CZK/€ 23.645 -0,11%

CZK/$ 21.991 -0,15%

CZK/£ 27.241 -0,06%

CZK/CHF 24.364 +0,16%

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

17. 03. 2022

0 komentářů

Přivyděláváte si v důchodu? Na jakou smlouvu a jak platíte daň z příjmu

 

Je celkem běžné, že si osoby pobírající starobní důchod přivydělávají, ať už v zaměstnání nebo jako OSVČ. Jak se z přivýdělku ve starobním důchodu platí daň z příjmu a kdy máte povinnost podat daňové přiznání?

Loading 

Při pobírání starobního důchodu si můžete přivydělávat jakkoliv a kdykoliv. Na rozdíl od přivýdělku v předčasném důchodu, kdy si můžete přivydělat pouze tak, abyste neměli příjmy podléhající platbě sociálního pojištění. Pro práci při pobírání starobního důchodu neplatí žádné omezení. Navíc pokud z těchto příjmů platíte i sociální pojištění, tak po roce můžete zažádat o přepočítání starobního důchodu, který bude navýšen s ohledem na zaplacené sociální pojištění.

Je několik způsobů, jak si v důchodu přivydělat

  • Jako první, co každého napadne, je klasický pracovní poměr. Můžete pracovat na plný i jen na částečný úvazek, zákon toto nijak neomezuje a záleží na dohodě se zaměstnavatelem. Z příjmů platíte sociální i zdravotní pojištění, odvádíte také zálohy na daň z příjmu. U zaměstnavatele podepisujete prohlášení poplatníka k dani z příjmu. Daň z příjmu vám poté vyúčtuje zaměstnavatel v rámci ročního zúčtování daně a může vám vzniknout i daňová vratka.
  • Pokud si přivyděláváte pouze v menším rozsahu, může být pro vás lepší pracovat na DPP či DPČ. V tomto případě při práci do limitu (měsíčně 10 000 Kč pro DPP a 3 500 pro DPČ) vám není strháváno sociální ani zdravotní pojištění, platíte pouze daň z příjmu. A to jen pouze, pokud nepodepíšete daňové prohlášení. Pokud ho podepíšete, tak na daň z příjmu uplatníte svou základní slevu na poplatníka a daň z příjmu neplatíte.
  • A další možností je poté samostatná výdělečná činnost jako OSVČ. Při pobírání starobního důchodu vykonáváte OSVČ na vedlejší činnost. Z příjmů platíte zálohy na zdravotní pojištění, zálohy na sociální pojištění platíte pouze v případě, kdy přesáhnete částku stanoveného příjmu za rok. Pro rok 2021 platil limit 85 058 Kč, pro rok 2022 bude platit částka 93 387 Kč. Z příjmů také platíte daň z příjmu, na daň ovšem uplatňujete svou slevu na poplatníka, takže při nízkých příjmech je daň nulová.

I v důchodu musíte podat daňové přiznání

Platí jednoduché pravidlo. Máte jen jeden příjem, jen jednoho zaměstnavatele a pro toho pracujete na pracovní smlouvu nebo na dohodu. Pak daňové přiznání podávat nemusíte, daň z příjmu vyřešíte v rámci ročního zúčtování daně z příjmu ve mzdové účtárně. Pokud něco z toho neplatí, tak nejspíše daňové přiznání podat musíte.

Je tomu tak v případech:

  • máte ještě jiné příjmy než výplatu od zaměstnavatele (OSVČ, prodej nemovitosti, pronájem),
  • pracujete pro více zaměstnavatelů souběžně,
  • máte jeden příjem jako OSVČ,
  • a další (například předčasné zrušení životního pojištění)…

Daňové přiznání je nutno podat do 1. dubna, do 2. května, pokud podáváte přiznání elektronicky. Do tohoto termínu je také nutno zaplatit daň z příjmu. Při výpočtu daně z příjmu můžete využít daňové slevy, na které máte nárok: základní daňovou slevu na poplatníky, na manžela/ku bez zdanitelných příjmů, na invaliditu, na ZTP/P… Stejně tak můžete využít i daňové odpočty.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zdanění důchodu

Jak vysoký důchod musíte uvést v daňovém přiznání

Jaké je zdanění důchodu? Starobní důchody jsou v České republice osvobozeny od daně z příjmu. Starobní důchodci nejen neplatí daň z příjmu, ale také nemají povinnost podat daňové přiznání, pokud mají pouze příjmy ze starobního důchodu. Výjimkou je pouze situace, kdy je starobní důchod v nadstandardní výši.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 04. 2023

daňová vratka

Můžou vám investice přinést daňovou vratku?

V polovině února podepisují zaměstnanci roční zúčtování daně. A na začátku dubna, při elektronickém podání na začátku května, odevzdávají OSVČ daňová přiznání. Přičemž na základě daňového přiznání nebo ročního zúčtování může vzniknout daňová vratka. A to díky použití daňových odpočtů a také daňových slev. Můžou vám investice […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

10. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *