Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Řecká kuchařka jednoduše a pochopitelně

Pohovořme o Řecku jednoduchými a jasnými slovy – nicméně v rámci ekonomie. Objevuje se na toto téma příliš mnoho nesmyslů od laiků a dokonce i od lidí, u kterých bychom měli očekávat nějaké znalosti věci.

Nicméně problém Řeků je v podstatě jednoduchý.

Za prvé nejde nyní ani tak o peníze již půjčené. Především je tu potíž s penězi budoucími. Řecko hovoří o drakonických úsporách v minulosti, ale faktem je, že ani po více než šesti letech není schopno financovat samo sebe. Nikoliv kvůli úrokům či snad dokonce splátkám jistiny, Řecko má schodkový i běžný rozpočet. Před vítězstvím hnutí SYRIZA to před zhruba rokem vypadalo po jistou dobu velmi nadějně, objevily se náznaky ekonomického růstu, zlepšila se situace na trhu práce. Ale těch několik měsíců vlády premiéra Tsiprase a nyní již bývalého ministra financí Varufakise vedlo k návratu na sestupnou spirálu.

Za druhé je zde problém „odpuštění“ části dluhu. Ve chvíli, kdy Řecko potřebuje dále financovat „samo sebe“ – nemá na platy úředníků, nemá na důchody, nemá na svůj provoz – je irelevantní odpouštět dluh. I kdybychom nyní řekli, že dluh Řecka se snižuje na padesát nebo klidně i třicet procent, na jeho bankrotu to naprosto nic nemění.

Za třetí, co vlastně požaduje vláda hnutí SYRIZA od zemí eurozóny? Chtěla a chce po eurozóně, aby zbylých 18 zemí nadále financovalo život řeckého státu. Nikoliv úroky nebo splátky jistiny, ale běžné výdaje, na které Athény stále nemají peníze. A prostřednictvím referenda odmítla země podmínky další pomoci – především odložení důchodového věku a snížení počtu státních zaměstnanců.

Za čtvrté: Jaký smysl vlastně referendum mělo? Hovoří se o „silném mandátu“. Těžko říci. Možná to tak i uvnitř Řecka je, ale to je problém Řecka, nikoliv EU. Z hlediska EU vytvořil premiér Tsipras situaci, kdy EU nemůže ustoupit. Tedy může, ale politici, kteří to učiní, ztratí naprosto tvář a riskují svojí budoucnost. Řecká vláda si možná došla „pro silný mandát“, ale k něčemu, co sama nemůže ovlivnit nebo přesněji zajistit. Velmi zjednodušeně řečeno tedy předhodila SYRIZA rozhodnutí „lidu“ v referendu – což je jinak chvályhodný čin, těžko ho ale brát vážně ve chvíli, kdy na přípravu plebiscitu je týden a kdy většina národa pravděpodobně nezná důsledky ANO či NE a hlasuje se o něčem, co již neplatí. Celkem logicky zvolili Řekové NE.

Potíž s řeckým referendem je ještě jedna. Ve skutečnosti totiž vláda Řekům slíbila, že jejich NE bude zároveň německé ANO. Ale pan premiér Tsipras měl tedy uspořádat referendum také v Německu, ve Francii, na Slovensku nebo třeba v Litvě. Pravděpodobně by ale z těchto zemí neslyšel kolektivní nadšené ANO, chceme nadále z našich daní financovat Řecko. Zvláště nepravděpodobné je to u těch států, ve kterých jsou důchody a celková životní úroveň nižší než v Řecku.

Za páté je Řecko obětí neuvěřitelné ekonomické demagogie. I v Čechách se objevuje mnoho článků – povětšinou od laiků, ale i od některých ekonomů (nepochopitelné) – ve kterých jsou koncipovány zmatené představy, které si protiřečí. Například: Řecko může zkrachovat a zároveň zůstat v eurozóně. To je nesmyslné, nemožné. Leda, že by i nadále eurozóna platila významnou část provozu Řecka. Tedy aby Athénám dávala tolik peněz, aby stát nezkrachoval. Jenže to je to, v čem je problém – eurozóna pokračovat nechce bez dalších reforem. A Řekové nejsou ochotni další reformy dělat. To je pořád dokola.

Za šesté: Řekové samotní mají pravděpodobně velmi zmatené představy o budoucnosti, ale většina věří novým politickým vůdcům. Proč jim důvěřují, když zatím řecká vláda vedená hnutím SYRIZA udělala jediné, totiž spolehlivě uhasila všechny náznaky oživení ekonomiky? Těžko říci. Ale zdá se, že vládě projde i fatální nesplnění slibu o otevření bank v úterý (ve středu, ve čtvrtek…) Mnozí Řekové opravdu možná u uren v neděli věřili, že v úterý si mohou dojít do banky vybrat peníze. No, komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí.

V pozadí toho všeho je samozřejmě vydírání ruskou kartou. Je vcelku známo, že řečtí představitelé používají model „když nepomůžete vy, pomůže Moskva“. To je věc, kterou by si Západ a Evropa měly pamatovat a nezapomenout. Především ale Západ nemůže držet pohromadě díky tomu, že zodpovědní budou uplácet nezodpovědné. Jestliže to skončí tak, že pro záchranu goodwill eurozóny budou evropští lídři korumpovat řecký národ, pak celý koncept EU ztratil smysl a obsah. Stejně, jako když se nechají vydírat bezpečnostním rizikem.

Svobodu a demokracii si nelze koupit. A s vyděrači a teroristy se nevyjednává. S těmi se bojuje. Pokud se ovšem ještě v dekadentní Evropě najdou osobnosti typu Churchilla, De Gaula a doufám, že řady dalších dosud latentních, které vynesla k moci vedle jejich vůle a vize i slabost a neschopnost jejich předchůdců.  

Zůstane Řecko členem eurozóny?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

5 komentářů: “Řecká kuchařka jednoduše a pochopitelně”

 1. klamm napsal:

  Člověk by očekával, že když je článek uvozen větou, že se na téma řecké krize objevuje mnoho nesmyslů, věci znalý autor snese dostupná tvrdá fakta a doplní je ekonomicky relevantní interpretací. Nic takového!

  Článek je ve skutečnosti ideologickým blábolem, který vrší jeden nesmysl za druhým, takže naprosto popírá deklarovaný záměr. Přitom problém řecké ekonomiky je třeba vnímat v kontextu ekonomiky evropské.

  Autor zcela pomíjí fakt, že vice než 90% (sic!!!) finanční pomoci neobdržel řecký stát, nýbrž bankovní sektor, resp. věřitelé půjčují sami sobě, ale úroky musí platit Řecko.

  Autor také ignoruje poslední dokument MMF, podle něhož je řecký dluh neudržitelný a vyžaduje restrukturalizaci. Chápu, že se to nehodí do autorova úzce ideologického pohledu, ale ignorovat zásadní fakta pod zástěrkou „opravování nesmyslů“ – to je opravdu silná káva.

 2. PS napsal:

  Pane Smrčko nezlobte se, ale popisujete to jak Hurvínek válku. Vše co zde popisujete s noblesni jednoduchosti ma mnohem hlubsi makroekonomický podtext. Nechuť dotovat Řecko mají všichni, ovšem jsou tací, kteří mají kapku hlubší vědomosti a ti tuší, že vystoupení Řecka z eurozony bude mít srovnatelné důsledky i pro členy EZ potažmo celé EU. Stovky, možná tisíce firem jsou nepřímo ale i zcela přímo závislé na řeckém trhu. Tyto firmy budou muset mj. propouštět…fakt ve velkém. A ztráta zaměstnání nemá jen přímý dopad na daného nezaměstnaného…on totiž pak neutratí svou výplatu – tím pádem nedá vydělat řezníkovi na náměstí…atd. atd., velmi to zjednodušuji, ale podobných linek jsou stovky. Již Váš nadpis článku je zavádějící… neexistuje kuchařka a už vůbec ne jednoduchá. Blbnete lidem hlavy velmi laciným způsobem…

  • Radek napsal:

   Takže podle vás je lepší hýčkat si takovou malou černou díru na evropské peníze? Stovky, možná tisíce firem budou mít sice krátkodobé potíže, některé možná zkrachují, ale se systémem sociálních dávek to řezník na náměstí pocítí minimálně – ti lidé neutratí svou výplatu, ale právě sociální dávky. A i tak to bude levnější než dotovat Řecko.

   • PS napsal:

    Byl to pouze nadnesený příklad. A že je lepší si hýčkat malou černou díru nikde v mém příspěvku nezaznělo… pouze jsem upozornil, že věc není tak jednoduchá jak se tu mnozí – včetně Vás – snaží prezentovat. Není to o tom hýčkat – nehýčkat. Váhavost evropských představitelů není z důvodu jestli chtějí být hodní či zlí vůči Řecku… je to z důvodu zvažování dopadů na jejich země, na nás. A že budou obrovské, tomu věřte.

    • Viktor napsal:

     No zásadním nesmyslem bylo zavedení a vnucení Eura. Toto se dělo za účelem přeměnit Evropu v jeden superstát či federativní Evropu s jednou měnou a jednou centrální vládou. A dnes, když se to boří, tak budou platit a platit, aby Řecko neodešlo z eurozóny i když o Řecko vůbec nejde. ALE co kdyby pak odešlo Španělsko a Itálie, tak to můžou celé odtroubit… Řecko bez eura by mělo svou měnu a žilo by si celkem spokojeně, mají slušné zemědělství i významný turistický ruch……..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.