CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Slavomír Kožúšek

24. 01. 2008

31 komentářů

Praktický výběr bonus certifikatů

 


 

V předchozím díle jsme zaměřili na airbag a bonus certifikáty. Seznámili jsme se s základními principy těchto certifikátů a strategii, která je vhodná především pro dlouhodoběji orientované investory.

V tomto díle se tedy ještě znovu vrátíme k bonus certifikátům, kde se podíváme na praktickou část, tj. na výpočet bonus výnosu a bonus bariery (ochrany). Dále si i řekneme, podle čeho můžeme odhadnout, v jakém rozmezí se bude pohybovat podkladové aktivum, při konkretním výběru bonus certifikátu.

Praktický výběr certifikátů, je pro našince poněkud ztížený. Kromě kvalitních stránek ZertifikateJournal a platforem některých on-line brokerů, nenalezneme potřebný nástroj pro výběr nejrůznějších druhů certifikátů. Chceme-li více, tak nám nezbývá nic jiného, než se i poohlédnout k našim německým sousedům. Pro výběr bonus certifikátu na některé akcie a indexy jsou vhodné stránky http://zertifikate.finanztreff.de, kde si celkem snadno můžeme vybrat z široké nabídky emitentů.

Hledáme-li konkrétní strategie na jednotlivé tituly a nebo nejrůznější podkladové aktivum, můžeme využít i stránky http://www.zertifikateanleger.de A známe-li už konkrétní ISIN nebo WKN, dobře nám poslouží již zmiňované stránky http://zertifikate.onvista.de, které nám přehledně poskytnou nejrůznější informace k námi hledanému titulu. Při konkretním výběru si však musíme dát pozor, ne všechna data jsou aktuální a je potřeba takto získané informace ještě třídit a porovnávat.

Pojďme si tedy ukázat praktický výběr bonus certifikátu na konkrétním bonus certifikátu. Na stránkách zertifikate.finanztreff.de si v menu zvolíme link zertifikate a pomocí vyhledávače Zertifikate Tool vyhledáme bonus certifikáty na podkladové aktivum DAX. Z mnoha druhů si pak vybereme ten optimálnější cenný papír, který odpovídá nejvíce naší představě a investičnímu horizontu.

REKLAMA

Předpokládejme, že jsme si vybrali bonus certifikát ISIN: DE000SCL76U8, který začátkem měsíce února nabízel emitent Sal. Oppenheim bonus certifikát za emisní cenu 72,260 EUR. V současné době se cena tohoto certifikátu pohybuje pod emisní cenou za 70,040 EUR. Důvodem je pokles podkladového aktiva DAX, které se momentálně kotuje na 6.660,62 bodech. Bonus práh je na 5600 bodech. Poměr odběru je 1:100 a splatnost 16. 09. 2008.

Kdybychom tento certifikát zakoupili již v upisovacím období (prodej za emisní cenu) a podkladové aktivum by se po celou dobu trvání nacházelo jen mezi bonus barierou 5600 bodů a hranicí bonus výnosu 8000 bodů, byl by nám v oceňovací den (den splatnosti) vyplacen výnos 7,74 EUR (tj.10,71%). Tento bonus výnos si spočítáme pomocí vzorce (bonus výše * poměr odběru) / kurz bonus certifikátu -1 = (8000*0,010) / 72,260 = 10,71 % Pokud bychom se rozhodli k dnešnímu nákupu za cenu 70,040 EUR byl by tento výnos dokonce vyšší a to 9,96 EUR (tj.13,88 %).

Může však nastat i obrácený scénář, kdy by podkladové aktivum mohlo do splatnosti certifikátu, třeba jen jednou klesnout pod hranici bonus bariery a naše ochrana a bonus budou nenávratně pryč. Pro takový případ je vždy důležité sledovat nejen výši poskytnutého bonusu, ale i vzdálenost podkladového aktiva od spodní bariery.

Opět vezmeme-li v úvahu nákup při emisi, tak si výši této bariery spočítáme pomocí vzorce (bonus bariera* poměr odběru) / kurz bonus certifikátu -1 = (5400*0,010) / 72,260 = 25,27% V případě dnešního nákupu bude tato bariera z výše uvedeného důvodu poklesu podkladového aktiva nižší, tj. 22,90%.

REKLAMA

Jak ale poznáme, zda nám tato ochrana bude stačit? Na stránkách www.onvista.de nalezneme při výběru konkretního certifikátu údaje k historické volatilitě podkladového aktiva, která nám pomůže k stanovení výše bonus bariery. Přesněji řečeno, dozvíme se, jaká byla historická volatilita podkladového aktiva za určitou dobu, kterou pak porovnáme s poskytnutou ochranou u bonus certifikátu. Tento postup nám sice negarantuje, že se volatilita podkladového aktiva nezvýší, ale získáme tím alespoň základní odhad pro výši kurzovních výkyvů.

Další možností je srovnání historické volatility podkladového aktiva s implicitní volatilitou. Pomocí této metody můžeme alespoň částečně odhadnout očekávanou budoucí volatilitu podkladového aktiva. K tomuto odhadu je vhodné použít, již dříve uvedený index VDAX, který nám zobrazuje implicitní volatilitu DAX-OPCÍ. Je-li tedy historická volatilita podkladového aktiva nižší než implicitní (očekávaná – budoucí volatilita), trh očekává vyšší kolísavost. V obráceném případě je tomu naopak.

V současné době je tedy roční historická volatilita indexu DAX 15,23% a implicitní volatilita indexu VDAX 32,06%, což nám ukazuje určitý neklid a ve výhledu i zvýšení volatility indexu DAX. Z implicitní volatility VDAX, jsme také schopni vypočítat i přímo očekávaný roční kurzovní výkyv DAXU, který vypočítáme pomocí vzorce hodnota indexu VDAX * hodnota indexu DAX * 0,003511 = 32,06*6660,62*0,003511 = 749,73 DAX by se tedy měl pohybovat během celého roku ± 739 bodů.

Jak vidíme, samotný výběr bonus certifikátu není až tak složitý. Přesto stále ještě existuje celá řada možností, jak optimalizovat vhodný výběr bonus certifikátu. Účelem těchto článků je však pouze seznámení čtenářů se základními principy těchto certifikátů a snaha o osvětu mezi těmi, kteří by rádi do svého portfolia zařadili nové a efektivní finanční instrumenty.

Závěrem bych rád upozornil, že názorný příklad výběru bonus certifikátu, má pouze demonstrační úlohu. Také použitý příklad s konkrétním bonus certifikátem nelze chápat jako doporučení k nákupu a nebo prodeji tohoto cenného papíru. Informace použité v tomto článku slouží jen pro snadnější pochopení výběru daného druhu cenného papíru.

Vstoupit do diskuze 31 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Důchodová reforma Fialovy vlády

Jakou důchodovou reformu plánuje současná vláda

Odhlédněme od skutečnosti, že protlačit v současné ekonomické situaci důchodovou reformu bude výjimečně obtížně, ne-li nemožné. Vlastně výraz výjimečně obtížné není správný. Ono totiž protlačit jakoukoliv důchodovou reformu v českém systému je obtížné až nemožné. Bez ohledu na tom, v jaké ekonomické […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 02. 2022

Pro koho je dobrovolné důchodové pojištění

Kdy se vám vyplatí platit si dobrovolné důchodové pojištění

foto: Shutterstock Český důchodový systém má dvě podmínky pro výplatu starobního důchodu. Za prvé musíte dosáhnout svého důchodového věku a za druhé musíte mít odvedeno dostatečný počet let důchodového pojištění. Pokud nemáte daný počet let zaplacené důchodové pojištění, tak vám starobní důchod […]

Text: Hana Bartušková

22. 09. 2021

Důchodová reforma v ČR

4 důvody, proč reforma důchodového systému není a nebude

Reformu českého důchodového systému slíbila současná vláda už ve svém programovém prohlášení. Ministryně Maláčová dokonce svolala diskuzní panel expertů a představila v hrubých črtech pár reformních nápadů. Alespoň tak to prezentovala. Náznak reformy by tady tedy byl. Už teď je ale víceméně […]

Text: Hana Bartušková

10. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Mario

  16 března, 2007

  Na stránkách http://www.euwax.de což je přímo stránka burzy, lze nalézt nejen tzv. bonus finder, kde lze přehledně vybrat jakýkoliv existující bonus certifikát.

  Odpovědět

 • PetrG

  16 března, 2007

  Článek skvělý jako vždy. Jen drobná poznámka k větě: „Z mnoha druhů si pak vybereme ten nejoptimálnější cenný papír, který odpovídá nejvíce naší představě a investičnímu horizontu.“ Nestačilo by si vybrat „pouze“ optimální cenný papír? 😉
  viz. http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/optimalni nebo http://www.vesmir.cz/clanek.php3?CID=4416

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  16 března, 2007

  Zajímavý odkaz :)) V určitém smyslu toto slovo nemá význam. Na druhou stranu, ono je také dost těžké vybrat synonymum slova optimální tak, aby bylo z věty zřejmé, že jde o výběr z mnoha možností, kde slovo optimální může mít jen dočasný význam. V dané chvíli však máte pravdu. Text opravim. Pěkný večer. SK

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  16 března, 2007

  No ja myslim, ze tady delame z komara velblouda. 😉

  Takhle bychom mohli slovickarit u kazdeho tretiho slova. Ale to asi neni cilem nasi cinnosti ani tehle diskuze. 🙂

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  16 března, 2007

  Dobrý večer pane Kožúšku,

  můžete mi prosím objasnit, jak je to s indexem VDAX? Já používám orientačně pouze VDAX-New nebo VDAX, abych zjistil, jak se bude měnit implikovaná volatilita u warrantů. V článku ale používáte pokud se nepletu VDAX-NEW MARCH 2007, jehož hodnota je cca o 50% vyšší. Další kontraktní měsíce už mají hodnotu VDAX nižší.

  S pozdravem Miroslav Piták

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  16 března, 2007

  Dobrý večer pane Pitáku, já jsem použil údaje z VDAX-NEW (http://index.onvista.de/snapshot.html?ID_NOTATION=12105789). Údaje jsou pouze informativní a mě samotného by například zajímalo, jakou má skutečnou vypovídajicí schopnost index VDAX-NEW vůči indexu DAX (podklad pro bonus). Nechcete to spočítat? Vzal jsem v úvahu 52-Wochen volatilitu, protože jsem dozvěděl, že volatilita v čase přibližuje ke své střední hodnotě. Tedy toto by měla být jakási očekávaná dolní mez pro bonus certifikáty. Můžete mě opravit. Děkuji S. Kožúšek

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  16 března, 2007

  Ještě bych vám rád poděkoval za vaše software na analýzu OPF 🙂 Určitě vaše nápady využiji. SK

  Odpovědět

 • Richard Novotný

  17 března, 2007

  Mohl bych o tento software také poprosit? Děkuji

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  17 března, 2007

  Dobrý večer,
  napište mi na e-mail, pošlu Vám přístupové údaje na edisk.cz. Poslední údaje o OPF tam jsou k 9.3.2007 (provedl jsem aktualizaci). Databáze má ve winrar 11,4MB.
  Databáze není přizpůsobena k distribuci, tj. tabulky nejsou chráněny proti smazání apod.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  17 března, 2007

  U indexu V-DAX New jsem hodnotu 32,06 nenašel, proto můj dotaz na VDAX-NEW MARCH 2007 jehož hodnota se pohybovala na podobné úrovni.

  Mám v evidenci historické hodnoty VDAX, VDAX-New a DAX,ale přímou souvislost jsem až do současného prudkého poklesu trhů důkladněji nehledal. Přesnou konstrukci indexů volatility také neznám. U indexů sleduji historickou volatilitu za 5, 20 a 250 obchodních dní a z toho vyvozuji, jak se bude vyvíjet hodnota implikované volatility warrantů.

  Hodnota implikované volatility není společnou hodnotou pro všechny Strike a splatnosti daného podkladového aktiva, proto je nutné sledovat jak se mění implikovaná volatilita pro daný warrant, potažmo pro danou opci. Navíc jak dochází ke změně hodnoty podkladového aktiva, tak se přirozeně mění implikovaná volatilita.

  Co se týká bonus certifikátů, situaci bych příliš nekomplikoval nějakou hloubkovou analýzou VDAX. Zvýšená volatilita trhu je patrná již z grafu DAX a projevila se na na vzrůstu VDAX. V této situaci se výhodné nakupovat bonus a discount certifikáty.
  Při hledání vhodné hodnoty knock-in bariéry bych vycházel z běžné roční volatility trhu.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Richard Novotný

  17 března, 2007

  „implikovaná volatilita“. Toto spojení je tu častokrát vyslovováno. Co to vlastně znamená?

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  17 března, 2007

  Implikovaná volatilita = odhadovaná budoucí volatilita. Jejím základem je historická volatilita podkladového aktiva. Je to jediná proměnná v Black-Sholes modelu (nebo jiném matematickém modelu, který se používá pro oceňování opcí), ostatní parametry jsou dané konstanty (úroková míra, doba do splatnosti, atd.). Implikovaná volatilita je asi noční můra hlavně těch co nakupují warranty nebo opce. Nikde není jednoznačně stanoveno, jaká má přesně být IV v daném warrantu nebo opci.
  Názory co to vlastně přesně je IV se různí. Ale na druhou stranu bych v tom neviděl jen negativa.

  Celá probematika je daleko rozsáhlejší a nedá se jednoduše popsat.

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  17 března, 2007

  Dobrý den pane Pitáku, předpokládám, že ta informace o roční volatilitě na on-vista.de byla pravdivá, ale mohu se mýlit. Co se týká přímé souvislosti mezi VDAX – NEW a DAX, tak by mě opravdu zajímalo, nakolik se shoduje implicitní volatilita u DAX-opcí s volatilitou DAX. Zde je to podle mě důležité. Nějaké informace ke konstrukci VDAX by měly být na http://www.deutsche-boerse.com Zajímalo by mě však, jak vy sledujete implikovanou volatilitu přímo pro bonusy na konkretní akciové tituly? Díval jste se na to oceňování barierových opcí (jak jsem vám poslal)? Co se týká discontů, tak zvýšená volatilita trhů je určitě vhodná pro nákup. U bonusů bych však byl vzhledem k bonus barieře opatrnější. Jak už jsem uvedl, vycházel jsem z roční volatility. Přeji vám pěkné sobotní dopoledne 🙂 SK

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  17 března, 2007

  Dobrý den,
  hodnota historické volatility je v pořádku. K 16.3.2007 jsou platné následující údaje:
  VOL 5 – 25,29% p.a. (historická volatilita za 5 obchodních dní přepočtěná na roční bázi)
  VOL 20 – 19,44% p.a.
  VOL 250 – 15,63% p.a.

  VDAX-New – 20,83 b.
  VDAX – 18,95 b.

  Bonus certifikázy se momentálně nezabývám, mají z pohledu mé investiční strategie moc dlouhou splatnost.
  Sleduji kursy a prametry warrantů na několik podkladových aktiv (akciové indexy, měnové páry, komodity) pro různé Strike a Splatnosti.
  Až budu mít čas, zpracuji matici warrantů na DAX 30 pro různé Strike a splatnosti, jaká byla u nich IV k 19.3.2007.

  Zatím jsem se na ten software nedíval, tento týden jsem obchodoval warranty na DAX

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  17 března, 2007

  V předchozím příspěvku mělo samozřejmě být 16.3.2007 a ne 19.3.2007.

  Na této adrese http://sweb.cz/Miroslav.Pitak/Param_warr_DAX30_160307.xls naleznete tabulku IV (implikovaná volatilita) warrantů na DAX 30 dle Typ, Strike a splatnosti. Na listu Data jsou k dispozici i další parametry warrantů.

  Údaje čerpám z http://www.onvista.de

  Odpovědět

 • Kateřina Průšová

  17 března, 2007

  Mam jiny dotaz. Mohu se zeptat, jak vysoka je materska? DIky

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  17 března, 2007

  Paní Průšová, záleží na tom, co myslíte tím označením mateřská. Moji klienti tím myslí většinou rodičovský příspěvek, který se pobírá do 3 let věku dítěte. Všechny potřebné informace naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí zde: http://www.mpsv.cz/cs/4#fpr

  a proklikem u kapitoly ii Státní sociální podpora se dostnete k této informaci:

  Rodičovský příspěvek náleží ve výši odpovídající 40 % průměrné měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře, od 1. ledna 2007 je to 7582 Kč měsíčně.

  Přeji hezký víkend.

  Odpovědět

 • Anonym

  18 března, 2007

  Rodičovský příspěvek, se pobírá do 4 let věku dítěte !!!!!

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  18 března, 2007

  Ano, ano, držíme evropský (a předpokládám i světový) rekord! 😉

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  18 března, 2007

  No ano, spletl jsem se. Ono to do 3 let věku platilo zřejmě do konce minulého roku. Pravda je, že ačkoliv na něj nyní moje rodina má nárok, paní na úřadě ztratila žádost i s originálem potvrzení o ukončení pobírání peněžité pomoci v mateřství, a tak nám stát vesele dluží už asi 20 tis. 🙂 Hurá juchuchu! Až nám to přijde za 4 měsíce najednou, aspoň budu mít na daně :-)))

  Odpovědět

 • PetrG

  18 března, 2007

  Jetliže jsem správně pochopil funkci bonusu, tento je k dispozici k datu splatnosti certifikátu, pokud podkladové aktivum nekleslo pod předem definovanou bariéru. Před tímto datem se bonus neuplatňuje. Tzn. pokud se rozhodnu certifikát prodat, obdržím aktuální hodnotu indexu. Můžete mi prosím vysvětlit jakým způsobem probíhá vypořádání k datu splatnosti. Musí držitel certifikátu provést nějaké kroky např. kontaktovat emitenta certifikátu, aby byl certifikát „vyplacen“ i s bonusem? Jsou nějaké lhůty po nebo před datem splatnosti pro tyto kroky?

  Předem děkuji

  Petr Gebauer

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  18 března, 2007

  Vypořádání při splatnosti za Vás řeší broker. Pokud prodáváte bonus certifikát dříve, jeho cena není odvislá pouze od indexu, ale zároveň se v ceně jednoduše řečeno odráží očekávání investorů, zda bonus bude či nebude vyplacen. Tedy cena certifikátu bude obvykle o něco vyšší. Záleží na tom, zda index protrhl bariéru, nebo je mezi bariérou a hranicí výnosu, a nebo je nad hranicí výnosu.

  Odpovědět

 • PetrG

  18 března, 2007

  Je vypořádání při splatnosti brokerem nějak zpoplatňováno?

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  18 března, 2007

  V této souvislosti bych chtěl poradit, zda je výhodnější prodat bonus certifikát například den před splatností (standardně za 9,95 ?), nebo počkat na vypořání a uplatnění bonus mechanismu, za což ovšem zaplatím 16,95 ? (uvažuji samozřejmě pouze případ, kdy nedošlo k protržení bonus bariéry a současně se kurs nachází pod hranicí výnosu).
  Pokud jde o diskont certifikát, tam je potom, předpokládám, jednoznačně výhodnější prodat den před splatností, protože „diskont mechanismus“ je vlastně aktivní a +/- adekvátně promítnutý v ceně certifikátu již ode dne emise. Je to tak?
  Děkuji.

  Odpovědět

 • S.Kozusek

  19 března, 2007

  Dobrý večer, den před splatností je časová hodnota opce takřka nulová a ztráta při předčasném prodeji je malá. Prodej bonus certifikátu před splatností je T+3. V případě vypořádání počitejte se cca 14denním prodlením. Informaci o vypořádaní najdete v prospektu certifikátu. Obdobně je to i u diskont certifikátu. Dejte si však pozor na vypořádání v případě, že nebude dosažen cap, mohl by jste místo peněz obdržet podkladové aktivum a začal by vám znovu běžet daňový test. SK

  Odpovědět

 • janula

  23 března, 2007

  kde si mozem stiahnut historiu vyvoja kurzov certifikatov?? Vsade ma to pusta na pozretie grafu, ale ked chcem data, tak maximalne za peniaze…nie je nejaka stranka, kde sa da k tymto datam dostat zadarmo??

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  23 března, 2007

  Dobrý den,
  bohužel Vás nepotěším, možnost zdarma stahovat historická data certifikátů jsem také nenašel. Řeším to tak, že zdarma stahuji komplikovaným způsobem data podkladových aktiv. Pro indexové certifikáty to je dostačující, při ostatních certifikátech (např. discount nebo bonus) je nutné vzít v úvahu další faktory, které ovlivňují cenu certifikátu. Pro základní analýzu by měly být dostačující data podkladových aktiv.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Jaroslav Himmel

  23 března, 2007

  Dobrý den.
  Pro získání historických dat certifikátů vyzkoušejte
  http://www.handelsblatt.com/news/default.aspx

  Zajímá mě, odkud stahujete data podkladových aktiv.

  S pozdravem JH

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  23 března, 2007

  Dobrý večer,
  na Vámi uvedeném odkazu jsem našel pouze historické grafy, ale nikoliv data.
  Data stahuji z http://www.onvista.de

  Např. historická data DAX 30
  http://index.onvista.de/quote_history.html?ID_NOTATION=20735&RANGE=120M
  Tento odkaz importuji do MS Excel a pomocí maker zpracovávám do použitelné podoby.

  Odpovědět

 • Jaroslav Himmel

  23 března, 2007

  Dobrý večer.
  1. Vyhledáte certifikát podle ISIN, např: DE0007230229 (Suche auf der Site)
  2. Vyberete WKN- 723022, Wertpapier- UBS AG LDN E.R.F.ZT03/UND
  3. Dostanete se na:
  http://www.handelsblatt.com/news/default.aspx?_p=200023&_t=wp1_quotesprofile&wp1_symbol=DE0007230229.EWX

  kde máte menu: Profil, Details, Charts, Historisch, Borsen

  4. Historisch jsou historická data.
  Zvolíte počáteční datum (Datum),
  zda chcete týdenní nebo měsíční data nebo jiná (Darstellung)
  počet řádků na stránce (Zeilen pro Seite)
  dáte aktualizovat (Aktualisieren)
  dole dáte zobrazit v samostatném okně (Rohdaten in separates Fenster)
  zkopírujete do Excelu
  Weiter – další stránka

  Snad je to srozumitelné.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  23 března, 2007

  Mnohokrát děkuji.

  Odpovědět