Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Nezaměstnanost (Podíl nezaměstnaných osob) – duben 2018

Investice 10.05.2018 | 10:15 0 Komentářů

Podíl nezaměstnaných osob v dubnu poklesl na 3,2 % z březnových 3,5 %. Za dubnovým poklesem nezaměstnanosti stály opět pozitivní sezonní faktory v kombinaci s pokračujícím růstem domácí ekonomiky.

Neutuchající poptávka podniků po pracovnících se v dubnu podepsala pod další nárůst volných pracovních míst. V dubnu již bylo celkově hlášeno 267,1 tis. volných pracovních míst, zatímco celkový počet uchazečů poklesl na 242,8 tis. To znamená, že na jedno volné pracovní místo v dubnu připadalo 0,91 uchazeče! Jedná se evropský a troufám si říci i světový unikát situace na pracovním trhu v tržní ekonomice.

V rámci ČR samozřejmě ohledně situace na pracovním trhu existují regionální rozdíly. I v krajích s dlouhodobě nejvyšší nezaměstnaností, jako je Ústecký či Moravskoslezský kraj, však došlo v poslední době k výraznému poklesu počtu nezaměstnaných a k růstu nabídky volných pracovních míst.

S nedostatkem zaměstnanců se potýká stále více podniků napříč odvětvími. Nové uchazeče marně shánějí jak firmy ve zpracovatelském průmyslu, tak i firmy ve stavebnictví či v dopravě. Aktuální situace na pracovním trhu tak i nadále nahrává dalšímu rychlému zvyšování mezd v průběhu letošního roku.

Podíl nezaměstnaných osob letos dále poklesne, avšak tempo snižování nezaměstnanosti již bude oproti předchozím letům přeci jen pozvolnější. Podíl nezaměstnaných osob v souhrnu za celý letošní rok tak může poklesnout až na 3,3 %.

Index spotřebitelských cen – duben 2018

V meziročním srovnání spotřebitelskou inflaci i v dubnu tlumila nižší dynamika růstu cen potravin, než tomu bylo v loňském roce. To samozřejmě neznamená, že ceny potravin nerostou. V případě mléčných výrobků je meziroční nárůst cen dvouciferný, avšak celkový příspěvek potravin do inflace se od konce loňského roku setrvale snižuje.

Spotřebitelské ceny v dubnu oproti březnu vrostly o 0,3 % a v meziročním srovnání inflace zrychlila na 1,9 % z březnových 1,7 %. I přes meziroční zrychlení však zůstává inflace třetí měsíc v řadě pod 2 % inflačním cílem České národní banky.

K meziměsíčnímu růstu cen v dubnu přispělo především dražší oblečení a obuv a také pohonné hmoty. V meziročním srovnání spotřebitelskou inflaci i v dubnu tlumila nižší dynamika růstu cen potravin, než tomu bylo v loňském roce. To samozřejmě neznamená, že ceny potravin nerostou. V případě mléčných výrobků je meziroční nárůst cen dvouciferný, avšak celkový příspěvek potravin do inflace se od konce loňského roku setrvale snižuje. Hlavním zdrojem růstu meziroční inflace jsou nyní náklady spojené s bydlením, ať již se jedná o nájemné, vodné a stočné či elektřinu.

Směrem do dalších měsíců letošního roku je stále pravděpodobnější, že se spotřebitelská inflace bude častěji pohybovat pod, než nad hladinou 2 %. Na druhé straně rekordně nízká nezaměstnanost, rekordně vysoká spotřebitelská důvěra a silný reálný růst mezd jsou faktory, které by v domácí ekonomice přeci jen měly udržovat určitý inflační potenciál. Proinflačním rizikem je nově i rostoucí cena ropy.

Miroslav Novák
Analytik
AKCENTA a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.