CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 09. 2023

0 komentářů

Průzkum: Jak k ESG přistupují realitní investoři

 

Nemovitosti jsou zodpovědné za 40 % celosvětových emisí oxidu uhličitého. Regulace ze strany EU se proto zaměřují na intenzivní snižování všech typů uhlíkových emisí v budovách. Cíl je jasný: energetický štítek minimálně na úrovni D do roku 2030 a klimatická neutralita (tzv. net zero) do roku 2050. Realitní investoři tyto regulace akceptují a aktivně se na ně připravují.

Loading 

V nejnovějším evropském dotazníkovém šetření analytici společnosti Knight Frank oslovili 45 mezinárodních investorů, kteří spravují nemovitosti v celkové hodnotě 300 miliard liber. Z jejich odpovědí vyplynulo, že všichni dotazovaní již využívají tzv. zelené nájemní smlouvy a 77 % oslovených má u nových akvizic stanovená minimální kritéria pro zelenou certifikaci.

Téměř polovina dotázaných (47 %) investuje do budov s certifikací na úrovni BREEAM Excellent nebo Outstanding. Předchozí studie Knight Frank potvrdila, že kancelářské nemovitosti v centrálním Londýně s certifikací BREEAM Excellent mají o 10,5 % vyšší hodnotu, díky čemuž mohou jejich majitelé požadovat o necelých 5 % vyšší nájemné než vlastníci necertifikovaných budov. Hodnota nemovitostí s certifikací Outstanding je ještě vyšší, a to o 12,3 %.

Tři čtvrtiny (76 %) investorů chtějí zlepšit kvalitu svých stávajících portfolií rekonstrukcí či změnou užití. Někteří investoři dokonce zakládají tzv. impact fondy, jejichž hlavním cílem je pozitivní a měřitelný dopad v sociální či environmentální oblasti. 58 % dotázaných aktivně hledá na trhu nemovitosti, které nedosahují dostatečné výkonnosti z pohledu plnění cílů ESG se záměrem jejich výkonnost zvýšit. Oproti tomu necelá čtvrtina investorů má v plánu se zbavovat nemovitostí s nízkou výkonností z hlediska plnění ESG cílů ve prospěch těch, které splňují ESG kritéria.

Z celkového počtu oslovených investorů dosáhl cíle net zero zatím jediný. Do roku 2030 jej plánuje dosáhnout 41 % investorů, do roku 2040 dalších 15 % a do roku 2050 zbytek. Takovéto ambiciózní plány budou nadále rozevírat nůžky mezi hodnotou nejudržitelnějších nemovitostí a nemovitostí, které ESG kritéria neplní.

REKLAMA

„Naše diskuze s investory na českém investičním trhu potvrzují výše uvedené závěry evropské studie. Za drtivou většinou investic u nás stojí domácí hráči, kteří však stejně jako mezinárodní investoři přistupují k plnění evropských cílů ke snížení emisí oxidu uhličitého. Vede je k tomu kromě regulatorních tlaků také snaha o lepší přístup k financování. Banky již nebudou ochotny financovat nemovitosti, které nesplňují ESG kritéria nebo investor nedemonstruje snahu zvýšit jejich energetickou výkonnost a plnění regulatorních opatření,“ komentuje aktuální přístup domácích investorů k tématu ESG Lenka Šindelářová, Head of Research and Consultancy společnosti Knight Frank.

Situace se na českém trhu velmi liší v jednotlivých segmentech. „Trh skladových a průmyslových prostor je relativně mladý. Z celkového objemu moderních skladů bylo 36 % ploch postaveno v minulých pěti letech a téměř tři pětiny v posledních deseti letech. Více než polovina všech ploch je certifikována jako zelené budovy. V segmentu kanceláří je rovněž drtivá většina nových projektů certifikována BREEAM nebo LEED, ale 65 % všech ploch bylo vystavěno před více než deseti lety. Především starší kanceláře v historických budovách mohou mít do budoucna problém plnit stále přísnější kritéria udržitelnosti. Nejstarší je retailový trh. Až 80 % obchodních center bylo postaveno před víc než deseti lety a počet certifikovaných budov je relativně nízký, pohybuje se v řádu jednotek. Provoz nákupních center je také vysoce energeticky náročný. V tomto segmentu proto vidíme největší prostor pro zlepšení,“ dodává na závěr Lenka Šindelářová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *