CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Daniel Kuchta

16. 07. 2009

0 komentářů

Rusko – ruleta, nebo zmrtvýchvstání?

 


 

Podobně, jako je to dnes s jinými hodně diskutovanými tématy, i názory na Rusko se hodně rozcházejí. Od nezřízeného optimismu až po negativní nálady a obavy před dalším negativním vývojem.

Ruský akciový trh patřil v posledních měsících k nejvolatilnějším. Nejprve se loni zařadil mezi nejztrátovější akciové trhy vůbec, když uzavírání burzy kvůli extrémním výkyvům bylo takřka na pořadu každého dne a investoři nemohli přijít ruským akciím na jméno. Od začátku roku a odražení se ode dna zase patří mezi nejziskovější trhy a největší favority investorů, kteří se rozhodují na základě nedávné výkonnosti (a to možná i díky opětovnému propadu v posledním měsíci).

Trochu překvapením je, že odborníci a analytici většinou upozorňují na základní problémy spojené s Ruskou ekonomikou, které mohou negativně ovlivnit dění na akciových trzích, konečný ortel a výhledy jsou ale vesměs pozitivní. Negativem stále zůstává poměrně jednostranně orientovaná ekonomika závislá na cenách komodit (zejména propad cen ropy), špatné vedení na začátku krize a významný negativní vliv oligarchů. A rizikem může být rovněž příliš rychlý nárůst akciového trhu ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Za pozitivní signál je většinou považována cena ropy, jejíž cena se opět dostala na zajímavé hodnoty, opětovné posílení rublu, zlepšení peněžních toků apod. A v neposlední řadě také nezanedbatelná „ozdravná“ korekce na akciovém trhu, kdy ruské akciové indexy od začátku června opět ztratily téměř čtvrtinu své hodnoty. Ve většině případů však analytici nezapomenou upozornit, že trh jako celek nemusí být úplné terno, případně vypíchnou pouze některé sektory, které jsou podle nich zajímavé.

Příkladem může být pan Nicolas Fitaire, ředitel pražského zastoupení Lombard Odier, který východní Evropě moc nevěří, ale Rusko je podle něj jiný případ: „Problémy Ruska vyvstaly po pádu cen ropy a chybách v řízení. Díky opětnému a výraznému oživení cen ropy se snížil tlak na rubl, fiskální bilanci a riziko nějaké významnější intervence v soukromém sektoru je nyní menší. Ačkoli z nejnižší úrovně vzrostl více než na dvojnásobnou hodnotu, zůstává podle našeho názoru ruský trh mezi rozvíjejícími se zeměmi jedním z nejatraktivnějších. Po 25% korekci jsme zvýšili naši angažovanost na tomto trhu, zejména v oboru hornictví a hutnictví.

REKLAMA

Podobně vidí situaci také Angelika Millendorfer, Head of Emerging Markets Equities v Raiffeisen Capital Management: „Ruská ekonomika klesla v prvním pololetí o více než 10 %. Je však nutné si také uvědomit, že cena ropy, která je jednou z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících ruskou ekonomiku, se opět dostala z úrovní kolem 30 dolarů z prosince 2008. Když se cena ustálí kolem 60 – 70 dolarů, můžeme v příštím roce v Rusku očekávat růst. Průmyslová produkce v červenci byla slibná a dalším pozitivním faktorem je stabilizace rublu po silné devalvaci a měnové rezervy kolem 400 miliard dolarů. Zlepšil se rovněž přístup společností k finančním prostředkům a úrokové sazby rovněž klesly z extrémně vysokých hodnot.

Co se týče investičních rozhodnutí, i ona doporučuje více se zaměřit na určité sektory, resp. jednotlivé tituly. Pozitivní vyhlídky podle ní mají ropné a plynárenské společnosti, v nejbližší době ale stále hrozí riziko, že recese negativně ovlivní trh s černým zlatem. Atraktivní jsou některé ocelářské společnosti. I když některé firmy momentálně nehospodaří se ziskem, mnoho nízkonákladových společností je stále v zisku a mohou i do budoucna profitovat z konsolidace na trhu s ocelí.

Podle analytiků Erste Bank je nejsilnější „zbraní“ ruského akciového trhu jeho ohodnocení, resp. podhodnocení. Příliv kapitálu související s potenciálním růstem na trhu komodit je díky jednostranně orientované ekonomice jak šancí, tak i rizikem, na které je potřeba nezapomínat. Opatrnost je tedy stále na místě.

Demografický vývoj – nenápadný strašák

Zajímavým názorem se prezentovali analytici ze společnosti Beacon Asset Managers. Ti sice uznávají klady, které mohou ruskou ekonomiku opět nastartovat a udělat z Ruska zajímavou investiční příležitost, z dlouhodobého hlediska ale upozorňují na jeden nezanedbatelný problém. Tím je extrémně nepříznivý demografický vývoj, resp. jeho vyhlídky v následujících letech. Podle autorů je pokles populace v Rusku procentuálně tak výrazný, že v následujících 40 letech jej bude možné srovnávat s obdobími moru ve středověké Evropě.

REKLAMA

Při současném vývoji porodnosti a úmrtnosti klesne v nejbližších 40 letech populace téměř o 30 % ze současných 140 milionů na 80 až 100 milionů. Nedostatek kvalifikované pracovní síly se přitom projevuje už i dnes, což společně s předpovídaným poklesem pracovní síly o 1,5 milionů ročně od roku 2015 bude mít velmi zlý dopad na ekonomický růst. V roce 2025 pak bude pracovat jedna pětina populace v Rusku.

To, že se analýzám a doporučením nevyplatí vždy věřit, dokazují také analytici švýcarské UBS, kteří na začátku června vydali zprávu, podle níž ruské akcie letos posílí o 30 %, protože jsou podhodnocené. To je možná pravda, ale právě začátkem června se začala na ruských akciích zatím poslední korekce, které přišly o již zmiňovaných 25 %. Do konce roku je však stále daleko, takže uvidíme.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *