 1 231,-. U F je na konci pojistné doby vyplaceno 41 760,-, u R vůbec nic. U F, tedy ižp, se dá realizovat spoření mimořádnými vklady, u R pochopitelně nikoli. F má zproštění od placení, R ne.
  Otázka je, proč by si tedy neměl sjednat klient F (ižp), ale raději R (čistou rizikovku).
  1.pojištěný
  Příjmení a jméno:
  Datum narození/RČ:
  01.01.1976
  Pohlaví:
  muž
  Riziková skupina:
  1 (obchodní zástupce)
  Pojištění pro případ smrti z jakýchkoliv příčin:
  300 000 Kč 31.07.2041
  Pojištění velmi vážných onemocnění:
  100 000 Kč 31.12.2040
  Pojištění zproštění od placení pojistného:
  Ano 31.12.2040
  Pojištění plné invalidity nebo dlouhodobé péče
  s výplatou doživotní renty:
  3 000 Kč/měsíc 31.12.2040
  Pojištění trvalých následků úrazu:
  500 000 Kč 31.07.2041
  Pojištění denního odškodného-úraz:
  200 Kč/den 31.07.2041
  Pojištění hospitalizace-úraz a nemoc:
  300 Kč/den 31.07.2041
  Dětská pojistění
  Konec pojištění
  1.dítě datum narození:
  01.01.2005 31.12.2029
  2.dítě datum narození:
  01.01.2008 31.12.2032
  Doplňková a úrazová složka pojištění
  Pojištění velmi vážných onemocnění:
  100 000 Kč
  Pojištění trvalých následků úrazu:
  200 000 Kč
  Pojištění denního odškodného-úraz:
  50 Kč/den
  Pojištění hospitalizace-úraz a nemoc:
  50 Kč/den
  Poměr rozložení pojistného do fondů
  ESPA Fond H-FIX35 (fond HE46)
  100 % předpokládané zhodnocení: 2,4 % p.a.
  Celkové pojistné:
  1 213 Kč
  Frekvence placení pojistného:
  Měsíční
  Počátek pojištění:
  01.08.2009

  Odpovědět

 • Mike

  20 července, 2009

  Prosím Vás zamyslete se nad návrhem, který jste tady kopíroval…od každého trochu není finanční poradenství, ale prodej.

  Odpovědět

 • hm hm

  20 července, 2009

  To jsou kecy. Stát se může cokoli, vážený. Třeba onemocnění rakovinou povede do nemocnice a následně do invalidního důchodu. Atd., atd. Ale to je jedno, hlavně chci vidět, proč je tak zatraceně špatné sjednávat ižp a proč je tak strašně správné sjednávat rizikovky.

  Odpovědět

 • Lamka...

  20 července, 2009

  Zkuste ještě porovnat s RŽP-D od Uniqy… Vychází ve valné většině o něco lépěji… A to jak na cenu, tak ve kvalitě krytí a ve valné většině i na předpokládaný výstup… Nicméně, nevidím důvod, proč nedělat IŽP, pokud je nastavené pro-klientsky… Sice teď tu bude spousta komentářů, že nelze IŽP nastavit proklientsky, ale to jsou jen z prominutím kecy…

  Odpovědět

 • Lamka...

  20 července, 2009

  Teď jsem si to namodeloval, nechá se tam zajistit o něco větší krytí úrazu dítěte, řekněme dvojnásobek toho, co máte v Flexi, nejde však trapné pojištění závažek dětí na nicneřešících 100.000,-, nicméně mnohem větší flexibilita a levnější cena u hlavního pojištění… Na váš případ a dvojnásobek pojistných částek u dětí vychází na 1.012,-… Nicméně bych ho zřejmně nastavoval malinko jinak, ale na to mám moc málo údajů… Možná bych i změnil názor a našel jinou kombinaci, ale tohle pro porovnání bohatě stačí…

  Odpovědět

 • Petr Nejedlík

  21 července, 2009

  ano, rizikovka s dividendou je zatím to „nejrozumnější“ IŽP na trhu. Sám o tom uvažuji a zatím si ještě prověřuji data.

  Odpovědět

 • alen1

  20 července, 2009

  Pokud takovou pojistku -tedy takhle rozložená rizika sjednáváte sobě a svým dětem, pak Vám nezbývá nic jiného, než doufat…
  Na co je dětem denní dávka 50 Kč?
  Pokud dětem sjednáváte velmi vážná onemocnění, tak je 100000 nevytrhne,navíc to stojí takový pakatel, že nemá cenu uvažovat s menší částkou.
  A nastavení IŽP do garantovaného fondu???
  To celé vypadá jako univerzální řešení pro všechny a nikoho.

  Odpovědět

 • Anonym

  21 července, 2009

  Pojistné částky jsou naprosto směšné, to váš hypotetický klient zapláče až utrpí nějakou pojistnou událost. Taky mi uniká proč při tak dlouhém horizontu tak konzervativní investice.

  Odpovědět

 • klimuno

  21 července, 2009

  srovnejte, co ale chcete. pojištěním kryjete rizika a tudíž je to prodělečný podnik, pokud vám u ižp něco zbude (kolik to bude, modely uvádějí 3-5% ročně, skutečnost je jiná), něco na konci dostanete. Otázkou je, jestli by se peníze, které dáváte v rámci ižp nedaly investovat někde jinde a s mnohem větším výnosem. navíc životka jsou na hrozně dlouhou dobu. Myslím, kdo chce mít rizikovku, ať si ji nastaví co nejlevněji s co největším krytím. Zbytek peněz se dá investovat (a tady je třeba dobrý ten placený poradce, který má přehled a ví, kam to píchnout). Ale ať každý zváží podle svého – je to otázka svobodné vůle

  Odpovědět