CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

1 komentář

Prázdniny začaly i pro fondové investory

 


 

Do prázdnin jsme skočili naším husitským kratším týdnem a nyní již vypukly naplno. Přesto se zatím na celkovém fondbyznysu příliš neprojevily, nicméně drobný útlum jistě nikoho nepřekvapí.

Objemy prodejů stále nejsou špatné, i když se stále víc projevuje vliv našeho lídra elitního servisu, tedy ČSOB Private banking, který s klienty pracuje systémem jakéhosi polo asset managementu. Vytváří jim produkty téměř na přání a nemá problém "načasovat miliardu". Tak například kraťoučký třídenní první červencový týden fondy inkasovaly málem miliardu, přestože jen díky 700 milionům elitního ČSOB Private Banking Central Europe Winners 2.

Pro přehled: dva poslední týdny v červnu 500 + 800 milionů korun, dva první červencové 900 + 350 milionů korun.

Kde vzít na dovolenou?
Koncem června se letos ještě neprojevilo ani obvyklé sezónní vybírání peněz z fondů peněžního trhu na dovolené. Buď jsme již tak bohatí, že to nepotřebujeme, anebo tyto fondy již ztrácejí svou roli "průtokáče". Pak se ovšem nabízí ještě prostší zdůvodnění – stejně má většina domorodců většinu svých peněz na běžných účtech, takže nemusí inkasovat z fondů.

Leč přece jen se efekt inkasa z fondů peněžního trhu projevil v minulém týdnu, i když z nich odešlo jen 50 milionů korun. Výdaje na dovolené zkrátka mají tu vlastnost provětrat peněženky.

REKLAMA

Možná platíme dluhopisy
Někteří ovšem zřejmě záporná salda rodinných rozpočtů řeší i výběrem peněz z dluhopisových fondů, protože trvalá dieta těch největších jistě nikoho příliš netěší. Tak i minulý týden svým podílníkům vyplatily skoro 160 milionů, z toho sám největší ISČS Sporobond musel sáhnout do svého kapitálu hned pro 100 milionů korun.

Většina dluhopisových fondů stále jen pláče nad výdělkem, přesto některé překvapují svými ročními výkonnostmi 10 %. Jde o fondy s tzv. konvergenční strategií, tedy ISČS Trendbond a IKS Dluhopisový Plus. Přímo infarkt však mohou mít všichni ze šokujícího ČSOB Dluhopisových příležitostí, který začátkem července již i překonal ročních 20 %! Může za to ale hlavně koruna, která naopak mnohé jiné svou slabotou zklamala.

Móda beze změn
Protože nemá význam analyzovat detaily, pokusme se ohlédnout za posledními týdny v celku. Asi nepřekvapí, že nenajdeme žádné velké překvapení. Zajištěné se drží na výsluní, nicméně ani jejich prodeje nejsou bezedné. Asi i na ně působí okurková sezóna, přestože jejich sláva v české kotlině snad až hvězd se dotýká (říká jedna Libuška).

V jejich pelotonu není vidět žádný výrazný žlutý trikot, takže na etapová vítězství stačí i menší prodej. Například na vítězství tentokrát velmi lákavému ČSOB Farmacie a biotechnologie 1 stačilo 60 milionů korun. Ani 50 milionů korun ČSOB Asijského růstu 4 není k zahození. Fond fondů Ametyst KB a Pioneer zajištěný také každý prodal za více než 30 milionů.

REKLAMA

Ale pozor: opět statistiku silně přihřál Private banking ČSOB, který dodal hned 110 milionů korun díky svým ČSOB Private Portfolio (Balanced a Defensive). Zato se na druhé straně musí vyplácet desítky milionů podílníkům fondů ČSOB Krátkodobého růstu.

I dynamičtější se drží
Obliba smíšených fondů se udržuje na celkem stabilní úrovni, což každého investičního odborníka potěší, protože to svědčí o alespoň malém světýlku na konci tunelu. Než se ale proplazíme horou zajištěných skal, bude ještě hodně dlouho trvat.

Sice nejde o nijak závratné sumy, ale kolem 150 milionů týdně je pěkný výsledek. Zde najdeme stálice typu IKS Fénix či Balancované, ale i série FF ISČS se začíná mít k světu.

Akciové fondy se také probraly z letargie, protože například jejich 140 milionů korun v minulém týdnu není ani obvyklé, ani zanedbatelné. Pilně se dal opět do práce ING Český akciový s 55 miliony korun, zdatně mu sekunduje ČSOB Vodního bohatství svými skoro 30 miliony korun, jen ISČS Sporotrend poněkud nedrží krok, když musel opět 15 milionů odkoupit. A to jen za poslední měsíc vydělal svým nevděčným podílníkům 10 %. Nebo jsou až příliš vděční a zisky raději bez váhání uklízejí do jiných šuplíků?

REKLAMA

Tak či onak – o to víc se musely snažit ostatní menší fondy a skutečně nejeden se svou pílí vypracoval a přiblížil se k prodaným 10 milionům.

Když nestraší polednice, tak vodník
Radost akciových fondů má k jistotě daleko. Evropské trhy se přece jen vystrašily teroristickými pokusy v Británii, i když Amerika válčí spíš s výnosy dluhopisů – výnos 10letého vládního dluhopisu se totiž opět vyhoupl na 5,12 %. To se zase – již po několikáté – tamním investorům nelíbilo. Zato asijské trhy šplhají na stále nové historické rekordy.

U nás burze i pouhé tři dny stačily na další rekordy a kulaťoučké číslo 1900 bodů bylo již na dohled. Poté jsme šikovně na svátky burzu nechali odpočinout a dobře jsme udělali.

Já měl zlý té noci sen – nechoď investore, nechoď ven. Na akciových trzích zkrátka klidu nedojdeš. Furt se něco děje: když to nejsou dluhopisy, roste nebo klesá ropa, fúzí je buď málo nebo moc, nemovitostí se prodá víc nebo míň…

Po krásném začátku července zažili nepěkný týden i naši akcionáři. Pražská burza třeba od krásného pondělního rekordu nad 1900 body ztratila už víc než 2,8 %.

Ani světové trhy se sice netvářily minulý týden zpočátku přívětivě, nakonec ale své poklesky většinou odpracovaly. Tak všechny tři americké indexy v pátek navíc vylepšily svá dlouhodobá maxima, Dow Jones i širší S&P dokonce historická. Ta jsme ostatně viděli nejen v Asii, ale třeba i v Moskvě na RTX. Nám se zkrátka pátek 13. nepovedl, ani pondělek se nějak nesnažil chybičky nenapravit. Takže PX je dnes dokonce trochu níž, než byl 14., ale června. A to je přitom 1900 tak pěkné číslo – to bychom pak mohli už třeba začít odpočítávat i 20. století.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Karel Šulc - Fincentrum

Karel Šulc: Ve strategiích ETF Constellation nabídneme aktivně řízené jednorázové i pravidelné investice

Divize Fincentrum bude rozvíjet investiční poradenství. V rámci této změny nabídne nejprve jednorázové, ale následně i pravidelné investice prostřednictvím strategií ETF Constellation, využívajících investiční signály BlackRock. Co změna přinese pro klienty i pro jejich poradce? Odpovídá Karel Šulc, místopředseda představenstva společnosti Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Text: Petr Zámečník

17. 09. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  18 července, 2007

  Na http://www.edisk.cz jsem umístil statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 12.7.2007.
  Data jsou setříděna dle zhodnocení za 1 rok.

  Protože komentář Petra Fejtka zde chyběl, neměl jsem kam umístit statistiky za předchozí 4 týdny a nechtěl jsem, aby se to ztratilo v diskuzích. Na edisku ale všechny historické statistiky jsou umístěny.

  Pro ty, kteří nemají ode mě přístup na edisk (zašlu na požádání), je možné statistiku stáhnout krkolomnějším způsobem přes následující link: http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/72772/Akciove-indexy-statistika_12072007.xls_134.73KB.html

  S pozdravem Miroslav Piták

  Odpovědět