CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Problémy nízké nezaměstnanosti: nerespektování zákoníku práce a predátorské praktiky

 

Hospodářská komora uvedla, že zaměstnavatelé si čím dál více stěžují na to, že jim zaměstnanci bez ohledu na závazky a případné sankční důsledky nenastoupí na směnu a začnou mnohdy bez podání výpovědi pracovat jinde. Kvůli vyčerpanému trhu práce bude tento tlak v letošním roce jen zesilovat.

Loading 

Hospodářská komora proto rozhodla prozkoumat pracovní trh a oslovila zaměstnavatele napříč všemi regiony v České republice, obory a velikostmi, aby zjistila, nakolik je tento problém rozšířený. Z průzkumu vyplynulo, že třetina všech firem se v posledních měsících setkala s „predátorskými“ praktikami při lanaření jejich zaměstnanců.

Často v dnešní době náboráři před začátkem směn vytipovaným zaměstnancům nabízejí peníze na ruku, pokud hned přijmou nabídku a půjdou pracovat jinam. Někteří zaměstnanci na to slyší a a bez respektování výpovědní lhůty, nastoupí u jiného zaměstnavatele. Řada zaměstnanců kývne na nabídku zaměstnání, kde nemusí pracovat na směny nebo do práce dojíždět.

Zaměstnavatelé na takové jednání zaměstnance nemají příliš velkou páku.  Pro hrubé porušení pracovní kázně může být na hodinu propuštěn a případně žalován. Žaloba ale chybějícího zaměstnance nenahradí, a proto zaměstnavatelé po takovém kroku téměř vůbec nesáhnou.

Největší potíže s přetahováním zaměstnanců se objevují v lokalitách s vyšší koncentrací firem, typicky jde o průmyslové zóny. Někde se dokonce roztáčí mzdová spirála, kvůli přetahování zaměstnanců. Firmy přidávají na mzdách bez ohledu na odvedenou práci jen proto, jen proto, aby si zaměstnance udržely. Pro ekonomiku je riskantní, když dochází k odtržení vývoje mezd od vývoje produktivity práce. Hospodářská komora proto varuje, že některé firmy kvůli nedostatku lidí nemohou dále rozšiřovat výrobu a nemohou přijímat nové zakázky.

REKLAMA

„Predátorské“ praktiky trápí nejen malé, ale i velké firmy.  Podle průzkumu náboráři agresivně přetáhli alespoň jednoho zaměstnance každé páté mikrofirmě, každé třetí firmě s maximálně 50 zaměstnanci a u středních a velkých firem s tím mají zkušenost více než 4 firmy z 10.

Kde tedy vzít pracovní síly?

Odborníci se shodují, že trh práce je v České republice nad bodem varu a není, kde nové pracovníky brát. V březnu se jazýček vah vyrovnal, což se v historii české ekonomiky ještě nestalo. Na jedné straně je počet nezaměstnaných a na druhé straně počet neobsazených pracovních míst na úřadech práce prakticky vyrovnal.

V tomto kontextu není ani divu, že třetí největší zaměstnavatel v Česku Škoda Auto nakonec po dlouhých vyjednáváních kývl na růst mezd o 20 %. Pro řadu podniků nestíhajících výrobu je totiž nedostatek zaměstnanců o poznání větším strašákem než růst mezd – průměrná ziskovost v podnikovém sektoru přes pokračující pokles (daný růstem mezd) zůstává relativně vysoko,“ řekl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok před nedávnem varoval, že nedostatek pracovníků bude jedním ze zásadních mantinelů, který začne českou ekonomiku brzdit. Jeho slovy je proto “česká ekonomika blízko vrcholu”. I proto odborníci letos očekávají další růst úrokových sazeb, a to nehledě na nižší než očekávanou aktuální inflaci, která v březnu znovu poklesla. Důvodem jsou především ceny potravin. Mzdy a o něco slabší koruna budou podle Jana Bureše zásadními argumenty, proč sazby v druhé polovině roku zamíří dál vzhůru.

REKLAMA

Průměrná mzda poprvé nad 30 tisíci

Průměrná mzda v prvním čtvrtletní v České republice meziročně vzrostla o 8,6 %. To je nejrychlejší růst od roku 2008. Průměrná hrubá měsíční mzda tedy podle Českého statistického úřadu dosáhla 30 265 korun.

Ke zvyšování mezd tlačí zaměstnavatele extrémně utažená situace na trhu práce. Zaměstnance již v zásadě není kde brát. Podíl nezaměstnaných dosáhl v dubnu 3,2 %. Ani zde se však zřejmě nezastaví, když v květnu očekáváme jeho další pokles na 3,0 %. Počet uchazečů o práci na jedno pracovní místo nadále zůstává nižší než počet volných pracovních pozic. Do růstu mezd v privátní sféře se přelévá především zvýšení mezd a platů ve státní sféře. Ty se v listopadu loňského roku zvýšily v průměru o 13 %. V oblasti průmyslu rostly mzdy v Q1 18 o relativně nízkých 7,5 %,“ uvedla k aktuálním číslům Jana Steckerová z Komerční banky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *