CZK/€ 24.960 +0,22%

CZK/$ 22.031 +0,34%

CZK/£ 29.469 +0,77%

CZK/CHF 26.711 +0,14%

Text: Petr Zámečník

19. 06. 2017

Pozor na „výhodné“ dluhopisy. Peníze zpět nedostanete

 

Internetem se šíří nabídka firemních dluhopisů s výnosem 9 % a 10 %. Jedná se ale s největší pravděpodobností o nový podvod typu Ponziho schéma.

Loading



 

Nízké úrokové sazby svádí střadatele k hledání výnosu téměř za jakoukoli cenu. A to je žní pro podvodníky, kteří se na nich chtějí obohatit. Jednou z nejnovějších metod je využití firemních dluhopisů. Dluhopisy může vydat kdokoli a bez jakékoli regulace. Pouze dluhopisy ve veřejné nabídce a jejich prospekt musí schválit Česká národní banka (ČNB), přičemž posuzuje formální splnění obsahových náležitostí a nezkoumá úvěruschopnost emitenta.

V současné době inzerují na internetu minimálně tři pochybné společnosti nabízející dluhopisy s výnosem 9 a 10 % ročně. Proč pochybné? Podle obchodního rejstříku vznikly teprve nedávno, jsou spojeny s pochybnou fyzickou osobou a vlastník jedné z ní je „britská“ společnost, která přivedla do konkursu jinou českou firmu, již druhou ve své historii. S největší pravděpodobností se tak jedná o podvod založený na principu Ponziho schématu.

„Výhodné“ dluhopisy aneb Není všechno zlato…

„Výhodné“ dluhopisy nabízí minimálně tři firmy: Petlas CZ, Grand Koil a Direkto. První a třetí jsou společnosti s ručením omezeným se základním kapitálem 200 tis. Kč. Druhá má vklad pouhou 1 Kč. Rozdíl v tom ale není, neboť v zakládacích listinách je uvedeno, že vklad může být převeden na třetí osobu.

Nízké základní jmění by nebyl zas tak velký problém. Ovšem ani jedna z uvedených společností zatím nevložila do obchodního rejstříku jedinou účetní závěrku či výroční zprávu a ani o své činnosti nikde neinformuje. Kromě webových stránek s nabídkou dluhopisů nemají žádnou prezentaci. Z obchodního rejstříku se zájemce dočte jen to, že se zabývají veškerými volnými živnostmi a dvě z nich též „pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor“.

Tabulka 1: Parametry nabízených dluhopisů

Společnost Úrok Nominální hodnota Splatnost Emise
Petlas CZ s.r.o. 9% 25 000 Kč 36 měsíců 500 ks
Direkto s.r.o. 10% 100 000 Kč 60 měsíců 125 ks
Grand Koil s.r.o. 9% 10 000 Kč 36 měsíců 800 ks

Zdroj: Internetové stránky s nabídkou „výhodných“ dluhopisů

Přestože jsou dluhopisy veřejně nabízené prostřednictvím internetových stránek a inzerovány internetovou reklamou, nemají prospekt schválený a registrovaný Českou národní bankou. Aby se alespoň v očích regulátora nejednalo očividně o veřejnou nabídku, je v prospektu uvedeno: „Dluhopisy jsou určeny omezenému limitnímu okruhu způsobilých privátních a institucionálních investorů (včetně fyzických osob), jejichž počet nepřesáhne 150 investorů.“

Na dluhopisy jsme se dotázali též České národní banky. A zde je odpověď:

„Emitent nastavil podmínky emise tak, aby nemusel vydat prospekt a nemusel požádat ČNB o jeho schválení.

Právě z podobných důvodů jsme sepsali desatero. Ostatně je tam popsáno také to, že i v případě schvalování emise dluhopisů není ČNB ze zákona oprávněna prověřovat bonitu jejich emitenta.

V desateru jsme se snažili upozornit spotřebitele na hlavní oblasti, kterým by se  před nákupem dluhopisů měli věnovat. 

Zaslané emise jsou čítankovým příkladem, na které desatero pasuje.“

Emisní podmínky jsou u všech společností identické. Mění se pouze jméno emitenta, úrok, splatnost, objem emise a nominální hodnota… že by náhoda?

Obrázek 1 až 3: Identické internetové stránky tří společností nabízejících „výhodné“ dluhopisy

"Výhodné" dluhopisy - Direkto "Výhodné" dluhopisy - Petlas CZ "Výhodné" dluhopisy - Grand Koil

Zdroj: direkto2017.cz, grandkoil.eu a petlas.cz

Ťuk, ťuk. Kdo tam?

Hlavním rizikem dluhopisů je tzv. „kreditní riziko“. Jedná se o pravděpodobnost, že dlužník svůj dluh nesplatí a věřiteli zůstanou pouze bezcenné cenné papíry. A kdo je dlužníkem v případě „výhodných“ dluhopisů?

Petlas CZ je vlastněna společností Ilton Trade Ltd. se sídlem v Manchesteru ve Velké Británii. Tato firma je vlastníkem i dalších společností v České republice. Za pozornost stojí především Ilton s.r.o., která je toho času v konkurzu. Dluží více než 12 mil. Kč a její majetek podle odhadu dosahuje částky 277 833,34 Kč. Věřitelé v tomto případě budou mít zřejmě smůlu a moc velkou část pohledávek nedostanou zpět.

Grand Koil je vlastněna Grand Koil Europe Ltd. Tato společnost žádnou další firmu v Česku nevlastní. Třetí společnost Direkto je ve vlastnictví Lukáše Krameše. Ani on není vlastníkem jiné firmy.

Aby toho nebylo málo, v britském obchodním rejstříku jsou společnosti Ilton Trade Ltd. a Grand Koil Europe Ltd. označeny jako „Dissolved“ – rozpuštěny.

Nitky vedou… k Miroslavu Jirsovi

Všechny společnosti propojuje jedno jméno: Miroslav Jirsa. Miroslav Jirsa je jednatelem společností Petlas CZ a Grand Koil. Zároveň je uveden jako ředitel Ilton Trade Ltd. a Grand Koil Europe Ltd. Oficiálně nevystupuje ve třetí společnosti Direkto, ovšem vztah k ní prozrazuje výpis vlastnictví internetových stránek, kde je uveden jako kontaktní osoba.

Kdo je Miroslav Jirsa? Jako spolumajitel a jeden z jednatelů stál u konkursu nepojištěné cestovní kanceláře Kvaizbo. Ta vznikla v roce 2000, o rok později již neměla na zaplacení povinného pojištění a přišla o živnostenské oprávnění a v roce 2002 skončila ve ztrátě 29 mil. Kč. Konkurs byl ukončen v roce 2006 pro nedostatek majetku.

Ani trestní rejstřík Miroslava Jirsy není zcela bez poskvrny. Jirsa byl obviněn z několika trestných činů, mj. z podvodu. Soud mu nakonec udělil podmíněný trest dva roky na pět let a na čtyři roky zákaz činnosti v oboru,“ uvádí server KrachyCestovek.cz.

Do oboru cestovního ruchu se Miroslav Jirsa vrátil v roce 2014 se společností Ilton Travel. Oficiálně ale za Ilton jedná jiný podnikatel, který „bydlí“ na obecním úřadě, přesto firma dostala koncesi na provozování CK a spolupracují s ní největší hráči v branži,“ popsal „specifikum“ společnosti server KrachyCestovek.cz v prosinci 2014. Cestovní kancelář se záhy v září 2014 přejmenovala na Ilton Trading. Vlastníkem byla (a stále je) „britská“ společnost Ilton Trade Ltd. Miroslava Jirsy.

Výhodná investice? Ani náhodou… spíš podvod

Zhodnocení dluhopisů ve výši 9 či 10 % je vysoké, ale nemusí být přehnané. V tomto případě ale zdaleka nevyvažuje riziko, které je s investicí spojeno. Je zde vysoká pravděpodobnost, že se jedná o podvod na principu Ponziho schématu – a v takovém případě není žádné zhodnocení dost vysoké.

Poznámka: Společnosti jsme obeslali s dotazy, ale bohužel jsme dosud neobdrželi žádnou odpověď, kromě jedné automatické.

Loading


Související články

Analýza Amundi: Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech?

Společnost Amundi zveřejnila nový dlouhodobý výhled pro vývoj kapitálových trhů, který pokrývá 43 tříd aktiv a zaměřuje se na investiční perspektivy v horizontu příštích 30 let. Analýza reflektuje hlubší změny v globální ekonomice a naznačuje, jak se může v příští dekádě proměnit struktura výnosů napříč regiony a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2025

Komentář: Horská dráha na trzích, dlouhodobému investorovi se nohy podlamovat nemusí

Z celních veletočů Donalda Trumpa jde hlava kolem. Dění posledních dnů – včetně prudkých poklesů i růstů na burzách – poutá pozornost i těch, kteří se o investiční trhy běžně nezajímají, a investorům vyrývá hluboké vrásky na čele. Děje se ale z investičního pohledu skutečně něco, co „tady ještě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 04. 2025